ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին:
Դեսպանի այցի նպատակն էր փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի նամակը Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի, հաջողված փոխգործակցության եւ Հայաստան-Չեխիա, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հեռանկարների մասին:
«Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակության, ինչպես նաեւ իմ անունից ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետություն մեր պաշտոնական այցի ընթացքում ջերմ ընդունելության համար: Մեր փոխադարձ քննարկումները շատ ոգեշնչող էին ինձ համար, եւ ես խորապես հավատում եմ, որ դա մեր ավելի սերտ համագործակցության միայն սկիզբն է:
Ի նշան մեր աջակցության Հայաստանը ԵՄ-ին ավելի մոտեցնելու ձեր հավակնություններին` խնդրում եմ ընդունել նամակին կից եվրոպական դրոշը:
Ընդունե՛ք, խնդրեմ, Ձերդ գերազանցություն, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»,- ասվում է նամակում:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել չեխ գործընկերներին Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դինամիկ զարգացող հարաբերությունների եւ արգասաբեր այցի համար Հայաստան:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի այցը եւ Չեխիայի անվերապահ աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, Հայաստան-Չեխիա եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացման գործում: Հայաստանը պատրաստ է սերտացնել ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն այնքան, որքան դա թույլ կտա եվրոպական կողմը: Եվս մեկ անգամ շնորհակալ ենք արգասաբեր փոխգործակցության համար»,- ասել է խորհրդարանի նախագահը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաեւ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի եւ այլ թեմաների շուրջ:
20 հարց` մարտի 19-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում
Ազգային ժողովի խորհուրդը մարտի 18-ին գումարել է նիստ, որը վարել է խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մարտի 19-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ ս...
«Հաշմանդամություն եւ ներառում» թեմայով աշխատաժողով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի համար
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակում մարտի 16-ին եւ 17-ին տեղի է ունեցել «Հաշմանդամություն եւ ներառում» թեմայով աշխատաժողով: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը, ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին, նշել է, որ ...
Քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները եւս հանրային մուլտիպլեքսում առաջարկվում է ցուցադրել ժամային սահմանափակմամբ
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` էրոտիկ բնույթի տեսալսողական հաղորդումները եւ սարսափ ու ակնհայտ բռնություն պարունակող ֆիլմերը, ինչպես նաեւ անչափահասների առողջության, մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման, դաստիարակության վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդո...
Նախաձեռնությամբ հանրային հեռարձակողը կարող է ունենալ համապետական սփռմամբ առավելագույնը երկու տեսալսողական ծրագիր
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություն առաջարկողը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն է: Նրա խոսքով «Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ի կողմից մեկ տեսալսողական ծրագիր հեռարձակվում է միայն մայրաքաղաքային սփռում ունեցող տարածքում: Հեղինակն առաջար...
«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ընդունվել է 1998 թվականին եւ անցնող ժամանակաշրջանում այն մի քանի անգամ  լրամշակվել է,  կատարվել են մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ: Ոլորտը շարունակակ...

А.Симонян принял посла Чехии в РА Петра Пирунчика
18 марта Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в РА Петра Пирунчика.
Цель визита посла – передать   письмо председателя Палаты депутатов парламента Чехии Маркеты Пекаровой Адамовой об официальном визите в РА, успешном взаимодействии и перспективах сотрудничества Армения-Чехия, Армения-ЕС.
“От имени делегации Палаты депутатов парламента Чешской Республики, а также от себя лично хочу выразить признательность за теплый прием в ходе нашего официального визита в Республику Армения. Наши взаимные обсуждения были для меня весьма воодушевляющими, и я глубоко верю, что это лишь начало нашего более тесного сотрудничества.
В знак нашей поддержки ваших устремлений к сближению Армении с ЕС, пожалуйста, примите приложенный к письму европейский флаг.
Примите, пожалуйста, Ваше Превосходительство, заверения в моем глубоком уважении", - говорится в письме.
А.Симонян поблагодарил чешских партнеров за динамично развивающиеся отношения между Арменией и Чехией, за продуктивный визит в РА.
"Армения высоко ценит визит Маркеты Пекаровой Адамовой и безусловное содействие Чехии в установлении мира в регионе, сближении отношений Армения-Чехия и Армения-ЕС. РА готова укреплять отношения с ЕС настолько, насколько позволит европейская сторона. Еще раз благодарим вас за плодотворное взаимодействие", - отметил спикер парламента.
Стороны также обменялись мнениями по установлению мира на Южном Кавказе, возвращению удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и другим темам.
В проекте повестки дня созываемых 19 марта очередных заседаний – 20 вопросов
18 марта состоялось заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Симонян.Обсуждены и утверждены проекты о внесении дополнений в повестку дня седьмой сессии НС восьмого созыва и в повестку дня созываемых 19 марта очередных заседаний.Решением Совета определен также порядок обсуждения повесточных...
Семинар “Инвалидность и инклюзия” для сотрудников Аппарата НС
16 и 17 марта в рамках  сотрудничества Аппарата НС и Канадского парламентского центра состоялся семинар на тему "Инвалидность и инклюзия".Руководитель Аппарата НС Д.Аракелян, приветствуя участников семинара, отметил, что в ближайшие годы инклюзивность будет в центре внимания Аппарата НС. Он поб...
Фильмы и аудиовизуальные программы с пропагандой криминальной субкультуры также рекомендуется показывать в общественных мультиплексах с ограничением по времени
“Согласно ст.9.3 закона “Об аудиовизуальных медиа”, программы эротического характера и фильмы, содержащие ужасы и явное насилие, а также передачи, которые могут оказать возможное негативное влияние на здоровье, психическое, физическое развитие и воспитание несовершеннолетних, могут выходить в эфир с...
Инициативой общественный вещатель может иметь максимум две аудиовизуальные программы общегосударственного вещания
Депутат фракции "Гражданский договор" С.Габриелян предложил внести поправку в закон "Об аудиовизуальных медиа". По его словам, аудиовизуальная программа ЗАО "Общественная телекомпания Армении" транслируется лишь в столичном регионе. Автор предлагает, чтобы общественный вещатель имел максимум две ауд...
Предлагается уточнить положения закона “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”
“Закон РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды” был принят в 1998 г. и за прошедший период несколько раз пересматривался, вносился ряд изменений и дополнений. Сфера находится в процессе постоянного развития, существует необходимость регулирования и...