Երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա. Մարիամ Պողոսյան
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրախուսելու եւ տարբեր ծրագրերում ներգրավվելու կարեւորության մասին:
«Հարգելի՛ ներկաներ, սիրելի՛ գործընկերներ,
Կցանկանայի երախտագիտությունս հայտնել այս ուշագրավ միջոցառման կազմակերպիչներին եւ հյուրընկալողներին: Սա իսկապես անգնահատելի հարթակ է կին առաջնորդների համար՝ կապվելու, համագործակցելու եւ մեր համայնքներում դրական փոփոխություններ բերելու:
Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի ամենաերիտասարդ պատգամավոր՝ կարող եմ իրապես փաստել, որ այսօր մենք կանգնած ենք մի հրատապ մարտահրավերի առաջ՝ ինչպե՞ս ապահովել, որ մեր երիտասարդ սերունդների ձայնը ոչ միայն լսելի լինի, այլ նաեւ ինտեգրվի քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Որպես քաղաքական գործիչներ՝ մեզ համար կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին առաջնահերթություն տալը:
Լուծումը ժողովրդավարական գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության ավելացման մեջ է. կան մի քանի նախաձեռնություններ, որոնց իրականացմամբ կարող ենք հասնել այս նպատակին:
Նախ, մենք պետք է ճանաչենք կրթության ուժը: Քաղաքացիական կրթությունը դպրոցական ծրագրերում ներառելով՝ կարող ենք մեր երիտասարդներին զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ հմտություններով, տալ նրանց վստահություն՝ ակտիվորեն մասնակցելու ժողովրդավարական գործընթացներին:
Ավելին, մենք պետք է ստեղծենք երիտասարդական խորհուրդներ, խորհրդատվական եւ աշխատանքային խմբեր, որտեղ նրանք կարող են կիսվել իրենց մտքերով ու գաղափարներով եւ իրենց հուզող հարցերի շուրջ աշխատել քաղաքականություն մշակողների հետ:
Մենք պետք է նաեւ ներդրումներ կատարենք մենթորության ծրագրերում եւ առաջնորդության զարգացման նախաձեռնություններում, որոնք նրանց հնարավորություն կտան ավելի ակտիվ լինել իրենց համայնքներում:
Ես, իսկապես, գիտակցում եմ մեր երիտասարդներին վստահություն ներշնչելու եւ ժողովրդավարության մեջ նրանց մասնակցության արժեքը ցույց տալու կարեւորությունը:
Առաջ շարժվելով՝ եկեք ձեռնամուխ լինենք այս ազնիվ գործի իրականացմանը՝ խթանելու մի միջավայր, որտեղ մտքերի բազմազանությունը ողջունվում է, կառուցողական երկխոսությունը՝ խրախուսվում: Քանզի մեր երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա:
Շնորհակալություն»,- ասել է Մարիամ Պողոսյանը:
2023 թ. ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր. Գեւորգ Պապոյան
2023 թվականին ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր: Համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2023 թվականին առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ-ում կազմել է 7 մլրդ 616 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ 43 տոկոսով: 2023 թվականին արտահանումը ՀՀ-...
Ներկայացվել են 2023 թ. Ներքին գործերի նախարարությունում իրականացված բարեփոխումներն ու ծրագրերը
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ի նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Փաստաթուղթն ընդունվել է ի գիտություն: Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը նախ ներ...
Ալեն Սիմոնյանը կառուցողական եւ գործընկերային հանդիպումներ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ: Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում իրադրությունը՝ կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղո...
ՀՀ-ում որեւէ զինված ապօրինի խմբավորում չի կարող լինել. Անդրանիկ Քոչարյան
Երեկ երեկոյան օպերատիվ առումով շատ տագնապալի իրավիճակ էր երկրի ներսում: Ոստիկանական բաժիններից մեկը ներխուժել էին զինված մարդիկ, եւ պարզ չէր, թե ինչ զարգացումներ եւ ինչ հեռանկար կարող էր լինել: Ի պատիվ մեր ուժային կառույցների` ՆԳՆ-ի եւ ԱԱԾ-ի, այդ խնդիրը լիկվիդացվեց: Բայց, բնականաբար, դա մեզ մտածելու...
Այսօր տեղեկատվությունը շատ է եւ աղավաղված: Այդ ամենի մեջ ճիշտ ասելիքը կորում է: Անգամ մեդիագրագետ հասարակությունը հաճախ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է ասվում, կամ արվում լրատվամիջոցների կողմից՝ տեղեկատվությունը միտումնավոր կամ ոչ միտումնավոր, սխալ ներկայացնելու պատճառով. ասել է ԱԺ տնտեսական հարցեր...
Մենք մշտապես կարեւորել ու շարունակում ենք կարեւորել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Ողջունում ենք տարբեր ձեւաչափերով ֆրանսիացի գործընկերների ներկայությունը Հայաստանում եւ ուրախ ենք, որ երկկողմ կապերն արդեն տեւական ժամանակ է թեւակոխել են գործնական քայլերի իրագործման փուլ: Ողջունելով Ֆրանսիայի Ազգա...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2023 թ. կատարողականը կազմել է 99.8 տոկոս
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ին քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ ...
ՀՀ-ն կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի...

Mariam Poghosyan: For in empowering our youth, we empower ourselves, and together, we can build a better future
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Mariam Poghosyan took part in the Women Political Leaders (WPL) Summit held in Athens and gave a speech.
“Esteemed attendees, dear colleagues,
I would like to extend my gratitude to the organizers and hosts of this remarkable event. It is really an invaluable platform for women leaders to connect, collaborate, and bring positive changes within our communities.
As the youngest deputy in the National Assembly of the Republic of Armenia I can actually state that today we face a pressing challenge: how to ensure that the voices of our younger generations are not just heard, but also integrated into political decision-making.
As politicians, it is of greatest importance for us to prioritize initiatives aimed at boosting the involvement of young people.
The key lies in increasing youth engagement in democracy, and there are several initiatives we can implement to achieve this goal.
First, we must recognize the power of education. By including civics education in school programs, we can equip our young people with the necessary knowledge and skills, give them the confidence to actively participate in democratic processes.
Moreover, we need to set up youth councils, advisory boards, and task forces where they can share their thoughts, and ideas, and work with policymakers on issues that concern them.
Also, we must invest in mentorship programs and leadership development initiatives that will empower them to be more active in their communities.
I truly recognize the importance of inspiring confidence in our young people and demonstrating the value of their participation in democracy.
As we move forward, let us commit ourselves to the noble cause of fostering an environment where diversity of thought is celebrated, and where constructive dialogue is encouraged. For in empowering our youth, we empower ourselves, and together, we can build a better future.
Thank You,” Mariam Poghosyan said.
Gevorg Papoyan: In 2023, positive changes were registered from viewpoint of membership of EEU
In 2023, positive changes were registered from the viewpoint of the EEU membership. According to the data of the Statistical Committee, in 2023, the trade turnover with the EEU member countries in Armenia amounted to 7 billion 616 million USD, which increased by about 43% compared to the previous ye...
Reforms and programmes implemented in the Ministry of Internal Affairs of 2023 presented
At March 25 sitting, the NA Standing Committee on Defense and Security debated the report on the procedure and results of the performance of the Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026) for 2023. The document was taken as a note.First, the Minister of Internal Affairs Vahe Ghazary...
Alen Simonyan has constructive and partnership meetings within framework of 148th Assembly of Inter-Parliamentary Union
The RA NA President Alen Simonyan had a number of meetings with the parliamentarians from different countries within the framework of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Geneva.During the meetings, the RA NA President introduced the situation in the South Caucasus to his col...
Andranik Kocharyan: There cannot be any armed illegal group in RA
Operationally, it was a very alarming situation inside the country last night. Armed men invaded one of the police stations, and it was not clear what developments and what perspective there could be. Thanks to our power structures, the Ministry of Internal Affairs and the National Security Service,...
Today, our information is much and distorted. In all of them the right thing loses. Even the media-literate society often is not able to understand what is said or is done by the media because of deliberately or non-deliberately, wrongly presenting the information: The Deputy Chair of the NA Standin...
We always highlighted and continue highlighting the Armenian-French relations. We welcome the presence of the French colleagues in different formats in Armenia, and we are happy that the bilateral ties have already entered the phase of implementation of practical steps. The Chairman of the RA NA Arm...
Performance of RA Ministry of Defense in 2023 is 99.8%
On March 25, the NA Standing Committee on Defense and Security debated and took note of the report on the implementation process and the results of the 2023 Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026).The RA Minister of Defense Suren Papikyan informed that due to the security situati...
Alen Simonyan: RA highlights the development of bilateral relations with the United Kingdom at the level of strategic dialogue
The President of the RA National Assembly Alen Simonyan met with the Head of the delegation of the United Kingdom to Inter-Parliamentary Union Karen Bradley within the framework of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union being held in Geneva.The Head of Parliament underscored the sustain...