Ներկայացվել են 2023 թ. Ներքին գործերի նախարարությունում իրականացված բարեփոխումներն ու ծրագրերը
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ի նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Փաստաթուղթն ընդունվել է ի գիտություն:
Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը նախ ներկայացրել է նախարարության ձեւավորման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, կառուցվածքային վերափոխման գործընթացը: Ոստիկանությունը` որպես մասնագիտական կառույց, զարգանալու է 4 հենասյունային ուղղություններով` Քրեական ոստիկանություն, Պարեկային ծառայություն, Ոստիկանության գվարդիա եւ Համայնքային ոստիկանություն: Վերացվելու են ոստիկանության մարզային վարչությունները, Երեւանում եւ մարզերում 4 հիմնական ուղղություններով ստորաբաժանումներն ունենալու են իրենց տարածքային ստորաբաժանումները:
Վահե Ղազարյանի խոսքով Պարեկային ծառայությունը ներդրվել է հանրապետության ամբողջ տարածքում: Այն ունի լիովին նոր նյութատեխնիկական հագեցվածություն, այդ թվում` գործարանային վիճակում գտնվող 630 ավտոմեքենա: Նախարարը մանրամասն ներկայացրել է ծառայության իրականացման ընթացքը, ջրային պարեկների գործունեությունը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են Համայնքային ոստիկանության վերաիմաստավորման ու Քրեական ոստիկանության վերափոխմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթները: Բարձրաձայնվել է Քրեական ոստիկանության կադրային համալրման նպատակով հայտարարված մրցույթի գործընթացը:
Խոսելով Ոստիկանության գվարդիայի ձեւավորման հայեցակարգից` Վահե Ղազարյանը նշել է, որ բացառվում է Ոստիկանության գվարդիայի երկակի կարգավիճակը. այն լինելու է բացառապես ոստիկանական ծառայություն` դուրս բերելով այն զորքերի իրավական կարգավիճակից:
Անդրադառնալով ոստիկանության համակարգում կատարված օրենսդրական բարեփոխումներին` նախարարն ընդգծել է, որ ոստիկաններին ատեստավորման միջոցով աշխատավարձից բացի հավելավճար ստանալու հնարավորություն է տրվել: Նրա խոսքով նախկինում 222,000 դրամ ստացող օպերատիվ աշխատակիցը, ատեստավորումը գերազանց հանձնելով, ստանում է 459,000 դրամ: Նշվել է, որ փրկարար ծառայության աշխատակիցները եւս օգտվում են ատեստավորման միջոցով վարձատրությունը բարձրացնելու հնարավորությունից:
Նախարարի համոզմամբ ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների արդյունքում է աճել համակարգի նկատմամբ հանրային վստահությունը: Ըստ նրա` այս մասին են վկայում նաեւ հասարակական կազմակերպությունների վերլուծությունները:
Նշվել է, որ փրկարար ծառայությունը համալրվել է 8 ամենագնացներով, ձեռք է բերվել 2 անօդաչու թռչող սարք, հաստատվել են աղետների ռիսկերի կառավարման 2023-2030 թվականների ռազմավարությունը եւ 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագիրը:
Մանրամասն ներկայացվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության,  աղետների դիմակայության, միգրացիոն հոսքերի կառավարման եւ այլ ծրագրերի շրջանակում կատարված աշխատանքը:
Վահե Ղազարյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հաշվառման գործընթացը: Ներկայումս ժամանակավոր պաշտպանության վկայական է ստացել 76,339 անձ, հաշվառվել 79,682-ը, իսկ քաղաքացիության համար դիմել է 1437 անձ:
Հարցուպատասխանի եւ ելույթների ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների կանխարգելման հարցում բարեփոխումներին, համապատասխան կառույցի կողմից ճանապարհային նշանների ճշգրիտ տեղադրմանը, որոշ վայրերում գծանշումների բացակայությանը, մայրուղիների լուսավորության ապահովմանը, ոստիկանության ուժերի կողմից երբեմն ուժի կիրառման անհամաչափությանը, թմրամիջոցների դեմ պայքարի շրջանակում պատժի խստացմանն ու պայքարի արդյունավետության մեխանիզմներին եւ այլ հարցերի:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի գնահատմամբ հաշվետու տարում լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվել: Նա բարձր է գնահատել ՆԳՆ ոստիկանության եւ ԱԱԾ ծառայողների երեկվա գործողությունները, որոնց արդյունքում կանխվեցին հետագա զարգացումները: Հիշեցնենք, որ երեկ նռնակներով զինված 3 անձ մոտեցել էին ՆԳՆ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի հերթապահ մասի բաց պատուհանին, սպառնացել ձեռքի նռնակներով պայթեցնել հերթապահ մասը:
Նախարարը պատգամավորներին մտահոգող մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ եւս տվել է պարզաբանումներ:
2023 թ. ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր. Գեւորգ Պապոյան
2023 թվականին ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր: Համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2023 թվականին առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ-ում կազմել է 7 մլրդ 616 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ 43 տոկոսով: 2023 թվականին արտահանումը ՀՀ-...
Ալեն Սիմոնյանը կառուցողական եւ գործընկերային հանդիպումներ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ: Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում իրադրությունը՝ կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղո...
ՀՀ-ում որեւէ զինված ապօրինի խմբավորում չի կարող լինել. Անդրանիկ Քոչարյան
Երեկ երեկոյան օպերատիվ առումով շատ տագնապալի իրավիճակ էր երկրի ներսում: Ոստիկանական բաժիններից մեկը ներխուժել էին զինված մարդիկ, եւ պարզ չէր, թե ինչ զարգացումներ եւ ինչ հեռանկար կարող էր լինել: Ի պատիվ մեր ուժային կառույցների` ՆԳՆ-ի եւ ԱԱԾ-ի, այդ խնդիրը լիկվիդացվեց: Բայց, բնականաբար, դա մեզ մտածելու...
Այսօր տեղեկատվությունը շատ է եւ աղավաղված: Այդ ամենի մեջ ճիշտ ասելիքը կորում է: Անգամ մեդիագրագետ հասարակությունը հաճախ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է ասվում, կամ արվում լրատվամիջոցների կողմից՝ տեղեկատվությունը միտումնավոր կամ ոչ միտումնավոր, սխալ ներկայացնելու պատճառով. ասել է ԱԺ տնտեսական հարցեր...
Մենք մշտապես կարեւորել ու շարունակում ենք կարեւորել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Ողջունում ենք տարբեր ձեւաչափերով ֆրանսիացի գործընկերների ներկայությունը Հայաստանում եւ ուրախ ենք, որ երկկողմ կապերն արդեն տեւական ժամանակ է թեւակոխել են գործնական քայլերի իրագործման փուլ: Ողջունելով Ֆրանսիայի Ազգա...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա. Մարիամ Պողոսյան
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրա...
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2023 թ. կատարողականը կազմել է 99.8 տոկոս
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ին քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ ...
ՀՀ-ն կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի...

Reforms and programmes implemented in the Ministry of Internal Affairs of 2023 presented
At March 25 sitting, the NA Standing Committee on Defense and Security debated the report on the procedure and results of the performance of the Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026) for 2023. The document was taken as a note.
First, the Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan presented the works done for the formation of the Ministry and the process of the structural transformation. The police, as a professional structure, will develop in 4 directions – Criminal Police, Patrol Service, Police Guard and Community Police. The police regional departments will be abolished, and the sub-divisions in 4 directions in Yerevan and in the regions will have their territorial sub-divisions.
According to Vahe Ghazaryan, the Patrol Service was introduced on the whole territory of the republic. It has a full new logistical equipment, including 630 cars being in factory condition. The Minister presented in detail the procedure of the service implementation, the activities of the water patrols.
During the reporting period, the legislative packages aimed at the reinterpretation of the Community Police and the transformation of the Criminal Police were passed by the National Assembly. The announced competition process was voiced for the recruitment of the Criminal Police.
Speaking about the concept of the formation of the Police Guard, Vahe Ghazaryan noted that the double status of the Police Guard is excluded: It will exclusively be a Police Service, taking out if from the legal status of the troops.
Touching upon the legislative reforms made in the police system, the Minister underscored that the policemen was given an opportunity to get a surcharge besides salary through attestation. According to him, before the operative employee receiving 222.000 AMD, excellently passing the attestation, gets 459.000 AMD. It was noted that the employees of the Rescue Service also make use of the opportunity of raising the payment through attestation.
To the Minister’s conviction, as a result of the reforms of the police system, the public trust towards the system increased. According to him, the analyses of the NGOs also testified to this.
It was noted that the Rescue Service was replenished with 8 sport utility vehicles (SUVs), 2 unmanned aerial vehicles (UAVs, drones), the strategy of 2023-2030 of the disaster risk management and the 2023-2026 action plan were approved.
The work done within the framework of the illegal circulation of the drugs, disaster resistance, the migration flow management and other programmes were presented in detail.
Vahe Ghazaryan presented the registering process of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh. At present, 76.339 persons received temporary protection certificate, 79.682 persons were registered, and 1437 persons applied for citizenship.
During the Q&A session and speeches, the deputies referred to the reforms in the prevention of road accidents, the accurate installation of the road signs by the relevant structure, the lack of markings in some places, providing lights of the highways, asymmetry in the use of force, toughening of punishment within the framework of the fight against drugs and the efficiency mechanisms of the fight.
As the Committee Chair Andranik Kocharyan assessed, in the reporting year large-scale reforms were made. He highly appreciated yesterday’s actions of the Police Ministry of Internal Affairs and the officers of the National Security Service, as a result of which the further developments were prevented. Let us remind, that the day before 3 armed persons with grenades approached the open window of the Nor Nork police station, threatened to blow up the police station with hand grenades.
The Minister also gave clarifications on a number of other issues concerning the deputies.
Gevorg Papoyan: In 2023, positive changes were registered from viewpoint of membership of EEU
In 2023, positive changes were registered from the viewpoint of the EEU membership. According to the data of the Statistical Committee, in 2023, the trade turnover with the EEU member countries in Armenia amounted to 7 billion 616 million USD, which increased by about 43% compared to the previous ye...
Alen Simonyan has constructive and partnership meetings within framework of 148th Assembly of Inter-Parliamentary Union
The RA NA President Alen Simonyan had a number of meetings with the parliamentarians from different countries within the framework of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Geneva.During the meetings, the RA NA President introduced the situation in the South Caucasus to his col...
Andranik Kocharyan: There cannot be any armed illegal group in RA
Operationally, it was a very alarming situation inside the country last night. Armed men invaded one of the police stations, and it was not clear what developments and what perspective there could be. Thanks to our power structures, the Ministry of Internal Affairs and the National Security Service,...
Today, our information is much and distorted. In all of them the right thing loses. Even the media-literate society often is not able to understand what is said or is done by the media because of deliberately or non-deliberately, wrongly presenting the information: The Deputy Chair of the NA Standin...
We always highlighted and continue highlighting the Armenian-French relations. We welcome the presence of the French colleagues in different formats in Armenia, and we are happy that the bilateral ties have already entered the phase of implementation of practical steps. The Chairman of the RA NA Arm...
Mariam Poghosyan: For in empowering our youth, we empower ourselves, and together, we can build a better future
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Mariam Poghosyan took part in the Women Political Leaders (WPL) Summit held in Athens and gave a speech.“Esteemed attendees, dear colleagues,I would like to extend my gratitude to the organizers and hosts of this remarkable event. It is really an invalu...
Performance of RA Ministry of Defense in 2023 is 99.8%
On March 25, the NA Standing Committee on Defense and Security debated and took note of the report on the implementation process and the results of the 2023 Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026).The RA Minister of Defense Suren Papikyan informed that due to the security situati...
Alen Simonyan: RA highlights the development of bilateral relations with the United Kingdom at the level of strategic dialogue
The President of the RA National Assembly Alen Simonyan met with the Head of the delegation of the United Kingdom to Inter-Parliamentary Union Karen Bradley within the framework of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union being held in Geneva.The Head of Parliament underscored the sustain...