Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները
Շատ հաճախ մեր քաղաքացիները բողոքում են դատարանների գերբեռնվածության արդյունքում նիստերի, վարույթների երկարաձգումից: Այս ուղղությամբ 2023 թվականին իրականացված բարեփոխումները, իրոք, բեկումնային էին, որոնց մեծ մասն օրենսդրական բարեփոխումներն էին: Ներկայացնելով հաշվետու տարվա արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 26-ի նիստում քննարկվել է «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
«Հատուկ ցանկանում եմ առանձնացնել 2 մլն ՀՀ դրամը չգերազանցող գումարի բռնագանձման որոշ գործերի վերապահումը նոտարներին, ինչի արդյունքում հսկայածավալ բեռնաթափում է տեղի ունեցել քաղաքացիական դատարաններում: Այս առնչությամբ, պետք է նշեմ, որ հատուկ էլեկտրոնային սոֆթն արդեն պատրաստ է եւ գործում է»,- ասել է Գրիգոր Մինասյանը՝ հավելելով, որ քաղաքացիական, վարչական եւ սնանկության վարույթներում ընդլայնվել է գրավոր կարգով քննարկվող հարցերի շրջանակը: Տեխնիկական թերությունների պատճառով հայցադիմումը վերադարձնելու գործառույթը վերապահվել է դատարանի աշխատակազմին՝ դյուրացնելով փաստաթղթերի շտկման գործընթացը: Արդարադատության նախարարը, որպես կարեւոր բարեփոխում, ընդգծել է դատավորների աշխատավարձերի բարձրացումը:
Համակարգում հաշվետու տարում արդյունավետ եւ էական առաջընթաց է գրանցվել թվայնացման ուղղությամբ: Քաղաքացիական գործերով էլեկտրոնային համակարգը  գործում է փետրվարի 1-ից: Նախարարը նշել է, որ շուտով կգործարկվեն նաեւ սնանկության եւ հաշտարարության էլեկտրոնային համակարգերը: Կատարելագործվել է դատական գործերի էլեկտրոնային մակագրության համակարգը, ամբողջությամբ թվայնացվել է հարկադիր կատարման վարույթը: Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքով նախատեսված քննչական գործողությունների տեսաձայնագրման համար ձեռք են բերվել անհրաժեշտ քանակի տեսախցիկներ եւ սերվերային տնտեսություններ. բոլոր հարցաքննությունները տեղի են ունենում տեսախցիկի առջեւ:
«2023 թվականին Հայաստանում իրականացված հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներն արժանացել են միջազգային բարձր  գնահատականի: ՏՀԶԿ մշտադիտարկման 5-րդ փուլի ՀՀ-ի վերաբերյալ զեկույցում կատարողական 9 ոլորտից ամենաբարձր միավորները տրվել են հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակմանը: Հայաստանը դուրս է եկել ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից եւ արդեն համարվում է «բավարար» կատարողական ունեցող երկիր»,- նշել է Գրիգոր Մինասյանը:
Ըստ նախարարի՝ ընդունվել է նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարություն` ոլորտի մասնագետների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ բացառիկ կոնսենսուսի պայմաններում: Կատարելագործվել են ազդարարման համակարգի իրավական մեխանիզմները, ընդլայնվել են ազդարարման տեսակները: Նշվել է, որ ընդլայնվել է հայտարարատու պաշտոնատար անձանց շրջանակը: 2024 թվականի հունվարի 1-ից պետական եւ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունների, պետության կողմից հիմնադրված հիմնադրամների, 50 եւ ավելի տոկոս ՀՀ-ի եւ համայնքի մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպության գործադիր մարմնի ղեկավարները պարտավոր կլինեն ներկայացնելու իրավիճակային հայտարարագիր՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պահանջով: Հստակեցվել են շահերի բախման անհամատեղելիության պահանջների եւ այլ սահմանափակումների վերաբերյալ առկա օրենսդրական կարգավորումները:
Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է պրոբացիայի ոլորտում իրականացված բարեփոխումները, ինչպես նաեւ քրեակատարողական հիմնարկներում կատարված աշխատանքները, անդրադարձել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նոր 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի ընդունմանը: Նախարարը նշել է, որ հաշվետու տարում մշակվել եւ շահագրգիռ մարմինների, քաղաքացիական հասարակության ու Վենետիկի հանձնաժողովի հետ քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության լայնածավալ փաթեթը:
2023 թվականի կարեւոր ձեռքբերում է համարվել «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության եւ Ամերիկայի հայ իրավաբանական միության կողմից հիմնադրված Արբիտրաժի եւ հաշտարարության հայաստանյան նոր կենտրոնի գործարկումը:
Արդարադատության նախարարն արձանագրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեծացվել է քաղաքացիներին անվճար իրավաբանական օգնության տրամադրման ֆոնդը: Մասնավորապես, Հանրային պաշտպանի գրասենյակի աշխատավարձային ֆոնդին ավելացվել է 15 տոկոս, իսկ ավելացվող միջոցներն ուղղվելու են հանրային պաշտպանների կատարած արտաժամյա աշխատանքի դիմաց վարձատրությանը:
Գրիգոր Մինասյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ Քրեակատարողական ծառայության ղեկավարի նշանակմանը, Արմավիր քրեակատարողական հիմնարկում առաջիկայում տեղադրվելիք սկանավորման համակարգին վերաբերող հարցերին: Նա անդրադարձել է նաեւ կալանավայրերի պայմաններին, կալանավորների փոխադրման խնդիրներին:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթում նշել է, որ թեեւ կան մարտահրավերներ, որոնց պետք է դիմադրել ու հաղթահարել, բայցեւ արձանագրել է, որ համակարգում կան որոշակի հաջողություններ:
Եզրափակիչ ելույթում Արդարադատության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել արժեքավոր հարցադրումների եւ դիտարկումների համար՝ վստահեցնելով, որ գույքագրելով բոլոր գաղափարներն ու առաջարկները, կլինեն կոնկրետ գործողություններ՝ ի նպաստ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների:
26.03.2024
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում: Իր ելույթում ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Պարո՛ն նախագահ, Ձե՛րդ գերազանցություններ, Գործընկեր խորհրդարանականնե՛ր, Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, Նախքան սկսելը՝ մենք պետք է դատապարտենք Մոսկվայում տեղի ունեցած ահաբեկչ...
Լեւոն Քոչարյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում
Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Քոչարյանը ելույթ  է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում: «Հարգելի' գործընկերներ, Վեց ամիս է անցել այն օրից, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել են Լեռնային Ղարաբաղի վրա եւ գր...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում էր
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 22-25-ը Ժնեւում էր: Շվեյցարիայում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովը: Այցի մանրամասները՝ կից տեսանյութում: ...
Սոնա Ղազարյանը ելույթ է ունեցել Բրյուսելում կայացած Եվրոպական միության խորհրդարանների ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների համաժողովում
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը ելույթ է ունեցել Բրյուսելում կայացած Եվրոպական միության խորհրդարանների ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների (COSAC) համաժողովին: Պատգամավորն իր ելույթում նշել է. «Նախեւառաջ թույլ տվե...

Grigor Minasyan presents reforms implemented in field of justice
Very often, our citizens complain about the extension of the sessions and proceedings as a result of overloading in courts. In this direction, the reforms implemented in 2023 were indeed crucial, most of which were legislative reforms. Presenting the main directions of the reforms implemented in the field of justice in the reporting year, the RA Minister of Justice Grigor Minasyan said.
At March 26 meeting of the Standing Committee on State and Legal Affairs, the report on the process and the results of the implementation of the RA Government programme (2021-2026) for 2023 was debated.
“I especially want to single out the reservation of some cases of confiscation of the amount not exceeding 2 million AMD to notaries. In this regard, I must mention that the special electronic software is already ready and functioning,” Grigor Minasyan said. The Minister of Justice underscored the increase of salaries of the judges as an important reform.
Effective and significant progress was made in the system in the direction of digitalization in the reporting year. The electronic system for civil cases has been operational since February 1. The Minister noted that the electronic bankruptcy and reconciliation systems will be launched soon. The electronic signature system of court cases has been improved, the enforcement proceedings have been completely digitalized.
“The reforms in the anti-corruption sector implemented in Armenia in 2023 have received high international praise. The elaboration of anti-corruption policy was given the highest points out of 9 performance areas in the report on the RA of the 5th phase of Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD ) monitoring. Armenia has come out of the non-compliance process of Group of States against Corruption (GRECO) assessment and is already considered a country with ‘sufficient’ performance,” Grigor Minasyan said.
According to the Minister, a new anti-corruption strategy was adopted. The legal mechanisms of the reporting system have been improved, the types of reporting have been expanded. It was noted that the range of declaring officials has been expanded. The existing legal regulations regarding the requirements of incompatibility of conflict of interest and other restrictions have been specified.
Grigor Minasyan presented the reforms carried out in the field of probation, as well as the work carried out in penitentiary institutions, touched upon the adoption of the new 2023-2025 action plan of the National Strategy for the Protection of Human Rights.
An important achievement of 2023 was the launch of the new Armenian Arbitration and Conciliation Center founded by the Center for Legislation Development Foundation, the Armenian General Benevolent Union and the Armenian Legal Society of America.
The Minister of Justice mentioned that the fund for providing free legal aid to citizens was increased during the reporting period.
Grigor Minasyan answered the deputies’ questions, presenting clarifications regarding the appointment of the Head of the Penitentiary Service, the scanning system to be installed in the Armavir Penitentiary institution in the near future. He also referred to the conditions of detention centers and the problems of transportation of detainees.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan pointed out in his speech that although there are challenges that must be resisted and overcome, he noted that there are certain achievements in the system.
In his final speech, the Minister of Justice thanked for the valuable questions and observations, assuring that after taking stock of all the ideas and proposals, there will be concrete actions for the benefit of the reforms in the field of justice.
RA NA Vice President Hakob Arshakyan gives a speech at 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan gave a speech at the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union. In his speech the NA Vice President noted:“Madam/Mr. President,Excellencies,Fellow parliamentarians,...
Levon Kocharyan gives a speech at 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union
The member of the RA NA delegation to Inter-Parliamentary Union, the deputy of the Armenia Faction Levon Kocaryan gave a speech at the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.“Dear Colleagues, It has been sixth months since the armed forces of Azerbaijan attacked and conquered the territory ...
The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan was in Geneva on March 22-25. The 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union was held in Switzerland. ...
Sona Ghazaryan gives a speech in the Conference of Parliamentary Committees for European Union Affairs held in Brussels
The member of the RA NA Standing Committee on European Integration, the deputy of the Civil Contract Faction Sona Ghazaryan gave a speech in the Conference of parliamentary Committees for European Union Affairs (COSAC) held in Brussels. The MP noted in her speech:“First of all, Let me express our gr...