Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի գլխավորությամբ հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայան  Սինգհի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակության հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով Հնդկաստանի պատվիրակությանը, նշել է. «Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Հնդկաստանի հետ իր գործընկերությունը: Մեր բարեկամական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն, եւ կարող ենք վստահորեն փաստել, որ այդ ավանդական բարեկամությունն այսօր արտացոլվում է երկու երկրների հարաբերություններում: Հայ-հնդկական հարաբերությունները գտնվում են որակական նոր մակարդակում, եւ երկուստեք ջանքերը պետք է մեկտեղվեն՝ այդ հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու համար»:
Հակոբ Արշակյանը երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում բարձր է գնահատել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ արդյունավետ երկխոսությունը. «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում գործում է Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարելու»:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, պաշտպանության, առողջապահության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ՝ Երեւան-Նյու Դելի ուղիղ ավիաչվերթների հարցը:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի գործընթացը եւ խաղաղության հաստատման երեք հիմնական սկզբունքները. «Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մեր ճանապարհային քարտեզն է դեպի խաղաղություն: Ծրագիրը նախատեսում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների զարգացում»:
Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ Հայաստանն իրենց կարեւոր գործընկերներից է. Հայաստանի շուրջ իրադարձությունները գտնվում են իրենց ուշադրության կենտրոնում:
Հարիվանշ Նարայան Սինգհն իր աջակցությունն է հայտնել խաղաղության գործընթացին եւ կարեւորել այս գործընթացում համապարփակ խաղաղության եւ կայունության հաստատումը՝ հույս հայտնելով, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի խաղաղության օրակարգի հաստատմանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:

В рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация НС РА во главе с вице-спикером НС А.Аршакяном встретилась с парламентской делегацией, возглавляемой вице-спикером парламента Индии Хариваншем Нарайаном Сингхом.
Приветствуя индийскую делегацию, вице-спикер НС А.Аршакян отметил: “Армения придает большое значение партнерству с Индией. Наши дружественные отношения имеют многовековую историю, и мы можем с уверенностью констатировать, что эта традиционная дружба находит отражение в связях между двумя странами и сегодня. Армяно-индийские отношения находятся на качественно новом уровне, и усилия обеих сторон должны быть объединены для дальнейшего развития этих отношений”.
А.Аршакян высоко оценил эффективный диалог законодательных органов двух стран в контексте двусторонних отношений. "В Национальном Собрании РА действует группа дружбы Армения-Индия, которую я имею честь возглавлять".
Вице-спикер НС подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных сферах, включая торговлю, транспорт и связь, оборону, здравоохранение, культуру, науку и образование, информацию и высокие технологии, туризм и другие сферы.
В этом контексте зампредседателя НС акцентировал внимание на вопросе прямых авиарейсов между Арменией и Нью-Дели.
А.Аршакян представил процесс заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном и три основных принципа установления мира. “Проект “Перекресток мира”, инициированный правительством Армении, - наша   дорожная карта к миру. Программа предусматривает развитие региональных коммуникаций”.
Вице-спикер парламента Индии Хариванш Нарайан Сингх подчеркнул развитие отношений между Арменией и Индией, отметив, что Армения является одним из их важных партнеров. События вокруг Армении – в   центре их внимания.
Хариванш Нарайан Сингх выразил поддержку мирному процессу и подчеркнул установление всеобъемлющего мира и стабильности в этом процессе – в надежде, что развитие армяно-индийских отношений будет содействовать утверждению мирной повестки.