Ցուցահանդես` նվիրված Սուրբ Սարգսի տոնին
Ազգային ժողովը իր մշակութային միջոցառումների շրջանակում ավանդաբար անդրադառնում է հայկական տոնացույցին: Այս անգամ Սուրբ Սարգսի տոնի առիթով Ազգային ժողովի հյուրերը գեղագիտության ազգային կենտրոնի փոքրիկ նկարիչներն էին: Հունվարի 30-ին կազմակերպված ցուցահանդեսի 30 մասնակիցների վրձնած մոտ 40 աշխատանքները ներկայացնում էին սրբի անունը կրող Հայաստանյայց եկեղեցիները, հայոց սրբերի դիմանկարներ, Սուրբ Սարգսի կերպարի յուրօրինակ վերարտադրություններ: Գեղագիտության ազգային կենտրոնի սաները արդեն երկրորդ անգամ են իրենց գործերով ներկայանում Ազգային ժողովում: Նրանց խոսքով բացի այն, որ Ազգային ժողովի հյուրընկալ հարկի տակ ներկայանալը մեծ պատիվ է իրենց համար, դա նաեւ շատ մեծ պատասխանատվություն է, քանզի Ազգային ժողովի նախագահը բազմիցս նշել է, որ հենց այս երեխաներն են կերտելու մեր վաղվա օրը եւ հենց արվեստի լեզվով արտահայտած նրանց իղձերն ու նպատակները մեզ համար պետք է դառնան գործունեության ծրագիր:
Ողջունելով ներկարներին  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Սուրբ Սարգսի տոնը մեր եկեղեցու ամենագեղեցիկ ու ամենասիրված տոներից մեկն է: Եկեղեցական արարողություններից զատ տոնն ունի նաեւ ժողովրդական գեղեցիկ ծիսաշար: «Մեր պատմությունն ու կրոնը կյանքի գեղեցկությունն արտահայտող հարուստ նյութ են պարունակում: Երբ ես ձեր տարիքում էի, այս տոնը չէր նշվում: Իսկ այսօր ուրախությամբ պետք է արձանագրենք, որ մեր եկեղեցին այդ գեղեցկությունը տեսնելու առիթներ է մեզ պարգեւում»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
ԱԺ նախագահը հատուկ շեշտեց, որ մեր ժողովրդի ուժը մեր արվեստի եւ գիտության մեջ է եւ պետք է որ պատշաճ կերպով խրախուսվեն այս երեխաները, որ ծնվեն արվեստի նոր գլուխգործոցներ: Նրա խոսքով Գեղագիտության ազգային կենտրոնի երեխաների բոլոր աշխատանքները հիանալի են, պարզապես հրաշք են:  Պատկերաշարից պարոն Աբրահամյանը առանձնացրեց էր մի նկար` Սեդա Այվազյանի «Սուրբ Սարգիսը»: Նա նշեց, որ այս նկարը «Հայլենդ.էյէմ» սոցիալական ցանցի միջոցով կնվիրի  ամբողջ աշխարհից ցանցում ընդգրկված 75.000 մեր հայրենակիցներին:  ««Հայլենդ»-ը ամբողջ աշխարհի հայերի տունն է: Այստեղ` այս ցանցում, մենք շփվում ենք առանց ժամային գոտիների ու աշխարհագրական պատնեշների, առանց նախապես նշանակված հանդիպումների: Ես ուրախ եմ այս ցանցի միջոցով իմ հայրենակիցների հետ շփվելու հնարավորության համար: Ուրախ եմ, որ դուք հետեւում եք մեր երկրի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային անցուդարձին»- ասաց ԱԺ նախագահը:
Իսկ նկարի հեղինակը իր հերթին անակնկալ մատուցեց պարոն Աբրահամյանին` նվիրելով նրան իր «Սուրբ Սարգիսը»` մաղթանքով, որ Սուրբ Սարգիսը լինի ԱԺ նախագահի հովանավոր սուրբը իր բոլոր ձեռնարկներում: Ցուցահանդեսի բոլոր մասնակիցները պարոն Աբրահամյանից ստացան շնորհավորական բացիկներ իրենց իսկ նկարներով:

Выставка, посвященная празднику Сурб Саркиса
Национальное Собрание в рамках своих культурных мероприятий традиционно обращается к праздничному армянскому календарю. На этот раз  гостями НС были маленькие художники Национального центра эстетического воспитания. На организованной 30 января выставке 30 участников представили около 40 своих работ, посвященных празднику Сурб Саркиса (Св.Саркиса) и восприятию его образа ими и армянской церковью. Питомцы Национального центра эстетического воспитания уже во второй раз выступают со своими творениями в НС.
Приветствуя присутствующих, Председатель НС РА О.Абраамян отметил, что праздник Сурб Саркиса – один из самых красивых и почитаемых нашей церковью. Помимо церковных ритуалов, он полон самобытных общенародных обрядов.  “Наша история и религия содержат богатый материал, выражающий красоту жизни”, - заметил О.Абраамян. Спикер парламента напомнил, что в годы его детства праздник не отмечался, а сегодня рад отметить, что наша церковь дарит нам возможность лицезреть эту красоту.
Глава парламента особо выделил, что сила нашего народа – в искусстве и науке, и эти дети должны быть поощрены должным образом, чтобы рождались   новые шедевры искусства. По его словам, все работы детей Национального центра эстетического воспитания чудесны. Из экспозиции г-н Абраамян выделил картину Седы Айвазян “Сурб Саркис”. Он отметил, что эту работу через социальную сеть Hayland .am он подарит 75 тысячам наших соотечественников со всего мира. “Hayland – дом армян всего мира. В   этой сети мы общаемся без часовых поясов и географических рубежей, без заранее намеченных встреч. Я рад возможности общаться со своими соотечественниками через эту сеть. Рад, что вы следите за политическими, экономическими и культурными событиями  в нашей стране”- заметил спикер НС.
Автор картины в свою очередь преподнесла сюрприз г-ну Абраамяну, подарив ему “Сурб Саркиса” с пожеланием, чтобы любимый в народе святой был покровителем всех начинаний Председателя НС. Все участники выставки получили поздравительные открытки со своими же работами.