Գումարվեց Ազգային ժողովի հատուկ նիստ
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց, որ  մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված  ՀՀ նախագահը  խորհրդակցելով Ազգային ժողովի նախագահի եւ վարչապետի հետ  մարտի 1-ից 20 օր ժամկետով հայտարարել  է արտակարգ դրություն: Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի  14-րդ կետի համաձայն արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ։ Մինչ քննարկվող հարցին անդրադառնալը Ազգային ժողովը որոշում ընդունեց  Ազգային ժողովի հատուկ նիստը  Հանրային ռադիոընկերության ուղիղ եթերով չհեռարձակելու վերաբերյալ:
Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ հարցը ներկայացնելու համար  ՀՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ է նշանակվել արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը:
Արդարադատության նախարարը` ներկայացնելով արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագիրը,  նշեց, որ արտակարգ դրություն հայտարարված տարածքում սահմանվել են հետեւյալ սահմանափակումները.  ժողովների, հանրահավաքների, ցույցերի, երթերի եւ այլ զանգվածային միջոցառումների իրականացման արգելում, գործադուլների եւ կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումների արգելում, իրավապահ մարմինների կողմից, անհրաժեշտության դեպքում, անձանց, տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի սահմանափակում եւ զննության իրականացում, զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից պետական եւ ներքաղաքական հարցերի առնչությամբ հրապարակումները կարող են իրականացվել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվության սահմաններում, առանց համապատասխան պետական մարմինների թույլտվության թռուցիկների եւ այլ ձեւով քաղաքական քարոզչության իրականացման արգելում, արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայող հանգամանքների վերացմանը խոչընդոտող կուսակցությունների եւ այլ հասարակական կազմակերպությունների գործունեության ժամանակավոր կասեցում, արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը խախտած եւ տվյալ տարածքում չբնակվող անձանց վտարում` նրանց միջոցների հաշվին, իսկ միջոցներ չլինելու դեպքում` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` կատարված ծախսերի հետագա փոխհատուցման պայմանով:
Հարցը ներկայացնելուց հետո  արդարադատության նախարարը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Եղան բազմաթիվ ելույթներ, որոնցում հնչում էր խիստ մտահոգություն ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Պատգամավորները ՀՀ  նախագահի հրամանագիրը գնահատում էին  որպես պարտադրված, բայց նաեւ անհրաժեշտ քայլ  եւ միակ  ելքը ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար: Նրանց խոսքով  վտանգված  է Հայաստանի կայունությունը եւ միջազգային հեղինակությունը, եւ յուրաքանչյուրը իր կողմից պետք է անի առավելագույնը  հանգուցալուծելու ստեղծված աննախադեպ իրավիճակը:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը նշեց, որ առաջարկվող միջոցառումները նպատակ ունեն կայունացնելու ստեղծված իրավիճակը եւ կոչ արեց   կանգնել պետության եւ պետականության կողքին ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:
Արտահերթ ելույթ ունենալով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց, որ լավ կլիներ ոչ նման քննարկում լիներ, ոչ էլ նման հրամանագրի անհրաժեշտություն. «Մի քանի պարզաբանում: Հրամանագիրը ուժի մեջ է արդեն, հրամանագիրը հրապարակվելուց հետո գործում է: Ասվեց` մեզ նայում եք թշնամու նման: Կարծում եմ` արժանի խոսք չէ, որեւէ մեկն այստեղ թշնամու նման չի նայել մյուսին: Դժբախտաբար մեկ անգամ չէ, որ այս դահլիճում ինչ-ինչ դրսեւորումներ են եղել: Եթե հետեւողական եւ անկեղծ լինենք միմյանց հետ, պիտի երբեմն նայենք մեր, մեր գործընկերների արածին եւ կանխենք նման ծայրահեղ դեպքերի դրսեւորումը: Նման բաներ, այո, եղել են, ավելի խայտառակ բաներ են եղել` այս դահլիճում ծեծել են մարդկանց, պատգամավորների եւ այն, ինչ այսօր կատարվել է, դրա շարունակությունն է: Այն նույն ատելությունը, որ այս դահլիճում դրսեւորեցին 1996 թվականին, այդ ատելությունն է հիմա շարունակվում: Ասում եք` 30 տոկոսն է վատը, մնացածը նորմալ մարդիկ են, ո՞վ թողեց այդ 30 տոկոսին, որ մտնեն այդ նորմալ մարդկանց մեջ: Ո՞նց էր 88-89 թթ. հավաքված հասարակությունն իրենց դուրս մղում նման տիպի մարդկանց, ինչու՞ այն ժամանակ նման բաներ չէին լինում: Սրա մասին պետք է խոսել: Ասվում է, որ սա ճանապարհ չէ: Ցավոք սրտի` սա մնացած միակ ճանապարհն է: Սա այս իրավիճակում մնացած միակ քայլն է: Այլ բան հնարավոր չէր անել այլեւս: Նման որոշումն այդքան հեշտությամբ չի ընդունվել, ինչպես ոմանց կարող է թվալ, որոշումն ամբողջ օրվա ընթացքում օդի մեջ կախված է եղել ու փորձ է արվել սպասել քիչ թե շատ կարգավորման: Այստեղ ասում են` եկեք այդ մարդուն ասենք` թող գա, ի՞նչ ասենք այդ մարդուն: Եթե որեւէ մեկն այդ մարդուն ասելիք ուներ, թող այն ժամանակ ասեր: Ես համաձայն եմ` կատարվում է այն, ինչ այդ մարդը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, նախապատրաստեց... Ասելիք ունեիք, այն ժամանակ ասեիք: Այն ժամանակ ասեինք` ի՞նչ ես ատելություն, սուտ, կեղծիք, վրեժ մտցնում այս մարդկանց մեջ, մեղք չե՞ն այս մարդիկ... Ի՞նչ ես 9 օր շարունակ օրենքը խախտելով` այս մարդկանց այստեղ հավաքում ու վտանգի տակ դնում: Ասելու բան ունեիք` ասեիք... Այդ ձողերը մեկը պատրաստել-բերել-բաժանել է, չէ՞: Եթե ուզում ենք լուրջ քննարկում անել, անկեղծ լինենք մինյանց հետ: Ասվում է` երկու կողմն էլ մեղավոր են, ես նման հայտարարություններ, հատկապես նման դժվար պահերին, չեմ ընդունում: Սա ուղղակի խուսափում է նշանակում: Եթե մի կողմում մի սխալ կա, եկեք այդ սխալի մասին խոսենք, եթե մյուս կողմում մի այլ սխալ կա, եկեք այդ սխալի մասին խոսենք, ոչ թե ուղղակի հավասարության նշան դնենք:
Այո, իհարկե, Հայաստանում ժողովրդավարությունը կայացած չէ, ցավոք սրտի: Այո, դժբախտաբար, այս ամբողջ ժամանակահատվածում մենք չկարողացանք հասնել այն բանին, որ ապօրինի զենք կրող մարդ չլինի այս երկրում, չկարողացանք բազմաթիվ բաներ անել, չկարողացանք ապահովել օրենքի լիարժեք գերակայությունը: Սրանք իսկապես խնդիրներ են եւ չափազանց լուրջ խնդիրներ են: Բայց ի՞նչ կապ ունի դա այն բանի հետ, որ ամբոխի միջից հրազենով կրակում են ոստիկանների վրա, սա ի՞նչ արդարացում ունի, այդ փայտերը ի՞նչ արդարացում ունեն, այդ ձողերը բռնողները կարգի՞ն մարդիկ են: Ես ամոթալի եմ համարում, եթե նման մարդկանց մենք համարում ենք մեր ժողովուրդը: Չեմ ասում, որ այնտեղ կարգին մարդիկ չկան, բայց ամեն ինչ խառնել իրար, հուզական ելույթներ ունենալ` ես դեմ եմ դրան: Բան ունենք ասելու, շիտակ ասենք: Ինչու՞ մեկդ չդատապարտեց այդ մարդկանց, որ այդ բաներն անում են: Ասում եք` առավոտյան էս են արել-էն են արել, չե՞ք տեսել այդ կադրերը, թե՞ այդ փայտերը պատահաբար այնտեղ հայտնվեցին, այդ նռնակներն ու զենքերը պատահաբար այնտեղ հայտնվեցին: Թե՞ կարող է այնքան միամիտ լինենք, որ մտածենք, թե հավաքների 9 օրվա ընթացքում կազմակերպիչները տեղյալ չեն եղել այդ մասին: Դա կլինի երեսպաշտություն, եթե մտածենք, որ մարդիկ այնտեղ հանրահավաք են անում եւ տեղյակ չեն այդ ամեն ինչից: Եթե մենք ազնիվ ենք եւ անկեղծ մեր ժողովրդի նկատմամբ, պիտի այս ամենի մասին խոսենք: Ասում եք` առաջնորդ են փնտրում այդ մարդիկ, ոնց 10 տարի առանց այդ առաջնորդի ապրեցին, հիմա առաջնորդ են փնտրում: Ասում եք`  վստահություն չկա, ատելություն կա... Իհարկե կա այս ամենը մեր հասարակություն մի մասի մեջ, որովհետեւ շատ հաճախ անկեղծությունն ու շիտակությունն է պակասում, որովհետեւ շատ հաճախ խմբակային շահն է գործում: Սա է իրողությունը: Այդ մարդն անընդհատ հայտարարում է սուտ, կեղծ տվյալներ, այդ մարդն անընդհատ ատելության կոչ էր անում,  մարդ, որ հայտարարում էր` ես դուրս կգամ այս ամեն ինչից, եթե մի մարդ չմասնակցի, այսինքն` թքած ունի ամեն ինչի վրա. երկրի վրա էլ, ապագայի վրա էլ, ժողովրդի վրա էլ: Ասում էր` ինքը գործիք է: Ու այդ խեղճ մարդկանց դարձրեց իր պարզունակ գործիքը: Դրանից ինքը չի տուժել: Իհարկե, մարդիկ կային որոնք հրահրել ու հիմա էլ հրահրում են: Թողնենք մեծամասնությանը մի կողմ, երբ ձեր ընդդիմադիր գործընկերներին վերջին խոսքով հայհոյում էին եւ հրապարակում էին հազարավոր տպաքանակով, մի բառ ասացի՞ք` էս ի՞նչ եք անում, ինչու՞ եք վարկաբեկում: Մարդը չի կիսում քո հայացքները, բայց կարելի՞ է այլանդակ արտահայտություններով հայհոյել: Մի անգամ ասացի՞ք` ոնց ես հայտարարում` ով էստեղ չի կանգնած, դավաճան է, տականք է: Ասեիք մի անգամ, այդ ատելության նկատմամբ անտարբերությունն է, որ այդ մարդկանց հասցրեց այդ վիճակին: Ասում եք` մեր ժողովուրդն է, այո, ես համաձայն եմ, որ այդ հազարավոր մարդկանց մեջ կան անմեղ եւ շիտակ մարդիկ, բայց ես չեմ կարող ժողովուրդ համարել նրանց, ովքեր մեքենաներ են այրում, ովքեր հարձակվում են ոստիկանների ու զինվորների վրա, ովքեր ամեն ինչը ջարդում ու փշրում են: Մեր գործընկերների մի մասն ասում է, որ տեսել է, որ այնտեղ ձողերով մարդիկ են կանգնած, ո՞ր կարգին մարդն է փողոցում կանգնում, որ մեկի գլուխը ջարդի: Դուք կանե՞ք այդ բանը: Պիտի շիտակ լինել, պիտի անկեղծ լինել: Հուզախառն ելույթների տեղը չէ, շիտակ վերաբերմունքի տեղն է: Այստեղ հայտարարվում է` եկեք այս անենք, այն անենք, մենք հիմա մի բան ունենք անելու` քննարկել նախագահի հրամանագիրը եւ մեր վերաբերմունքը արտահայտել: Սա է մեր անելիքը եւ սա է ամենակարեւորը: Պատահական չէ, որ դա վերապահված է Ազգային ժողովին: Ուշացնել միջոցառումները, նշանակում է թույլ տալ, որ այդ 30 տոկոսն իր այլանդակությունները շարունակի մեր քաղաքում: Սա է իրականությունը: Ամեն ինչ արվել է` արդեն այլ ելք չունենալով: Ես կարծում եմ` իրավապահ մարմինները պիտի վճռական լինեն եւ պիտի թույլ չտան մեր երկրում նման բաներ: Սա ծանր հետեւանքներ է ունենալու հետագայի համար: Այդ մարդիկ հասան իրենց նպատակին` այդ մարդը եւ իր շրջապատի մի խումբ մարդիկ: Որ հետագայում նման բան չլինի, որ սա չշարունակվի, մեկ բան է պետք միայն` ազնիվ ու շիտակ վերաբերմունք այս ամենին, ոչ թե այս երկրի 17 տարվա ու 1700 տարվա բոլոր խնդիրներն ու դժվարությունները բերենք, սվաղենք ու հավասարեցնենք եւ ասենք` բոլորն էլ մեղավոր են, այնպես անենք, որ արյուն չթափվի: Արյուն չթափվելու համար պարզ ու շիտակ վերաբերմունք է պետք: Թացն ու չորն իրարից տարբերել է պետք: 9 օր մարդիկ օրենք էին խախտում, ինչու՞ այդ ժամանակ մեկը չգնաց այդ խեղճ մարդկանց, որ այնտեղ հավաքված էինք, խորհուրդ չտվեց, որ չի կարելի սա անել, որովհետեւ դուք օրենք եք խախտում:
Այն ինչ տեղի է ունեցել, պիտի դաս լինի եւ ընդամենը մեկ բան պետք է անել` լինել պարզ ու շիտակ, անկեղծ ու ազնիվ: Ժողովրդի նկատմամբ միշտ չէ, որ դա արել են եւ այդ պատճառով էլ սա պատահեց: Ես կարծում եմ` հանրապետության նախագահի հրամանագիրը միանգամայն տեղին է եւ խորհրդարանը, նույնպես պատասխանատվություն կրելով երկրի եւ իրավիճակի ու ապագայի համար, պիտի անպայման իր վերաբերմունքով աջակցություն հայտնի այս հրամանագրին»:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց,  քանի որ միջոցառումների իրականացումը չեղյալ հայտարարելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագծի գրավոր տեքստ որեւէ պատգամավոր չի ներկայացրել  Ազգային ժողովի նախագահին, Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 14-րդ կետով նախատեսված  կարգով եւ ԱԺ կանոնակարգի 52-րդ եւ 92-րդ հոդվածների համաձայն, ապա ՀՀ նախագահի հրամանագիրը համարվում է հավանության արժանացած եւ հատուկ նիստը համարվում է փակված:
02.03.2008
Մարտի 2-ին ԱԺ 60 պատգամավորների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` քննարկելու Ազգային ժողովի  հայտարարության նախագիծը մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ: Այն ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ...

Созвано специальное заседание Национального Собрания
2 марта  Национальное Собрание РА созвало специальное заседание.  Председатель НС Тигран Торосян  сообщил, что в связи с событиями, произошедшими в Ереване 1 марта, Президент РА, посоветовавшись с Председателем НС и Премьер-министром,  об’явил о введении чрезвычайного положения.  Согласно 14-му пункту 55-й статьи Конституции, в случае об’явления чрезвычайного положения (ЧП) силой закона незамедлительно созывается специальное заседание НС.  Прежде чем обратиться к обсуждаемому вопросу, НС приняло решение не транслировать специальное заседание НС в прямом эфире Общественного радио.
Г-н Торосян сообщил, что для представления вопроса официальным представителем Президента РА назначен министр юстиции Геворк Даниелян.
Министр юстиции, представляя Указ Президента РА о введении ЧП, отметил, что на территории  об’явленного ЧП   установлены следующие ограничения: запрет на проведение собраний, митингов, демонстраций, шествий и других массовых мероприятий; запрещение забастовок и проведение других мероприятий по прекращению или приостановлению деятельности организаций; ограничение при необходимости правооохранительными органами передвижения граждан и транспортных средств и досмотр лиц; публикации СМИ по государственным и внутриполитическим вопросам могут осуществляться исключительно в рамках официальной информации; запрещение, без соответствующего разрешения  государственных органов, политагитации посредством листовок и в иной форме; временное прекращение  деятельности партий и других общественных организаций, препятствующих устранению обстоятельств, послуживших основанием  для введения    ЧП; высылка лиц, нарушивших правовой режим ЧП и не проживающих на данной территории – за счет их средств, а в случае отсутствия средств – за счет средств госбюджета РА, при условии  последующего возмещения произведенных расходов.
После представления вопроса министр юстиции ответил на вопросы депутатов. Во многих выступлениях прозвучала крайняя озабоченность создавшейся ситуацией. Указ президента депутаты оценивают как вынужденный, но необходимый шаг и единственный выход из создавшегося положения. По их словам, под угрозой находятся стабильность и международный имидж Армении, и каждый со своей стороны должен сделать все возможное для развязки создавшейся беспрецедентной ситуации.
Член фракции РПА Мкртич Минасян, представляя точку зрения фракции, отметил, что предлагаемые меры имеют целью стабилизировать создавшееся положение  и призвал встать рядом с государством и государственностью для выхода из создавшейся ситуации.
Выступив с внеочередной речью, Председатель НС Тигран Торосян отметил, что было бы прекрасно, если бы не было ни подобного обсуждения, ни необходимости в подобном указе. “Несколько уточнений. Указ уже в силе, после опубликования указ действует. Было сказано – на нас смотрят, как на врагов. Думаю, слово недостойное, - никто не смотрел здесь друг на друга как на врага. К сожалению, не единожды в этом зале были какие-то проявления. Будучи последовательными и искренними друг с другом, должны хотя бы иногда бросать взгляд на проделанное нами, нашими коллегами и предупреждать проявления подобных экстремальных случаев. Подобные вещи происходили, да, происходили даже более позорные вещи – в этом зале избивали людей, депутатов, и то, что произошло сегодня, продолжение этого. Ненависть, проявившаяся в этом    же  зале в 1996 году, продолжает проявляться и сейчас. Говорите, 30% плохие, остальные нормальные люди, кто же позволил этим 30% затесаться в ряды этих нормальных людей? Как же в 88-89 гг. собравшийся народ вытеснял из своих рядов людей подобного типа, почему же тогда не было таких вещей? Об этом надо бы говорить! Говорится, что это не тот путь. К сожалению, это единственный оставшийся путь.   В данной ситуации э то единственный оставшийся шаг. Более невозможно было сделать иное. Такое решение не далось с легкостью, как может показаться некоторым, - решение  в течение всего дня витало в воздухе и делалась попытка дождаться приемлемого урегулирования. Здесь говорят: давайте скажем этому человеку, пусть придет; что же скажем этому человеку? Если кому-то было что сказать этому человеку, пусть сказал бы тогда!   Я согласен, происходит то, что этот человек – Левон Тер-Петросян – подготовил… Если было что сказать – сказали бы тогда! Сказали бы тогда: что ты сеешь рознь, ложь, месть среди этих людей, не жалко этих людей? Что ты 9 дней подряд, нарушая закон, собираешь здесь и ставишь под угрозу этих людей. Было что сказать – сказали бы! Эти металлические прутья ведь кто-то изготовил-принес-раздал! Если хотим  серьезного обсуждения, так будем искренни друг с другом. Говорится, виноваты обе стороны, - подобные  заявления, особенно  в  такие сложные моменты, не приемлю. Это просто уверт ки . Если одной стороной совершена какая-то ошибка, давайте говорить об этой ошибке; если какая-то   иная ошибка совершена другой стороной, давайте говорить об ошибке этой стороны, а не ставить просто знак равенства между ними.
Да, действительно, демократия в Армении, к сожалению,  далеко не состоявшаяся. Да, к сожалению, за весь этот период мы не смогли достичь того, чтобы в этой стране не было незаконно носящего оружие человека, не смогли сделать многих вещей, не смогли обеспечить полноценного верховенства закона. Это, действительно, проблемы и чрезвычайно серьезные проблемы. Но какую это имеет связь с тем, что из толпы из огнестрельного оружия стреляют в полицейского, какое есть оправдание этому, какое оправдание имеют эти палки; взявшие в руки эти металлические прутья – приличные люди? Я считаю постыдным, что подобные люди числятся нашим народом. Я не говорю, что там нет приличных людей, но все смешивать, эмоционально выступать – я против этого. Есть что сказать нам – давайте говорить прямо! Почему никто из вас не осудил этих людей? Говорите, мол, утром сделали то-то, другое, не видели этих кадров, или эти палки случайно оказались там, эти гранаты и оружие случайно оказались там? Или можем оказаться  столь наивными, чтобы подумать, вроде за 9 дней митингов организаторы не были в курсе об этом? Будет лицемерием думать, что люди там митингуют и не осведомлены обо всем  этом. Если мы честны и искренни с нашим народом, должны говорить обо всем этом. Говорите, мол, эти люди ищут вождя; как 10 лет прожили без этого вождя, а сейчас ищут вождя. Говорите, нет доверия, есть ненависть…Конечно, все это налицо в части нашего общества, потому что зачастую отсутствуют искренность и прямота, потому что зачастую правит бал групповой интерес. Такова реальность. Этот человек все время дает ложные, фальшивые сведения, этот человек постоянно сеет ненависть, человек, который заявлял: я выйду из всего этого, если хоть один человек не будет участвовать, т.е. плевал на все – и на страну, и на будущее, и на народ. Говорил – он сам орудие. И сделал этих бедных людей своим пр
имитивным орудием. От этого сам не пострадал. Конечно, были люди, которые провоцировали и сейчас провоцируют. Отставим в сторону большинство; когда ваших оппозиционных коллег ругали последними словами и публиковали это тысячными тиражами, сказали хоть слово – что вы делаете, почему дискредитируете? Человек не разделяет твои взгляды, но можно ли поносить столь возмутительными выражениями? Хоть раз сказали, как это ты заявлешь: кто не стоит здесь рядом – предатель, подонок? Сказали бы хоть раз, что именно безразличие к этой ненависти довело людей до такого состояния. Говорите: наш народ, да, я согласен, что среди тысяч этих людей есть безвинные и честные люди, но я не могу считать народом тех, кто поджигает машины, нападает на полицейских и военнослужащих, кто все вокруг ломает и крушит. Некоторые из наших коллег говорят, что видели людей, стоящих  с металлическими прутьями в руках; какой приличный человек стоит на улице, чтобы проломить кому-то голову? Вы сделаете такое? Надо быть прямыми, надо быть искренними. Здесь не место эмоциональным выступлениям – место проявления четкого отношения. Здесь заявляют: давайте сделаем то-то, другое; нам сейчас следует сделать одно – обсудить указ президента и выразить свое отношение к нему. Вот наше дело , и это самое главное. Не случайно это закреплено за Национальным Собранием. Запаздывать с мерами означает позволить этим 30% продолжить свои безобразия в нашем городе. Вот действительность! Все сделано так, когда уже не было другого выхода. Я думаю, правоохранительные органы должны проявлять решительность и не допускать в нашей стране подобных вещей. Это будет иметь тяжелые последствия для грядущего. Эти люди достигли своей цели – этот человек и его окружение. Чтобы впредь не было подобного, чтобы это не продолжалось,  нужно лишь одно: честное и прямое отношение ко всему этому, а не камуфлирование и уравнение всех проблем и трудностей за 17 лет и за 1700 лет, говоря при этом, мол, все виновны, сделаем так, чтобы не пролилась кровь. Чтобы не проливать кровь, нужен честный и прямой подход. Следует отличать мокрое от сухого. Уже 9 дней люди нарушают закон; почему хоть один  в это время не пошел к этим собравшимся там бедным  людям, не посоветовал, что нельзя делать этого, потому что вы нарушаете закон?  То, что произошло, должно быть уроком, и надо сделать лишь одно: быть честным и прямым, искренним и правдивым. Не всегда так обращались с народом и потому это произошло. Я думаю, указ президента республики вполне уместен, и парламент, также неся ответственность и за ситуацию, и за будущее страны, обязательно должен  поддержать этот указ”.
Председатель НС Тигран Торосян отметил, что так как ни один депутат не представил Председателю НС письменного текста проекта решения НС об об’явлении аннулированным  осуществление мер, согласно 14-му пункту статьи 55-й Конституции и 52-й и 92-й статьям Регламента НС, Указ Президента РА считается одобренным, а специальное заседание – завершившимся.
02.03.2008
2 марта по инициативе 60 депутатов Национального Собрания состоялось внеочередное заседание  НС – для обсуждения проекта заявления НС по событиям, имевшим место в Ереване 1 марта. Его представил депутат НС Рафик Петросян.“ЗАЯВЛЕНИЕ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯПО СОБЫТИЯМ, ИМЕВШИМ М...