Ներկայացվել են 2023 թ. Ներքին գործերի նախարարությունում իրականացված բարեփոխումներն ու ծրագրերը
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ի նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Փաստաթուղթն ընդունվել է ի գիտություն:
Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը նախ ներկայացրել է նախարարության ձեւավորման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, կառուցվածքային վերափոխման գործընթացը: Ոստիկանությունը` որպես մասնագիտական կառույց, զարգանալու է 4 հենասյունային ուղղություններով` Քրեական ոստիկանություն, Պարեկային ծառայություն, Ոստիկանության գվարդիա եւ Համայնքային ոստիկանություն: Վերացվելու են ոստիկանության մարզային վարչությունները, Երեւանում եւ մարզերում 4 հիմնական ուղղություններով ստորաբաժանումներն ունենալու են իրենց տարածքային ստորաբաժանումները:
Վահե Ղազարյանի խոսքով Պարեկային ծառայությունը ներդրվել է հանրապետության ամբողջ տարածքում: Այն ունի լիովին նոր նյութատեխնիկական հագեցվածություն, այդ թվում` գործարանային վիճակում գտնվող 630 ավտոմեքենա: Նախարարը մանրամասն ներկայացրել է ծառայության իրականացման ընթացքը, ջրային պարեկների գործունեությունը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են Համայնքային ոստիկանության վերաիմաստավորման ու Քրեական ոստիկանության վերափոխմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթները: Բարձրաձայնվել է Քրեական ոստիկանության կադրային համալրման նպատակով հայտարարված մրցույթի գործընթացը:
Խոսելով Ոստիկանության գվարդիայի ձեւավորման հայեցակարգից` Վահե Ղազարյանը նշել է, որ բացառվում է Ոստիկանության գվարդիայի երկակի կարգավիճակը. այն լինելու է բացառապես ոստիկանական ծառայություն` դուրս բերելով այն զորքերի իրավական կարգավիճակից:
Անդրադառնալով ոստիկանության համակարգում կատարված օրենսդրական բարեփոխումներին` նախարարն ընդգծել է, որ ոստիկաններին ատեստավորման միջոցով աշխատավարձից բացի հավելավճար ստանալու հնարավորություն է տրվել: Նրա խոսքով նախկինում 222,000 դրամ ստացող օպերատիվ աշխատակիցը, ատեստավորումը գերազանց հանձնելով, ստանում է 459,000 դրամ: Նշվել է, որ փրկարար ծառայության աշխատակիցները եւս օգտվում են ատեստավորման միջոցով վարձատրությունը բարձրացնելու հնարավորությունից:
Նախարարի համոզմամբ ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների արդյունքում է աճել համակարգի նկատմամբ հանրային վստահությունը: Ըստ նրա` այս մասին են վկայում նաեւ հասարակական կազմակերպությունների վերլուծությունները:
Նշվել է, որ փրկարար ծառայությունը համալրվել է 8 ամենագնացներով, ձեռք է բերվել 2 անօդաչու թռչող սարք, հաստատվել են աղետների ռիսկերի կառավարման 2023-2030 թվականների ռազմավարությունը եւ 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագիրը:
Մանրամասն ներկայացվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության,  աղետների դիմակայության, միգրացիոն հոսքերի կառավարման եւ այլ ծրագրերի շրջանակում կատարված աշխատանքը:
Վահե Ղազարյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հաշվառման գործընթացը: Ներկայումս ժամանակավոր պաշտպանության վկայական է ստացել 76,339 անձ, հաշվառվել 79,682-ը, իսկ քաղաքացիության համար դիմել է 1437 անձ:
Հարցուպատասխանի եւ ելույթների ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների կանխարգելման հարցում բարեփոխումներին, համապատասխան կառույցի կողմից ճանապարհային նշանների ճշգրիտ տեղադրմանը, որոշ վայրերում գծանշումների բացակայությանը, մայրուղիների լուսավորության ապահովմանը, ոստիկանության ուժերի կողմից երբեմն ուժի կիրառման անհամաչափությանը, թմրամիջոցների դեմ պայքարի շրջանակում պատժի խստացմանն ու պայքարի արդյունավետության մեխանիզմներին եւ այլ հարցերի:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի գնահատմամբ հաշվետու տարում լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվել: Նա բարձր է գնահատել ՆԳՆ ոստիկանության եւ ԱԱԾ ծառայողների երեկվա գործողությունները, որոնց արդյունքում կանխվեցին հետագա զարգացումները: Հիշեցնենք, որ երեկ նռնակներով զինված 3 անձ մոտեցել էին ՆԳՆ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի հերթապահ մասի բաց պատուհանին, սպառնացել ձեռքի նռնակներով պայթեցնել հերթապահ մասը:
Նախարարը պատգամավորներին մտահոգող մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ եւս տվել է պարզաբանումներ:
2023 թ. ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր. Գեւորգ Պապոյան
2023 թվականին ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր: Համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2023 թվականին առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ-ում կազմել է 7 մլրդ 616 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ 43 տոկոսով: 2023 թվականին արտահանումը ՀՀ-...
Ալեն Սիմոնյանը կառուցողական եւ գործընկերային հանդիպումներ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ: Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում իրադրությունը՝ կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղո...
ՀՀ-ում որեւէ զինված ապօրինի խմբավորում չի կարող լինել. Անդրանիկ Քոչարյան
Երեկ երեկոյան օպերատիվ առումով շատ տագնապալի իրավիճակ էր երկրի ներսում: Ոստիկանական բաժիններից մեկը ներխուժել էին զինված մարդիկ, եւ պարզ չէր, թե ինչ զարգացումներ եւ ինչ հեռանկար կարող էր լինել: Ի պատիվ մեր ուժային կառույցների` ՆԳՆ-ի եւ ԱԱԾ-ի, այդ խնդիրը լիկվիդացվեց: Բայց, բնականաբար, դա մեզ մտածելու...
Այսօր տեղեկատվությունը շատ է եւ աղավաղված: Այդ ամենի մեջ ճիշտ ասելիքը կորում է: Անգամ մեդիագրագետ հասարակությունը հաճախ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է ասվում, կամ արվում լրատվամիջոցների կողմից՝ տեղեկատվությունը միտումնավոր կամ ոչ միտումնավոր, սխալ ներկայացնելու պատճառով. ասել է ԱԺ տնտեսական հարցեր...
Մենք մշտապես կարեւորել ու շարունակում ենք կարեւորել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Ողջունում ենք տարբեր ձեւաչափերով ֆրանսիացի գործընկերների ներկայությունը Հայաստանում եւ ուրախ ենք, որ երկկողմ կապերն արդեն տեւական ժամանակ է թեւակոխել են գործնական քայլերի իրագործման փուլ: Ողջունելով Ֆրանսիայի Ազգա...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա. Մարիամ Պողոսյան
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրա...
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2023 թ. կատարողականը կազմել է 99.8 տոկոս
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ին քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ ...
ՀՀ-ն կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի...

Представлены реализованные в 2023 г. реформы и программы МВД
25 марта Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.). Документ принят к сведению.
Министр внутренних дел В.Казарян представил работы, проводимые по формированию министерства, процесс структурных преобразований. Полиция как профессиональная структура будет развиваться по 4 направлениям: Уголовная полиция, Патрульная служба, Полицейская гвардия и Общинная (Муниципальная) полиция. Областные управления полиции будут упразднены, подразделения по 4 основным направлениям в Ереване и областях будут иметь свои территориальные подразделения.
По Казаряну, Патрульная служба реализована на всей территории республики. Он располагает новым материально-техническим оснащением, в том числе 630 автомобилями в заводском состоянии. Министр подробно представил процесс реализации службы, деятельность водных патрулей.
В течение отчетного периода НС приняло пакеты законов по переосмыслению Общинной полиции и преобразованию Уголовной полиции. Озвучен процесс объявленного тендера на комплектование штата Уголовной полиции.
Коснувшись концепции формирования Полицейской гвардии, В.Казарян отметил, что это будет исключительно полицейская служба, что выведет ее из правового статуса войск.
Касаясь законодательных реформ в системе полиции, министр подчеркнул, что полицейские получили возможность получать доплату к зарплате посредством аттестации. По его словам, оперативный работник, ранее получавший 222.000 драмов, после успешного прохождения аттестации получает 459.000. Отмечено, что сотрудники спасательных служб также используют возможность повысить свою зарплату за счет аттестации.
По Казаряну, в результате реформы в полиции доверие населения к системе возросло. По его словам, об этом свидетельствуют и анализы общественных организаций.
Отмечено, что спасательная служба оснащена 8 вездеходами, закуплено 2 беспилотника, утверждены стратегия управления рисками стихийных бедствий на 2023-2030 гг. и программа действий на 2023-2026 гг.
Министр подробно представил проделанную работу в рамках программ по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, предотвращению стихийных бедствий, управлению миграционными потоками и другим программам.
В.Казарян представил процесс регистрации вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха наших соотечественников. На данный момент свидетельства о временной защите получили 76.339 человек, зарегистрированы 79.682 человека, на получение гражданства обратились 1 437 человек.
В ходе вопросов-ответов и выступлений депутаты коснулись реформ в сфере предотвращения дорожно-транспортных происшествий, четкого размещения дорожных знаков соответствующей структурой, отсутствия в некоторых местах разметки, обеспечения освещения автомагистралей, несоразмерности применения силы полицией, ужесточения наказаний в рамках борьбы с наркотиками и механизмов эффективности борьбы, а также других вопросов.
По словам председателя комиссии А.Кочаряна, в отчетном году были реализованы масштабные реформы.
Министр также дал разъяснения по ряду других вопросов, волнующих депутатов.
Г.Папоян: “В 2023 г. зафиксированы положительные подвижки с точки зрения членства в ЕАЭС”
“В 2023 г. зафиксированы положительные подвижки с точки зрения членства в ЕАЭС. По данным Статистического комитета, в истекшем году товарооборот Армении со странами-членами ЕАЭС составил 7 млрд 616 млн долларов США, что по сравнению с предыдущим годом увеличилось почти на 43%. В 2023 г. экспорт из А...
А.Симонян провел конструктивные и партнерские встречи в рамках 148-й Ассамблеи МПС
Председатель НС А.Симонян провел в Женеве ряд встреч с парламентариями различных стран в рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС).В ходе встреч спикер НС РА представил партнерам ситуацию на Южном Кавказе, подчеркнув императив установления мира в регионе и подтвердив приверженность Респуб...
А.Кочарян: “В РА не может быть какой-либо незаконной вооруженной группировки”
“В оперативном плане вчера вечером внутри страны сложилась очень тревожная ситуация. В один из полицейских участков вторглись вооруженные люди, и было непонятно, какие развития и какие перспективы могут быть. К чести наших силовых структур, МВД и СНБ, эту проблему удалось ликвидировать. Но, естестве...
“Сегодня информация обильна и искажена. При всем этом теряется то, что нужно сказать. Даже медиаграмотное общество зачастую не может понять, что говорят или делают средства массовой информации, из-за намеренного или непреднамеренного искажения информации”, - заявил заместитель председателя Постоянно...
“Мы всегда придавали и продолжаем придавать важность армяно-французским отношениям. Приветствуем присутствие французских партнеров в Армении в различных форматах и ​​рады, что двусторонние отношения уже давно вступили в стадию реализации практических шагов”, - отметил председатель группы...
М.Погосян: “Укрепляя молодежь, мы укрепляем самих себя и вместе сможем построить более светлое будущее”
Депутат фракции НС "Гражданский договор" М.Погосян приняла участие в прошедшем в Афинах саммите организации "Женщины-политические лидеры" (Women Political Leaders)  и выступила с речью:“Уважаемые участники, дорогие коллеги!Хочу выразить признательность организаторам этого примечательного меропр...
Министерство обороны РА: исполнение в 2023 г. – 99,8%
25 марта Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила и приняла к сведению доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.).Министр обороны РА С.Папикян проинформировал, что 2023 г. из-за ситуации с безопасностью вокруг Армении оказался дов...
А.Симонян: “РА придает важность развитию двусторонних отношений с Соединенным Королевством на уровне стратегического диалога”
В рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном встретилась в Женеве с делегацией, возглавляемой главой делегации Соединенного Королевства в МПС Карен Брэдли.Глава парламента подчеркнул стабильное развитие двусторонних отношений между Армен...