Գումարվեց Ազգային ժողովի հատուկ նիստ
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց, որ  մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված  ՀՀ նախագահը  խորհրդակցելով Ազգային ժողովի նախագահի եւ վարչապետի հետ  մարտի 1-ից 20 օր ժամկետով հայտարարել  է արտակարգ դրություն: Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի  14-րդ կետի համաձայն արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ։ Մինչ քննարկվող հարցին անդրադառնալը Ազգային ժողովը որոշում ընդունեց  Ազգային ժողովի հատուկ նիստը  Հանրային ռադիոընկերության ուղիղ եթերով չհեռարձակելու վերաբերյալ:
Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ հարցը ներկայացնելու համար  ՀՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ է նշանակվել արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը:
Արդարադատության նախարարը` ներկայացնելով արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագիրը,  նշեց, որ արտակարգ դրություն հայտարարված տարածքում սահմանվել են հետեւյալ սահմանափակումները.  ժողովների, հանրահավաքների, ցույցերի, երթերի եւ այլ զանգվածային միջոցառումների իրականացման արգելում, գործադուլների եւ կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումների արգելում, իրավապահ մարմինների կողմից, անհրաժեշտության դեպքում, անձանց, տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի սահմանափակում եւ զննության իրականացում, զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից պետական եւ ներքաղաքական հարցերի առնչությամբ հրապարակումները կարող են իրականացվել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվության սահմաններում, առանց համապատասխան պետական մարմինների թույլտվության թռուցիկների եւ այլ ձեւով քաղաքական քարոզչության իրականացման արգելում, արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայող հանգամանքների վերացմանը խոչընդոտող կուսակցությունների եւ այլ հասարակական կազմակերպությունների գործունեության ժամանակավոր կասեցում, արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը խախտած եւ տվյալ տարածքում չբնակվող անձանց վտարում` նրանց միջոցների հաշվին, իսկ միջոցներ չլինելու դեպքում` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` կատարված ծախսերի հետագա փոխհատուցման պայմանով:
Հարցը ներկայացնելուց հետո  արդարադատության նախարարը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Եղան բազմաթիվ ելույթներ, որոնցում հնչում էր խիստ մտահոգություն ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Պատգամավորները ՀՀ  նախագահի հրամանագիրը գնահատում էին  որպես պարտադրված, բայց նաեւ անհրաժեշտ քայլ  եւ միակ  ելքը ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար: Նրանց խոսքով  վտանգված  է Հայաստանի կայունությունը եւ միջազգային հեղինակությունը, եւ յուրաքանչյուրը իր կողմից պետք է անի առավելագույնը  հանգուցալուծելու ստեղծված աննախադեպ իրավիճակը:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը նշեց, որ առաջարկվող միջոցառումները նպատակ ունեն կայունացնելու ստեղծված իրավիճակը եւ կոչ արեց   կանգնել պետության եւ պետականության կողքին ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:
Արտահերթ ելույթ ունենալով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց, որ լավ կլիներ ոչ նման քննարկում լիներ, ոչ էլ նման հրամանագրի անհրաժեշտություն. «Մի քանի պարզաբանում: Հրամանագիրը ուժի մեջ է արդեն, հրամանագիրը հրապարակվելուց հետո գործում է: Ասվեց` մեզ նայում եք թշնամու նման: Կարծում եմ` արժանի խոսք չէ, որեւէ մեկն այստեղ թշնամու նման չի նայել մյուսին: Դժբախտաբար մեկ անգամ չէ, որ այս դահլիճում ինչ-ինչ դրսեւորումներ են եղել: Եթե հետեւողական եւ անկեղծ լինենք միմյանց հետ, պիտի երբեմն նայենք մեր, մեր գործընկերների արածին եւ կանխենք նման ծայրահեղ դեպքերի դրսեւորումը: Նման բաներ, այո, եղել են, ավելի խայտառակ բաներ են եղել` այս դահլիճում ծեծել են մարդկանց, պատգամավորների եւ այն, ինչ այսօր կատարվել է, դրա շարունակությունն է: Այն նույն ատելությունը, որ այս դահլիճում դրսեւորեցին 1996 թվականին, այդ ատելությունն է հիմա շարունակվում: Ասում եք` 30 տոկոսն է վատը, մնացածը նորմալ մարդիկ են, ո՞վ թողեց այդ 30 տոկոսին, որ մտնեն այդ նորմալ մարդկանց մեջ: Ո՞նց էր 88-89 թթ. հավաքված հասարակությունն իրենց դուրս մղում նման տիպի մարդկանց, ինչու՞ այն ժամանակ նման բաներ չէին լինում: Սրա մասին պետք է խոսել: Ասվում է, որ սա ճանապարհ չէ: Ցավոք սրտի` սա մնացած միակ ճանապարհն է: Սա այս իրավիճակում մնացած միակ քայլն է: Այլ բան հնարավոր չէր անել այլեւս: Նման որոշումն այդքան հեշտությամբ չի ընդունվել, ինչպես ոմանց կարող է թվալ, որոշումն ամբողջ օրվա ընթացքում օդի մեջ կախված է եղել ու փորձ է արվել սպասել քիչ թե շատ կարգավորման: Այստեղ ասում են` եկեք այդ մարդուն ասենք` թող գա, ի՞նչ ասենք այդ մարդուն: Եթե որեւէ մեկն այդ մարդուն ասելիք ուներ, թող այն ժամանակ ասեր: Ես համաձայն եմ` կատարվում է այն, ինչ այդ մարդը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, նախապատրաստեց... Ասելիք ունեիք, այն ժամանակ ասեիք: Այն ժամանակ ասեինք` ի՞նչ ես ատելություն, սուտ, կեղծիք, վրեժ մտցնում այս մարդկանց մեջ, մեղք չե՞ն այս մարդիկ... Ի՞նչ ես 9 օր շարունակ օրենքը խախտելով` այս մարդկանց այստեղ հավաքում ու վտանգի տակ դնում: Ասելու բան ունեիք` ասեիք... Այդ ձողերը մեկը պատրաստել-բերել-բաժանել է, չէ՞: Եթե ուզում ենք լուրջ քննարկում անել, անկեղծ լինենք մինյանց հետ: Ասվում է` երկու կողմն էլ մեղավոր են, ես նման հայտարարություններ, հատկապես նման դժվար պահերին, չեմ ընդունում: Սա ուղղակի խուսափում է նշանակում: Եթե մի կողմում մի սխալ կա, եկեք այդ սխալի մասին խոսենք, եթե մյուս կողմում մի այլ սխալ կա, եկեք այդ սխալի մասին խոսենք, ոչ թե ուղղակի հավասարության նշան դնենք:
Այո, իհարկե, Հայաստանում ժողովրդավարությունը կայացած չէ, ցավոք սրտի: Այո, դժբախտաբար, այս ամբողջ ժամանակահատվածում մենք չկարողացանք հասնել այն բանին, որ ապօրինի զենք կրող մարդ չլինի այս երկրում, չկարողացանք բազմաթիվ բաներ անել, չկարողացանք ապահովել օրենքի լիարժեք գերակայությունը: Սրանք իսկապես խնդիրներ են եւ չափազանց լուրջ խնդիրներ են: Բայց ի՞նչ կապ ունի դա այն բանի հետ, որ ամբոխի միջից հրազենով կրակում են ոստիկանների վրա, սա ի՞նչ արդարացում ունի, այդ փայտերը ի՞նչ արդարացում ունեն, այդ ձողերը բռնողները կարգի՞ն մարդիկ են: Ես ամոթալի եմ համարում, եթե նման մարդկանց մենք համարում ենք մեր ժողովուրդը: Չեմ ասում, որ այնտեղ կարգին մարդիկ չկան, բայց ամեն ինչ խառնել իրար, հուզական ելույթներ ունենալ` ես դեմ եմ դրան: Բան ունենք ասելու, շիտակ ասենք: Ինչու՞ մեկդ չդատապարտեց այդ մարդկանց, որ այդ բաներն անում են: Ասում եք` առավոտյան էս են արել-էն են արել, չե՞ք տեսել այդ կադրերը, թե՞ այդ փայտերը պատահաբար այնտեղ հայտնվեցին, այդ նռնակներն ու զենքերը պատահաբար այնտեղ հայտնվեցին: Թե՞ կարող է այնքան միամիտ լինենք, որ մտածենք, թե հավաքների 9 օրվա ընթացքում կազմակերպիչները տեղյալ չեն եղել այդ մասին: Դա կլինի երեսպաշտություն, եթե մտածենք, որ մարդիկ այնտեղ հանրահավաք են անում եւ տեղյակ չեն այդ ամեն ինչից: Եթե մենք ազնիվ ենք եւ անկեղծ մեր ժողովրդի նկատմամբ, պիտի այս ամենի մասին խոսենք: Ասում եք` առաջնորդ են փնտրում այդ մարդիկ, ոնց 10 տարի առանց այդ առաջնորդի ապրեցին, հիմա առաջնորդ են փնտրում: Ասում եք`  վստահություն չկա, ատելություն կա... Իհարկե կա այս ամենը մեր հասարակություն մի մասի մեջ, որովհետեւ շատ հաճախ անկեղծությունն ու շիտակությունն է պակասում, որովհետեւ շատ հաճախ խմբակային շահն է գործում: Սա է իրողությունը: Այդ մարդն անընդհատ հայտարարում է սուտ, կեղծ տվյալներ, այդ մարդն անընդհատ ատելության կոչ էր անում,  մարդ, որ հայտարարում էր` ես դուրս կգամ այս ամեն ինչից, եթե մի մարդ չմասնակցի, այսինքն` թքած ունի ամեն ինչի վրա. երկրի վրա էլ, ապագայի վրա էլ, ժողովրդի վրա էլ: Ասում էր` ինքը գործիք է: Ու այդ խեղճ մարդկանց դարձրեց իր պարզունակ գործիքը: Դրանից ինքը չի տուժել: Իհարկե, մարդիկ կային որոնք հրահրել ու հիմա էլ հրահրում են: Թողնենք մեծամասնությանը մի կողմ, երբ ձեր ընդդիմադիր գործընկերներին վերջին խոսքով հայհոյում էին եւ հրապարակում էին հազարավոր տպաքանակով, մի բառ ասացի՞ք` էս ի՞նչ եք անում, ինչու՞ եք վարկաբեկում: Մարդը չի կիսում քո հայացքները, բայց կարելի՞ է այլանդակ արտահայտություններով հայհոյել: Մի անգամ ասացի՞ք` ոնց ես հայտարարում` ով էստեղ չի կանգնած, դավաճան է, տականք է: Ասեիք մի անգամ, այդ ատելության նկատմամբ անտարբերությունն է, որ այդ մարդկանց հասցրեց այդ վիճակին: Ասում եք` մեր ժողովուրդն է, այո, ես համաձայն եմ, որ այդ հազարավոր մարդկանց մեջ կան անմեղ եւ շիտակ մարդիկ, բայց ես չեմ կարող ժողովուրդ համարել նրանց, ովքեր մեքենաներ են այրում, ովքեր հարձակվում են ոստիկանների ու զինվորների վրա, ովքեր ամեն ինչը ջարդում ու փշրում են: Մեր գործընկերների մի մասն ասում է, որ տեսել է, որ այնտեղ ձողերով մարդիկ են կանգնած, ո՞ր կարգին մարդն է փողոցում կանգնում, որ մեկի գլուխը ջարդի: Դուք կանե՞ք այդ բանը: Պիտի շիտակ լինել, պիտի անկեղծ լինել: Հուզախառն ելույթների տեղը չէ, շիտակ վերաբերմունքի տեղն է: Այստեղ հայտարարվում է` եկեք այս անենք, այն անենք, մենք հիմա մի բան ունենք անելու` քննարկել նախագահի հրամանագիրը եւ մեր վերաբերմունքը արտահայտել: Սա է մեր անելիքը եւ սա է ամենակարեւորը: Պատահական չէ, որ դա վերապահված է Ազգային ժողովին: Ուշացնել միջոցառումները, նշանակում է թույլ տալ, որ այդ 30 տոկոսն իր այլանդակությունները շարունակի մեր քաղաքում: Սա է իրականությունը: Ամեն ինչ արվել է` արդեն այլ ելք չունենալով: Ես կարծում եմ` իրավապահ մարմինները պիտի վճռական լինեն եւ պիտի թույլ չտան մեր երկրում նման բաներ: Սա ծանր հետեւանքներ է ունենալու հետագայի համար: Այդ մարդիկ հասան իրենց նպատակին` այդ մարդը եւ իր շրջապատի մի խումբ մարդիկ: Որ հետագայում նման բան չլինի, որ սա չշարունակվի, մեկ բան է պետք միայն` ազնիվ ու շիտակ վերաբերմունք այս ամենին, ոչ թե այս երկրի 17 տարվա ու 1700 տարվա բոլոր խնդիրներն ու դժվարությունները բերենք, սվաղենք ու հավասարեցնենք եւ ասենք` բոլորն էլ մեղավոր են, այնպես անենք, որ արյուն չթափվի: Արյուն չթափվելու համար պարզ ու շիտակ վերաբերմունք է պետք: Թացն ու չորն իրարից տարբերել է պետք: 9 օր մարդիկ օրենք էին խախտում, ինչու՞ այդ ժամանակ մեկը չգնաց այդ խեղճ մարդկանց, որ այնտեղ հավաքված էինք, խորհուրդ չտվեց, որ չի կարելի սա անել, որովհետեւ դուք օրենք եք խախտում:
Այն ինչ տեղի է ունեցել, պիտի դաս լինի եւ ընդամենը մեկ բան պետք է անել` լինել պարզ ու շիտակ, անկեղծ ու ազնիվ: Ժողովրդի նկատմամբ միշտ չէ, որ դա արել են եւ այդ պատճառով էլ սա պատահեց: Ես կարծում եմ` հանրապետության նախագահի հրամանագիրը միանգամայն տեղին է եւ խորհրդարանը, նույնպես պատասխանատվություն կրելով երկրի եւ իրավիճակի ու ապագայի համար, պիտի անպայման իր վերաբերմունքով աջակցություն հայտնի այս հրամանագրին»:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց,  քանի որ միջոցառումների իրականացումը չեղյալ հայտարարելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագծի գրավոր տեքստ որեւէ պատգամավոր չի ներկայացրել  Ազգային ժողովի նախագահին, Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 14-րդ կետով նախատեսված  կարգով եւ ԱԺ կանոնակարգի 52-րդ եւ 92-րդ հոդվածների համաձայն, ապա ՀՀ նախագահի հրամանագիրը համարվում է հավանության արժանացած եւ հատուկ նիստը համարվում է փակված:
02.03.2008
Մարտի 2-ին ԱԺ 60 պատգամավորների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` քննարկելու Ազգային ժողովի  հայտարարության նախագիծը մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ: Այն ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ...

Special Session at the National Assembly
On March 2 the National Assembly convened a special session. The President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan said that the President of the Republic, related to the events of March 1st , which took place in Yerevan, consulting with the President of the National Assembly and the Prime Minister, declared a state of emergency. And in case of declaring of state of emergency, according to the 14th item of the Article 55 of the Constitution by the force of right immediately a special session is convened in the National Assembly. Before touching upon the debated issue the National Assembly passed a decision on not broadcasting the special session live on the Public Radio.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, said that the Minister of Justice Mr. Gevorg Danielyan was appointed as an official representative of the President of the Republic for representing the issue.
The Minister of Justice, presenting the decree of the President of the Republic on declaring a state of emergency, pointed out the following restrictions defined in the area declared a state of emergency: meetings assemblies, demonstrations, rallies, and ban of other mass events, ban of other arrangements of stopping and suspending strikes and activity of organizations by the law enforcement bodies, if necessary, restriction of the move and realization of investigation of the persons, transport means. The publication related to the state and inter-political issues by mass media can be exclusively realized within the framework of official information. Without a permission of relevant official bodies and ban on political campaigning through leaflets or other ways, temporary suspension of the activities of the parties and other public organizations hampering the elimination of the circumstances serving as a base for declaring state of emergency, deportation of the persons breaching the legal regime of the state of emergency, and not living in the area, on their account, if they have no means it should be on the account of the state budget on the condition of further compensation of the made expenses.
After presenting the issue the Minister of Justice answered the deputies' questions. There were numerous speeches full of strict concern related to the created situation. The MPs assessed the decree of the President of the Republic of Armenia as an obligatory and also a necessary step and the only way of coming out of the created situation. According to them, the stability of Armenia and the international authority is endangered, and everyone should do his/her utmost for overcoming the unprecedented situation.
Mr. Mkrtich Minasyan, member of the RPA faction, representing the view of the faction, noted that the proposed events aim to regulate the created situation and called for standing next to the state and statehood for coming out of the created situation.
In his extraordinary speech Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, said it would be better not to have such discussion or the necessity for such a decree. "Several clarifications. The decree is already in force, the decree is functioning after its publication. It was said you look at us like an enemy. I believe it is not worth of saying because no one here looked at the other one as an enemy. Unfortunately, it is not the first time there were such displays in this hall. If we are consistent and sincere towards each other, we should look at what we do and what our colleagues do and prevent the display of such extreme events. Yes, there were such things, more disgraceful things happened – people and MPs were beaten in this hall, and what happened today is the continuation of that. That same hatred that was displayed in this hall, it is the same hatred of 1996, which is continued now. You say only the 30 percent is bad, and the rest are normal people. And who let those 30 percent to be among those normal people? How it can be that in 88-89s the gathered society would not let such people among them? Why don’t such things happen then? We should talk about that. It is said that it isn't the right way. Unfortunately, this is the only way left. In this situation this is the only right step left. Nothing was left to do then. Such a decision was not adopted easily as it may seem to some people, during the whole day the decision was not a reality, and an attempt was made to wait for more or less regulation. Here they say - let us call that man to come, what for? If someone had anything to tell that man let he/she did it then. I do agree that what is happening now was prepared by Mr. Levon Ter-Petrosyan. If you had anything to say you should have done it before. We would say - why are you spreading hatred, lie and revenge among these people? Aren’t you sorry for these people? Why are you gathering these people for 9 days long, breaching the law and putting them in danger? If you had something to say, you would say. Somebody made those rods and gave to the people beforehand. Isn’t that true? If you want to have a serious discussion let us be fair with each other. They say both sides are guilty, I do not admit such statements especially at such a difficult time. This just means avoidance. If there are mistakes on both sides, let us talk about those mistakes separately and not just equalize them.
Yes, of course, unfortunately, the democracy is not established in Armenia. Yes, unfortunately, during the whole time we could not achieve that nobody would have illegal arms in our country, could not do many things, could not provide full rule of law. These are real problems, and are extremely serious problems. But what connection has it with the fact that the policemen are fired from the crowd’s firearm, what an excuse it can have? What excuses have those sticks? Are those men with rods proper men? It is very shameful those persons to be considered our people. I don't say that there were not proper people, but I am against mixing everything and having emotional speeches. I am against it. If we have anything to say let us say it straightforward. Why didn’t anyone condemn those persons doing such things? You say this or that was done in the morning, haven't you seen the shots or did those sticks, grenades and arms appear there by chance? Or is it possible that we are so naive to think that during the 9 days of assemblies the organizers were not aware of that? It will be a hypocracy to think that people were having a rally and were not aware of that. If we are honest and sincere towards our people, we are to talk about all this. You say those people look for a leader, how they lived without that leader for 10 years, now they are looking for a leader. You say there is no trust, but - hatred... Of course, all this is present in one part of our society because very often the truthfulness and sincerity is missing, because very often there is a group interest. This is the reality. That man states all the time false data, that man always called for hatred, a man that was declaring - I will come out from all that if not nobody participates in it, that is, he does not care for anything: the country and the future and the people. He was saying he was a tool. And made those poor people his primitive tools. He did not suffer from that. Of course, there were people who were provoking and are provoking now. Let the majority be apart, and did you utter any word when they scolded your opposition colleagues were swearing them and publishing in thousands of copies? Did you ask what were they doing, why were they discrediting? The man does not share your view and can he be scolded? Did you ever ask why to declare - if he/she is not here he/she is a betrayer, dreg. You would say just once that the indifference towards that hatred led those men to that situation. You say they are our people, yes I agree that there are innocent people among those thousands of people but I cannot consider people those who burn cars and attack the policemen and soldiers, who destroy everything. Some of our colleagues say that they saw how there were people with rods. Will a decent person take a rod and stand in the street to harm another one? Will you do such a thing? Let us be honest and sincere, there is no need of emotional speeches, but fair attitude. Here it is stated to do this or that, we have only one thing to do now – to discuss the decree of the President and express our attitude. We should do this, and this is the most important. It is not by chance that it is reserved for the National Assembly. To delay the events means to let those 30% to continue its ugly things in our country. This is the reality. Everything was done having no other choice. I think the law enforcement bodies should be consistent and should not let such things in out country. This will have hard results for future. Those people achieved their aim: that man and group in his environment. Only one thing is needed: honest and sincere attitude to all this, not to have similar things repeated in the future, and not all the problems and difficulties of 17 and 1700 years old to be brought together and equalized and say that everybody is guilty, let us escape shedding blood. An honest and sincere attitude is needed in order to avoid shedding blood. Wet and dry cases should be distinguished. People were breaching the law for 9 days. Why didn’t anyone go to those poor people who were gathered there and to advise them not to do that as they were breaching the law?
What has happened should be a lesson, and only one thing should be done: to be clear and direct, sincere and honest. It has not always been done towards the people and consequently it happened. I think the decree of the President of the Republic is quite pertinent, and the parliament also bearing a responsibility for the situation as well as the future of the country should support this decree.”
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, noted that as no deputy has presented a written text to the President of the National Assembly on the draft decision of the National Assembly on the invalidation of the announcement of realization of the events, by the defined order of the 14 item of the Article 55 of the Constitution, and according to the Articles 52 and 92 of the Rules of Procedure of the National Assembly, the decree of the President of the Republic of Armenia was endorsed and the special session was closed.
02.03.2008
Extraordinary Session of the National Assembly
On March 2 upon the initiative of 60 deputies of the National Assembly an extraordinary session of the National Assembly was held in order to discuss the National Assembly’s draft statement concerning the events that took place in Yerevan on March 1. This was presented by Mr. Rafik Petrosyan, deputy...