ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը մայիսի 7-ին ստորագրել են Հայաստանի խորհրդարանի արձագանքման, արդյունավետության, թափանցիկության եւ ներառականության խթանում (Նոր Հայասատան՝ ժամանակակից խորհրդարան) երկրորդ ծրագրի իրականացման մասին փաստաթուղթ:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը վերապատրաստման, փորձագիտության եւ խորհրդատվության միջոցով:
Ստորագրման արարողությանը բացման խոսքով հանդես են եկել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՄԱԶԾ Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը ու Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
«Խորհրդարանական ժողովրդավարությանն անցում կատարելու առաջին իսկ փուլից ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել եւ ողջունել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը: Ազգային ժողովի աշխատանքն ավելի թափանցիկ, արդյունավետ եւ հաշվետու դարձնելու մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են մեր պետությունում լավ կառավարման համապարփակ եւ արդյունավետ համակարգի կայացմանը»,- իր ելույթում նշել է ԱԺ նախագահը:
Իվանա Ժիվկովիչը բարձր է գնահատել համագործակցությունը ՀՀ խորհրդարանի հետ, անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
«Չնայած համաճարակի, հակամարտությունների եւ կլիմայի փոփոխության հետեւանքով առաջացած ահռելի խոչընդոտներին՝ Հայաստանը ցուցաբերել է տոկունություն եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների անսասան նվիրվածություն:
Խորհրդարանի կարողությունների զարգացման նիստերից մինչեւ թվայնացված լուծումների ներդրում մենք պարտավորվում ենք Ազգային ժողովին զինել ժամանակակից կառավարման բարդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ գործիքներով եւ փորձով»,- ընդգծել է Իվանա Ժիվկովիչը:
Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել բարձր մակարդակի համագործակցության համար, կարեւորել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի մեկնարկը:
Ծրագրի համակարգող Ռուզաննա Հայրապետյանը ներկայացրել է ՆՀԺԽ առաջին ծրագրի հիմնական ձեռքբերումները եւ երկրորդ ծրագրի նպատակներն ու բաղադրիչները, որից հետո տեղի է ունեցել ստորագրման արարողությունը:
Ալեն Սիմոնյանը եւ Իվանա Ժիվկովիչը ստորագրել են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի իրականացման մասին փաստաթուղթ, որին հաջորդել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանի եւ ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ համաֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրումը:
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Մալթայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը մայիսի 7-ին հանդիպել է Մալթայի արտաքին գործերի եւ եվրոպական հարցերի ու առեւտրի նախարարության գլոբալ հարցերի, միջազգային զարգացման եւ տնտեսական հարցերի գծով գլխավոր տնօ...

On May 7, the RA NA President Alen Simonyan and the UN Assistant Secretary-General and the UNDP Director of the Regional Bureau for Europe and the CIS countries Ivana Živković signed a document on the implementation of the Second Programme – Fostering responsiveness, efficiency, transparency and inclusiveness (Modern Parliament for a Modern Armenia) of the Parliament of Armenia.
The goal of the programme is to support the development of the parliamentary capacities through training, expertise and consultation.
The NA President Alen Simonyan, the UNDP Director of the Regional Bureau for Europe and the CIS countries Ivana Živković and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to Armenia Patrik Svensson gave opening speeches in the signing ceremony.
“From the very first stage of transition to parliamentary democracy the RA National Assembly adopted and welcomed the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia project. Our joint efforts to make the work of the National Assembly more transparent, effective and accountable are aimed at the establishment of comprehensive and effective system of good governance in our state,” the NA President noted in his speech.
Ivana Živković highly appreciated the cooperation with the parliament of the Republic of Armenia, touched upon the democratic reforms in the Republic of Armenia.
“Despite the huge obstacles caused as a consequence of pandemic, conflicts and change of climate, Armenia showed endurance and unwavering commitment to democratic reforms.
“We are committed equipping the National Assembly with tools and experience necessary for overcoming difficult challenges of modern governance from the sittings of the parliamentary capacities’ development up to introduction of digitalized solutions,” Ivana Živković underscored.
In his speech he Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to Armenia Patrik Svensson expressed his gratitude to the NA President for the high level cooperation and highlighted the launch of the second programme Modern Parliament for a Modern Armenia.
The Programme Coordinator Ruzanna Hayrapetyan presented the main achievements of the first programme Modern Parliament for a Modern Armenia and the goals and components of the second programme, after which the signing ceremony took place.
Alen Simonyan and Ivana Živković signed a document on implementation of the second programme of the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia project, after which followed the signing of Agreement on Co-financing with the National Assembly of the Republic of Armenia by the NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan and the UNDP Resident Representative Natia Natsvlishvili.