ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները Վաշինգտոնում հանդիպել են «Freedom House»-ի միջազգային ծրագրերի փոխնախագահ Ջերարդո Բերթինին, Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ծրագրերի փոխտնօրեն Սոֆյա Օրլոսկիին,  Քաղաքականության եւ շահերի պաշտպանության հարցերով փոխտնօրեն, Եվրոպայի եւ Եվրասիայի տարածաշրջանի հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողովի համակարգող Քեթի Լարոկին, հետազոտական ավագ վերլուծաբան Մայք Սմելցերին:
Քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, մարդու իրավունքների, մամուլի եւ ինտերնետի ազատության հարցերը:
Արձանագրվել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության ամրապնդման ոլորտում:
Քննարկվել են առկա խնդիրները եւ մարտահրավերները, մասնավորապես՝ ժողովրդավարության նկատմամբ իրականացվող հիբրիդային հարձակումները եւ դրանց դիմագրավելու գործիքակազմը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու համատեղ աշխատանքը եւ համագործակցել՝ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ:

The members of the RA NA Armenia-USA Friendship Group met with the Vice President of International Programs at Freedom House Gerardo Berthin, the Deputy Director of Europe and Eurasia Programs Sofya Orlosky, the Deputy Director for Policy and Advocacy, the Coordinator on Summit for Democracy on the Europe and Eurasia Region Katie LaRoque and the Senior Research Analyst Mike Smeltzer in Washington.
The procedure of the democratic reforms in Armenia, the issues of freedom of human rights, press and internet were discussed.
It was recorded that in recent years Armenia registered essential progress in strengthening democracy.
The current problems and challenges, particularly the hybrid attacks being carried out against democracy and the toolkit of dealing with them were discussed.
An agreement was reached to continue the joint work and cooperate in strengthening democracy in Armenia.