Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում
Նախքան ելույթս սկսելը ցանկանում եմ նշել, որ մենք խստորեն դատապարտում ենք Մոսկվայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որը բազմաթիվ կյանքեր խլեց: Ցավակցում եմ զոհվածների հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Ժնեւում հինգ տարվա ընդմիջումից հետո եւ հուսով եմ, որ Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում քննարկված հարցերը կնպաստեն խաղաղությանը, անվտանգությանը եւ կայունությանը, որոնց ձգտում է կազմակերպությունը: Ցանկանում եմ նաեւ իմ շնորհավորանքներն ուղղել տիկին Տուլիա Էքսոնին՝ Միջխորհրդարանական միության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել իր առաքելության մեջ:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունը միջազգային հարաբերություններում դարձել է ուժ: Այն պետությունների միջեւ ավելի ամուր հարաբերություններ է խթանում միջխորհրդարանական երկխոսության, մտքերի փոխանակման եւ համագործակցության միջոցով: Այդօրինակ ջանքերը նպաստում են երկրների միջեւ վստահության, փոխըմբռնման եւ համագործակցության ձեւավորմանը:
Վերջերս շատ է խոսվում «փափուկ» ուժի մասին: Այդ կապակցությամբ ուզում եմ նշել, որ խորհրդարանական պատվիրակությունները եւ մտքերի փոխանակումը նպաստում են հանրային դիվանագիտության ջանքերին՝ ամրապնդելով երկրի «փափուկ» ուժը: Օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցելով՝ խորհրդարանականները կարող են ձեւավորել հասարակական կարծիք արտերկրում, ստեղծել ցանցային համագործակցություն եւ արտերկրում իրենց երկրի համար դրական կերպար կերտել:
Հայաստանի Ազգային ժողովը, իմ ղեկավարությամբ, կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Հայ պատգամավորները ներգրավված են տարբեր միջխորհրդարանական վեհաժողովներում, համագործակցում են իրենց գործընկերների հետ՝ ամուր կապեր ստեղծելու եւ փոխըմբռնումը խթանելու նպատակով:
Մենք՝ պատգամավորներս, անում ենք հնարավորը՝ խաղաղ գործընթացին նպաստելու համար: Տարածաշրջանի անվտանգությունը եւ պաշտպանական կարողությունների զարգացումը Հայաստանի համար առաջնահերթություն են: Մեր երկիրը ձգտում է վերականգնել տարածաշրջանային տարանցիկ ճանապարհներն ու ենթակառուցվածքները: Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, կարծում ենք, կաշխուժացնի տնտեսական կապերը տարածաշրջանում եւ դրական ազդեցություն կունենա անվտանգային ընդհանուր իրավիճակի վրա:
Որպես խորհրդարանական դիվանագիտության վառ օրինակ՝ կցանկանայի նշել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար պարոն Մարտին Չունգոնգի՝ վերջերս Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերը, որոնց նպատակն էր հասկանալ իրավիճակը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Իր այցից հետո գլխավոր քարտուղարն առաջարկեց կազմակերպել եռակողմ հանդիպում իր, իմ եւ Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահի միջեւ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 22-ին այստեղ՝ Ժնեւում:
Հնարավոր է՝ տեղյակ չեք, որ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-14-ը Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանում տեղի կունենա Երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ երիտասարդ պատգամավորներին հրավիրել մասնակցելու համաժողովին: Այն նրանց հնարավորություն կտա անձամբ ծանոթանալ եւ տեղեկանալ մեր գեղեցիկ երկրի մասին ու խորացնել իրենց միջեւ հաստատված կապերը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության իրական ոգով:

Выступление А.Симоняна на 148-й Ассамблее МПС
Прежде чем начать свое выступление, хотел бы отметить, что мы решительно осуждаем теракт в Москве, унесший множество жизней. Соболезную родным погибших, а раненым желаю скорейшего выздоровления.
Рад приветствовать вас в Женеве после пятилетнего перерыва и надеюсь, что обсуждаемые в рамках Ассамблеи МПС вопросы посодействуют миру, безопасности и стабильности, к которым стремится организация. Хотел бы также поздравить г-жу Тулию Эксон с избранием на пост Председателя МПС и пожелать ей успехов в ее миссии.
Парламентская дипломатия обрела силу в международных отношениях. Это способствует еще большему упрочению отношений между государствами посредством межпарламентского диалога, обмена мнениями и сотрудничества. Подобные усилия содействуют формированию доверия, взаимопонимания и сотрудничества между странами.
В последнее время много говорится о “мягкой” силе. В этой связи хотелось бы отметить, что парламентские делегации и обмен мнениями способствуют усилиям публичной дипломатии, укреплению “мягкой” силы страны. Сотрудничая с иностранными партнерами, парламентарии могут формировать общественное мнение за рубежом, налаживать сетевое сотрудничество и создавать положительный имидж своей страны за рубежом.
Национальное Собрание Армении, под моим руководством, придает большую важность парламентской дипломатии. Армянские депутаты участвуют в различных межпарламентских ассамблеях, сотрудничают со своими коллегами с целью создания прочных связей и содействия взаимопониманию.
Мы, депутаты, делаем все возможное для поддержки мирного процесса. Безопасность региона и развитие обороноспособности приоритетны для Армении. Наша страна стремится восстановить региональные транзитные дороги и инфраструктуры. Полагаем, разработанный правительством Армении проект “Перекресток мира” оживит экономические связи в регионе и окажет позитивное влияние на общую ситуацию с безопасностью.
Как яркий пример парламентской дипломатии хотел бы отметить недавние визиты Генерального секретаря МПС г-на Мартина Чунгонга в Армению и Азербайджан, целью которых было разобраться в ситуации в регионе Южного Кавказа. После своего визита генеральный секретарь предложил организовать трехстороннюю встречу между ним, мною и спикером парламента Азербайджана. Встреча состоялась 22 марта здесь, в Женеве.
Возможно, вы не осведомлены, что 12-14 сентября 2024 г. в столице Армении Ереване пройдет 10-я Глобальная конференция молодых парламентариев. Пользуясь случаем, хотел бы пригласить молодых депутатов принять участие в конференции. Это даст им возможность лично познакомиться, узнать о нашей прекрасной стране и углубить налаженные между ними связи – в истинном духе парламентской дипломатии.
24.03.2024
Делегация во главе с А.Симоняном приняла участие в церемонии открытия 148-й Ассамблеи МПС в Женеве
Делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, приняла участие в церемонии открытия 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) в Женеве.С вступительным словом выступили Председатель МПС Тулия Эксон, Генеральный секретарь Мартин Чунгонг, председатель Форума молодых парламентариев Дэн Ка...