ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը մարտի 28-ին հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի կրթության, գիտության եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գիվի Միքանաձեի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Նարեկ Բաբայանը եւ Կնյազ Հասանովը:
Հանդիպման սկզբում Սիսակ Գաբրիելյանը շնորհավորել է Վրաստանին Եվրամիության թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի, ինչն ամրագրված է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թվականների գործողությունների ծրագրում:
Կողմերը երկու երկրների գործադիր մարմինների միջեւ շփումներից բացի կարեւորել են օրենսդիրների միջեւ սերտ համագործակցությունը, որը երկկողմ հարաբերությունների կարեւոր ուղղություններից է: Ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես` երկու խորհրդարանների համանման հանձնաժողովների միջեւ փոխգործակցության սերտացումը: Այս համատեքստում կարեւորվել է կրթական բարեփոխումների հարցում լավագույն փորձի փոխանակումը, պատգամավորների մշտական շփումները, համատեղ միջոցառումների ու ծրագրերի իրականացումը:
Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հանրակրթության, բարձրագույն եւ մասնագիտական կրթության ու գիտության ոլորտներում, երիտասարդության եւ դպրոցաշինության հարցերում երկու երկրներում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ: Վրացի գործընկերներին ներկայացվել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի հայեցակարգը:
Քննարկվել են նաեւ ուսուցիչների մասնագիտական վերապատրաստման, ատեստավորման եւ հավաստագրման գործընթացների շրջանակում երկու երկրներում իրականացվող քայլերը:
Հանդիպման ավարտին Սիսակ Գաբրիելյանը եւ Գիվի Միքանաձեն երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության համատեղ հայտարարություն (կոմյունիկե) են ստորագրել: Փաստաթուղթն ինստիտուցիոնալ հենքի վրա կդնի երկու հանձնաժողովների գործունեությունը եւ համագործակցելու նոր հնարավորություններ կընձեռի:

28 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян встретился с делегацией, возглавляемой председателем Комиссии по образованию, науке и делам молодежи парламента Грузии Г.Миканадзе.. На заседании также присутствовали зампредседателя комиссии Т.Казарян, члены комиссии Н.Бабаян и К.Гасанов.
В начале встречи С.Габрелян поздравил Грузию с получением статуса страны-кандидата в Евросоюз. Председатель комиссии подчеркнул, что углубление отношений с Грузией имеет для Армении стратегическое значение, зафиксировано в программе действий правительства Армении на 2021-2026 гг.
Наряду с контактами исполнительных органов двух стран, стороны отметили важность тесного сотрудничества законодателей, которое является одним из важных векторов двусторонних отношений. Подчеркнута необходимость углубления связей в различных сферах, в частности, более тесного взаимодействия между аналогичными комиссиями двух парламентов. В этом контексте отмечены обмен успешным опытом в вопросах образовательных реформ, постоянные контакты депутатов, реализация совместных мероприятий и программ.
На встрече с представителями парламента Грузии состоялся обмен мнениями по реформам, реализуемым в сферах общего образования, высшего и профессионального образования и науки, молодежи и школьного строительства в обеих странах. Грузинским партнерам представлена ​​концепция проекта “Академгородок”.
Обсуждены также шаги, реализуемые в обеих странах в рамках профессиональной переподготовки, аттестации и сертификации учителей.
В завершение встречи С.Габриелян и Г.Миканадзе подписали совместное заявление (коммюнике) о сотрудничестве двух комиссий. Документ поставит деятельность двух комиссий на институциональную основу и создаст новые возможности для сотрудничества.