Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հանձնաժողովի նիստը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը, ողջունելով հյուրերին, հույս հայտնեց, որ հանձնաժողովի երեւանյան արտագնա  նիստը կառանձնանա հիմնախնդիրների քննարկման ու որոշումների կայացման արդյունավետությամբ:  Պարոն Կարապետյանի գնահատմամբ` այն կովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակում օրակարգային է ու կարեւոր: Այսօր ավելի, քան երբեւէ ակնհայտ է, որ  աշխարհաքաղաքական նոր հարաբերությունների, տնտեսական բախումների, ահաբեկչության, նարկոթրաֆիկինգի, անօրինական միգրացիայի, զանգվածային ոչնչացման զենքի սպառազինության մրցավազքի պայմաններում յուրաքանչյուր երկրի անվտանգությունը կարող է ապահովվել միայն համատեղ ճիգերով եւ պաշտպանական ու ռազմական ոլորտում ակտիվ համագործակցությամբ: ԱՊՀ անդամ երկրների համար այդպիսի դեր ունի  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, որն աստիճանաբար դառնում է բազմապրոֆիլ կառույց` ապահովելով կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգությունը: Այս կառույցը պետք է ապահովի նաեւ ՀԱՊԿ-ի իրավական հիմքերը:  2008 թ. ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանում տեղի են ունեցել բազմաթիվ միջոցառումներ, իսկ սեպտեմբերի 5-ից Հայաստանը ստանձնել է այս կազմակերպությունում նախագահող երկրի պատասխանատվությունը, որի առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ մեր երկիրը այս կառույցում նախագահելու ընթացքում հիմնական շեշտադրումը պետք է անի` բարձրացնելու  կազմակերպության աշխատանքների արդյունավետությունը: Նա հույս հայտնեց, որ հանձնաժողովի կայանալիք նիստը այս իմաստով հետեւողական աշխատանքի լավ օրինակ կարող է լինել:
Հանձնաժողովը Վլադիմիր Վասիլեւի նախագահությամբ քննարկեց ՀԱՊԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը: Կազմակերպության պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի առաջարկով Վլադիմիր Վասիլեւը միաձայն վերընտրվեց այդ պաշտոնում:
Պարոն Վասիլեւը, անդրադառնալով կովկասյան տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակին, տեղեկացրեց, որ այդ հարցը հիմնովին կքննարկվի հաջորդ օրը` պաշտպանական-ռազմական մի շարք գերատեսչություններ այցելելուց եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպումից հետո: Այս հարցին առնչվող ՀՀ-ում իրավապահ մարմինների  աշխատանքների, կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդում ներկայացրեց ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Արմեն Երիցյանը: Տեղեկացնելով, որ երկրում անցած 8 ամիսների ընթացքում թեեւ հանցագործությունների աճ չկա, նա անհրաժեշտ համարեց ավելի զարգացնել անդամ երկրների իրավապահ մարմինների միջեւ ակտիվ համագործակցությունը` հատկապես նարկոբիզնեսի եւ անօրինական միգրացիայի կանխման, մասնագետների պատրաստման գործում:
Հանձնաժողովում ակտիվ քննարկումներ ծավալվեցին ազգային եւ կրոնական հողի վրա տեղի ունեցող հանցագործությունների վերաբերյալ: Անդամ երկրների ներկայացուցիչները մտահոգություն հայտնեցին, որ Ռուսաստանի մի շարք քաղաքներում այդ երեւույթը ռասիզմի դրսեւորումներ է ստանում, որը պետք է ոչ միայն դատապարտել, այլեւ դրանց առաջն առնել օրենսդրական լուծումներով: Պետք է աշխատել նաեւ իրավապահ մարմինների հետ, որ նման դեպքերում նրանք օբյեկտիվ գնահատականներ եւ լուծումներ  տան: Քննարկումների արդյունքում պարզվեց, որ ազգային պատկանելիությամբ պայմանավորված` բախումների ու սպանությունների գնահատումը միօրինակ չէ եւ պետք է համատեղ ջանքերով դրա առաջն առնել ոչ միայն համապատասխան օրենսդրական լուծումներով, գործողությունների պլաններով, այլեւ բազմապիսի հանդիպումներով, ազգային հանդուրժողականության անհրաժեշտության մասին բացատրական աշխատանքներով, հատկապես որ ազգայնականության երեւույթները առավել տարածված են երիտասարդության շրջանում: Այս առումով կարեւոր է նաեւ լրագրողների հետ աշխատանքը, որ նման իրավիճակներում զգոնություն ցուցաբերեն եւ անզգույշ արտահայտություններով չնպաստեն ազգամիջյան բախումներին:
Պարոն Ռյաբուխինն առաջարկեց անդամ երկրների պատգամավորներին` քարտուղարությանը տրամադրել այս ոլորտում տեղի ունեցող իրավախախտումների առանձին դեպքերի վերաբերյալ փաստեր, նաեւ հարցի լուծման վերաբերյալ իրենց մոտեցումներն ու առաջարկները ներկայացնել, որոնք կնպաստեն համապատսախան օրենք ստեղծելուն:
Հանձնաժողովը քննարկեց նաեւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների տեղեկատվական անվտանգության իրավական հիմքի ստեղծման հարցը, որը ներկայացրեց ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության տեղեկատվական բաժնի վարիչ Ալեքսանդր Բազավլյուկը: Ըստ բանախոսի` նման համակարգի քաղաքական հիմքերը պետք է լինեն բազմակողմ քննարկումները, տեղեկատվական անվտանգության մեխանիզմների ապահովումը, անդամ պետությունների ընդհանուր դիրքորոշումները, իսկ իրավական հիմքերը` ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցումը, ինտելեկտուալ սեփականության իրավական պաշտպանության հիմքերի ստեղծումը, գաղտնի տեղեկությունների պաշտպանությունը նման համակարգ ստեղծելիս: Այս ամենի համար համակարգող խորհուրդ ստեղծելու անհրաժեշտություն կառաջանա` պաշտպանելու անդամ երկրների տեղեկատվական դաշտի անվտանգությունը:
Հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին նաեւ ՌԴ Պետական Դումայի անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստի, ՀԱՊԿ-ի 2008 թ. սեպտեմբերյան նիստի, Ղրղզստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած անդամ երկրների երիտասարդական հայրենասիրական եւ ռազմական-սպորտային կազմակերպությունների երկրորդ միջազգային հավաքի արդյունքները:
ՀԱՊԿ-ի` 2009 թ. աշխատանքների պլան-նախագծերի վերաբերյալ եղավ առաջարկ` դիմելու Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովին` ՀԱՊԿ-ի անդամներին հրավիրելու Բելառուս, որպեսզի տեղում քննարկեն արեւմտյան տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
ՀԱՊԿ-ի ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ավարտեց սեպտեմբերի 24-ի նիստի աշխատանքը, օրակարգի մյուս հարցերը կքննարկվեն սեպտեմբերի 25-ին:
ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հավարտ նիստի այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ եւ հարգանքի իրենց տուրքը մատուցեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
24.09.2008
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հայտարարությունը
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը դիմում է գիտության, կրթության, հրատարակչական գործի, մշակույթի, սփյուռքի հետ կապերի, մամուլի, ռադիոյի, հեռուստատեսության, երիտասարդության եւ սպորտի ոլորտներով զբաղվող շահագրգիռ հասարակական կազմակերպություննե...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նիստը
Սեպտեմբերի 24-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նիստը:ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին» օրենքի նախագիծը, որն ը...

Заседание ОДКБ в Национальном Собрании
24 сентября  в Национальном Собрании состоялось заседание  Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Заместитель Председателя НС Г.Карапетян, приветствуя гостей, выразил надежду, что ереванское выездное заседание комиссии будет отличаться эффективностью обсуждений проблем и вынесения решений. В оценке г-на Карапетяна, оно в условиях создавшейся в кавакзском регионе ситуации повесточное и важное. Сегодня более, чем когда-либо, очевидно, что в условиях новых геополитических отношений, экономических столкновений, терроризма, наркотрафинга, незаконной миграции, гонки вооружений оружия массового уничтожения безопасность любого государства может быть обеспечена лишь совместными усилиями  и активным сотрудничеством в оборонной и военной сферах. Для стран-членов СНГ такую роль играет ОДКБ, которая постепенно становится  многопрофильной организацией, обеспечивающей  безопасность стран-членов организации. Эта  структура  должна обеспечивать также правовую базу ОДКБ.  В 2008 г. в Армении в рамках ОДКБ проведено множество мероприятий, а с 5 сентября Армения взяла на себя ответственность страны-председателя этой организации, в связи с чем Президент РА С.Саргсян заявил, что в течение председательства в организации наша страна должна сделать основной упор на повышении эффективности работ ОДКБ. Он выразил надежду, что предстоящее заседание комиссии в этом смысле может стать хорошим примером последовательной работы.
Комиссия под председательством В.Васильева обсудила вопрос избрания председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ. По предложению ответственного секретаря организации П.Рябухина на этом посту был единогласно переизбран В.Васильев.
Г-н Васильев, обращаясь к военно-политическому положению в кавказском регионе,  сообщил, что этот вопрос будет основательно обсуждаться на следующий день, после посещения ряда ведомств и встречи с министром обороны РА. Сообщение о касающихся данного вопроса работ правоохранительных органов РА, совершенных преступлений представил первый замначальника Полиции РА генерал-майор А.Ерицян. Проинформировав, что хотя и за прошедшие 8 месяцев в стране нет роста преступлений, он считает необходимым активное сотрудничество правоохранительных органов стран-членов ОДКБ, особенно в пресечении наркобизнеса и незаконной миграции, в деле подготовки специалистов.
В комиссии развернулись активные дебаты по преступлениям на национальной и религиозной почве. Представители стран-членов выразили озабоченность тем, что в ряде городов России эти явления проявляются в виде расизма, который надо не только осуждать, но и пресекать законодательными решениями. Надо работать также с правоохранительными органами, чтобы в подобных случаях они давали бы об’ективные оценки и решения. В ходе обсуждений выяснилось также, что оценка столкновений и убийств, обусловленных национальной принадлежностью, неоднозначна и следует совместными усилиями пресекать их не только соответствующими законодательными решениями, планами действий, но и разнообразными встречами, раз’яснительными работами о необходимости  национальной терпимости, особенно когда националистические проявления наиболее распространены среди молодежи. В этом аспекте важна также работа с журналистами, чтобы в подобных ситуациях проявляли бдительность и неосторожными выражениями не провоцировали бы межнациональные столкновения.
Г-н Рябухин предложил делегатам стран-членов  предоставить секретариату  факты об отдельных случаях правонарушений, имеющих место в этой сфере,  а также свои подходы к решению вопроса и представить предложения, способствующие созданию соответствующего закона.
Комиссия обсудила также вопрос создания правовой базы информационной безопасности стран-членов ОДКБ, который представил заведующий информационным отделом секретариата ОДКБ  А.Базавлюк. По словам оратора, политическими основами подобной системы должны быть многосторонние дебаты, обеспечение механизмов информационной безопасности, общие позиции государств-членов, а правовыми основами – гармонизация  национальных законодательств, создание основ правовой защиты интеллектуальной собственности, защита секретных данных при создании подобной системы. Для всего этого насущна необходимость формирования координационного совета – для защиты безопасности информационного поля стран-членов.
На заседании комиссии обсуждены были также итоги заседания комиссии Госдумы РФ по вопросам безопасности, сентябрьского заседания ОДКБ 2008 г., второго международного слета патриотических и военно-спортивных молодежных организаций стран-членов, состоявшегося в Республике Кыргызстан.
Относительно планов-проектов работ ОДКБ на 2009г. выдвинуто предложение: обратиться к Национальному Собранию Республики Беларусь созвать  членов ОДКБ в Беларусь для обсуждения ими на месте геополитического положения в западном регионе.
В завершение заседания члены Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ посетили Цицернакаберд и отдали дань своего уважения  памяти жертв Геноцида армян.
24.09.2008
Заявление Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта
Постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС РА обращается к заинтересованным общественным организациям в сфере науки, образования, издательского дела, связей с Диаспорой, печати, радио, телевидения, молодежи и спорта с предложением сотрудничества с комиссией...