Երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա. Մարիամ Պողոսյան
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրախուսելու եւ տարբեր ծրագրերում ներգրավվելու կարեւորության մասին:
«Հարգելի՛ ներկաներ, սիրելի՛ գործընկերներ,
Կցանկանայի երախտագիտությունս հայտնել այս ուշագրավ միջոցառման կազմակերպիչներին եւ հյուրընկալողներին: Սա իսկապես անգնահատելի հարթակ է կին առաջնորդների համար՝ կապվելու, համագործակցելու եւ մեր համայնքներում դրական փոփոխություններ բերելու:
Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի ամենաերիտասարդ պատգամավոր՝ կարող եմ իրապես փաստել, որ այսօր մենք կանգնած ենք մի հրատապ մարտահրավերի առաջ՝ ինչպե՞ս ապահովել, որ մեր երիտասարդ սերունդների ձայնը ոչ միայն լսելի լինի, այլ նաեւ ինտեգրվի քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Որպես քաղաքական գործիչներ՝ մեզ համար կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին առաջնահերթություն տալը:
Լուծումը ժողովրդավարական գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության ավելացման մեջ է. կան մի քանի նախաձեռնություններ, որոնց իրականացմամբ կարող ենք հասնել այս նպատակին:
Նախ, մենք պետք է ճանաչենք կրթության ուժը: Քաղաքացիական կրթությունը դպրոցական ծրագրերում ներառելով՝ կարող ենք մեր երիտասարդներին զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ հմտություններով, տալ նրանց վստահություն՝ ակտիվորեն մասնակցելու ժողովրդավարական գործընթացներին:
Ավելին, մենք պետք է ստեղծենք երիտասարդական խորհուրդներ, խորհրդատվական եւ աշխատանքային խմբեր, որտեղ նրանք կարող են կիսվել իրենց մտքերով ու գաղափարներով եւ իրենց հուզող հարցերի շուրջ աշխատել քաղաքականություն մշակողների հետ:
Մենք պետք է նաեւ ներդրումներ կատարենք մենթորության ծրագրերում եւ առաջնորդության զարգացման նախաձեռնություններում, որոնք նրանց հնարավորություն կտան ավելի ակտիվ լինել իրենց համայնքներում:
Ես, իսկապես, գիտակցում եմ մեր երիտասարդներին վստահություն ներշնչելու եւ ժողովրդավարության մեջ նրանց մասնակցության արժեքը ցույց տալու կարեւորությունը:
Առաջ շարժվելով՝ եկեք ձեռնամուխ լինենք այս ազնիվ գործի իրականացմանը՝ խթանելու մի միջավայր, որտեղ մտքերի բազմազանությունը ողջունվում է, կառուցողական երկխոսությունը՝ խրախուսվում: Քանզի մեր երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա:
Շնորհակալություն»,- ասել է Մարիամ Պողոսյանը:
2023 թ. ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր. Գեւորգ Պապոյան
2023 թվականին ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից գրանցվել են դրական տեղաշարժեր: Համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2023 թվականին առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ-ում կազմել է 7 մլրդ 616 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ 43 տոկոսով: 2023 թվականին արտահանումը ՀՀ-...
Ներկայացվել են 2023 թ. Ներքին գործերի նախարարությունում իրականացված բարեփոխումներն ու ծրագրերը
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ի նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Փաստաթուղթն ընդունվել է ի գիտություն: Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը նախ ներ...
Ալեն Սիմոնյանը կառուցողական եւ գործընկերային հանդիպումներ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ: Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում իրադրությունը՝ կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղո...
ՀՀ-ում որեւէ զինված ապօրինի խմբավորում չի կարող լինել. Անդրանիկ Քոչարյան
Երեկ երեկոյան օպերատիվ առումով շատ տագնապալի իրավիճակ էր երկրի ներսում: Ոստիկանական բաժիններից մեկը ներխուժել էին զինված մարդիկ, եւ պարզ չէր, թե ինչ զարգացումներ եւ ինչ հեռանկար կարող էր լինել: Ի պատիվ մեր ուժային կառույցների` ՆԳՆ-ի եւ ԱԱԾ-ի, այդ խնդիրը լիկվիդացվեց: Բայց, բնականաբար, դա մեզ մտածելու...
Այսօր տեղեկատվությունը շատ է եւ աղավաղված: Այդ ամենի մեջ ճիշտ ասելիքը կորում է: Անգամ մեդիագրագետ հասարակությունը հաճախ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է ասվում, կամ արվում լրատվամիջոցների կողմից՝ տեղեկատվությունը միտումնավոր կամ ոչ միտումնավոր, սխալ ներկայացնելու պատճառով. ասել է ԱԺ տնտեսական հարցեր...
Մենք մշտապես կարեւորել ու շարունակում ենք կարեւորել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Ողջունում ենք տարբեր ձեւաչափերով ֆրանսիացի գործընկերների ներկայությունը Հայաստանում եւ ուրախ ենք, որ երկկողմ կապերն արդեն տեւական ժամանակ է թեւակոխել են գործնական քայլերի իրագործման փուլ: Ողջունելով Ֆրանսիայի Ազգա...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2023 թ. կատարողականը կազմել է 99.8 տոկոս
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 25-ին քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ ...
ՀՀ-ն կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի...

М.Погосян: “Укрепляя молодежь, мы укрепляем самих себя и вместе сможем построить более светлое будущее”
Депутат фракции НС "Гражданский договор" М.Погосян приняла участие в прошедшем в Афинах саммите организации "Женщины-политические лидеры" (Women Political Leaders)   и выступила с речью:
“Уважаемые участники, дорогие коллеги!
Хочу выразить признательность организаторам этого примечательного мероприятия. Это поистине бесценная платформа для женщин-лидеров, позволяющая им общаться, сотрудничать и вносить позитивные перемены в наших сообществах.
Как самый молодой депутат НС РА, могу с уверенностью констатировать, что сегодня мы стоим перед актуальным вызовом: как сделать голос наших молодых поколений не только услышанным, но и интегрированным в процесс принятия политических решений?
Нам, как политикам, важно отдавать приоритет инициативам по вовлечению молодежи.
Решение заключается в расширении участия молодежи в демократических процессах – есть несколько инициатив, реализацией которых мы можем достичь этой цели.
Прежде всего, мы должны признать силу образования. Включив гражданское образование в школьные программы, мы можем вооружить нашу молодежь необходимыми знаниями и навыками, придать ей уверенность в активном участии в демократических процессах.
Более того, мы должны создавать молодежные советы, консультативные и рабочие группы, где они могли бы делиться своими мыслями и идеями и работать с политиками по волнующим их вопросам.
Мы также должны инвестировать в программы менторства (наставничества) и инициативы по развитию лидерства, которые позволят им быть более активными в своих сообществах.
Я, действительно, осознаю важность вселения уверенности в нашу молодежь и демонстрации ценности ее участия в демократии.
Двигаясь вперед, давайте приступим к этому благородному делу создания среды, в которой плюрализм мнений приветствуется, конструктивный диалог – поощряется. Поскольку укрепляя нашу молодежь, мы укрепляем самих себя и вместе сможем построить более светлое будущее”.
Г.Папоян: “В 2023 г. зафиксированы положительные подвижки с точки зрения членства в ЕАЭС”
“В 2023 г. зафиксированы положительные подвижки с точки зрения членства в ЕАЭС. По данным Статистического комитета, в истекшем году товарооборот Армении со странами-членами ЕАЭС составил 7 млрд 616 млн долларов США, что по сравнению с предыдущим годом увеличилось почти на 43%. В 2023 г. экспорт из А...
Представлены реализованные в 2023 г. реформы и программы МВД
25 марта Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.). Документ принят к сведению.Министр внутренних дел В.Казарян представил работы, проводимые по формированию министерства, процесс структур...
А.Симонян провел конструктивные и партнерские встречи в рамках 148-й Ассамблеи МПС
Председатель НС А.Симонян провел в Женеве ряд встреч с парламентариями различных стран в рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС).В ходе встреч спикер НС РА представил партнерам ситуацию на Южном Кавказе, подчеркнув императив установления мира в регионе и подтвердив приверженность Респуб...
А.Кочарян: “В РА не может быть какой-либо незаконной вооруженной группировки”
“В оперативном плане вчера вечером внутри страны сложилась очень тревожная ситуация. В один из полицейских участков вторглись вооруженные люди, и было непонятно, какие развития и какие перспективы могут быть. К чести наших силовых структур, МВД и СНБ, эту проблему удалось ликвидировать. Но, естестве...
“Сегодня информация обильна и искажена. При всем этом теряется то, что нужно сказать. Даже медиаграмотное общество зачастую не может понять, что говорят или делают средства массовой информации, из-за намеренного или непреднамеренного искажения информации”, - заявил заместитель председателя Постоянно...
“Мы всегда придавали и продолжаем придавать важность армяно-французским отношениям. Приветствуем присутствие французских партнеров в Армении в различных форматах и ​​рады, что двусторонние отношения уже давно вступили в стадию реализации практических шагов”, - отметил председатель группы...
Министерство обороны РА: исполнение в 2023 г. – 99,8%
25 марта Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила и приняла к сведению доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.).Министр обороны РА С.Папикян проинформировал, что 2023 г. из-за ситуации с безопасностью вокруг Армении оказался дов...
А.Симонян: “РА придает важность развитию двусторонних отношений с Соединенным Королевством на уровне стратегического диалога”
В рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном встретилась в Женеве с делегацией, возглавляемой главой делегации Соединенного Королевства в МПС Карен Брэдли.Глава парламента подчеркнул стабильное развитие двусторонних отношений между Армен...