Աշխատավայրում գենդերային հավասարության խթանմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը վերջին տարիներին առավել տեսանելի են, սակայն չնայած այդ ջանքերին` աշխատանքային հարաբերություններում շարունակվում են արձանագրվել գենդերային խտրականության դրսեւորումները. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը մարտի 27-ին կայացած «Կանանց նկատմամբ գենդերային խտրականության դրսեւորումներն աշխատանքային հարաբերություններում Հայաստանում» հետազոտության հանրային ներկայացման ժամանակ:
Հետազոտությունն իրականացվել է Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի կողմից` «Սոլիդարիթի Սենթեր» հայաստանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Կառավարության, Ազգային ժողովի, Գործատուների միավորման, արհմիությունների, միջազգային եւ տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման իր խոսքում Զարուհի Բաթոյանը նշել է. «ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի համար շատ կարեւոր է համագործակցությունը կանանց հիմնախնդիրներով զբաղվող կազմակերպությունների հետ, եւ սա այն մշտական գործընթացն է, որից մենք` պատգամավորներս, մշտապես փորձում ենք տեղեկություն քաղել, որպեսզի կարողանանք մեր քաղաքականությունն իրականացնել կարիքների հիման վրա: ՀՀ կառավարության համար շատ կարեւոր է կանանց տնտեսական հզորացումը, ներգրավումը տնտեսական կյանքին եւ հավասար հնարավորությունների ստեղծումը, ուստի քաղաքականությունների իմաստով մենք նույն ուղղությամբ ենք շարժվում, պարզապես կարեւոր է շահառուներից, ոլորտից քաղել այն տեղեկատվությունը, որոնք մեզ կօգնեն հասկանալու, թե ինչպես շարժվել այդ ուղղությամբ եւ հասնել մեր նպատակներին: Այս իմաստով կարեւորում եմ քաղհասարկության կազմակերպությունների եւ որոշումներ կայացնողների մշտական կապը եւ հետեւողական աշխատանքը»:
Զարուհի Բաթոյանը նաեւ հիշեցրել է, որ Ազգային ժողովը 2023 թվականին Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն է իրականացրել` սահմանելով նաեւ սեռական ոտնձգության արգելքը, որը հիմնականում ուղղված է աշխատանքային հարաբերություններում կանանց պաշտպանությանը:
«Բայց մենք դեռեւս նոր փոփոխությունների եւ օրենսդրության բարելավման կարիք ունենք, եւ հույս ունեմ, որ ոլորտի կազմակերպություններն իրենց փորձագիտական աջակցությունը կունենան այս գործընթացում»,- ընգծել է պատգամավորը:

“Усилия РА по продвижению гендерного равенства на рабочем месте стали более заметными в последние годы, но, несмотря на эти усилия, гендерная дискриминация продолжает фиксироваться в трудовых отношениях”, - отметила депутат фракции НС "Гражданский договор" З.Батоян в ходе состоявшейся 27 марта публичной презентации исследования "Проявления гендерной дискриминации женщин в трудовых отношениях в Армении".
Исследование проведено Организацией женских ресурсов (WRC ) по инициативе и при поддержке Армянского офиса Solidarity Center.
Во встрече приняли участие представители правительства, НС, Ассоциации работодателей, профсоюзов, международных и местных общественных организаций.
В вступительной речи З.Батоян отметила: “Сотрудничество с организациями, занимающимися женскими вопросами, очень важно для Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам, и это постоянный процесс, из которого мы, депутаты, всегда пытаемся собрать информацию для проведения нашей политики исходя из потребностей. Расширение экономических прав и возможностей женщин, вовлечение в экономическую жизнь и создание равных возможностей крайне важно для Правительства РА, поэтому с точки зрения политики мы движемся в том же направлении – просто   необходим сбор информации от бенефициаров, от сферы, позволяющий нам понять, как двигаться в этом направлении и достичь наших целей. В этом смысле придаю важность постоянной связи и последовательной работе между организациями гражданского общества и представляющими решения”.
З.Батоян также напомнила, что в 2023 г. НС внесло поправку в Трудовой кодекс, установившую также запрет сексуальных домогательств, что в основном направлено на защиту женщин в служебных отношениях.
"Мы, однако, еще нуждаемся в новых изменениях и совершенствовании законодательства, и, надеюсь, организациям сферы в этом процессе будет оказана экспертная поддержка”, - подчеркнула депутат.