ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հունվարի 14-ին ընդունեց Հայաստանում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին 2009 թվականին Ազգային ժողովի եւ Եվրախորհրդի համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ բազմաթիվ ծրագրեր ու մեծ անելիքներ կան այս տարում: Նա անդրադարձավ նաեւ ԵԽ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների այցին Հայաստան` նշելով մեր երկրին առնչվող ԵԽԽՎ 1609 եւ 1620 բանաձեւերի կատարման ուղղությամբ արված քայլերը:

CoE Secretary General's Special Representative in the Parliament
Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr Hovik Abrahamyan on January 14 received Ms Silvia Zehe, Secretary General's Special Representative to Armenia of the Council of Europe.
During the meeting issues concerning the cooperation of the National Assembly and the Council of Europe in 2009 were discussed. RA NA Speaker Mr Hovik Abrahamyan noted that there were numerous programmes and a lot of things would be done this year. He also touched upon the visit of the co-rapporteurs of CoE Monitoring Committee to Armenia, noting the steps undertaken towards the fulfillment of PACE 1609 and 1620 resolutions regarding our country.