ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի նախաձեռնությամբ մարտի 15-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման թեմայով:
Քննարկմանը մասնակցել են խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներն ու գործադիրի համապատասխան կառույցների եւ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցներին խորհրդարանում՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ համատեղ քննարկման նպատակն է օրենսդիրի եւ գործադիրի սերտ համագործակցությունը՝ ի նպաստ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, ելույթում անդրադառնալով Հայաստան-Հնդկաստան հարաբերություններին, նշել է, որ վերջին տարիներին Հնդկաստանի հետ հարաբերությունները թեւակոխել են ինտենսիվ զարգացման փուլ: Նա ընդգծել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման խորացումն ու առաջընթացը Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է, որն ամրագրված է Կառավարության ծրագրում. քաղաքական երկխոսության մակարդակում զգալի առաջընթաց է գրանցվել: Հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման հարցում կարեւորվել է նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Քննարկվել են նաեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել մշակույթի ոլորտում համագործակցությանն ու միմյանց մշակույթների նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացման ու մշակութային արժեքների հանրահռչակմանը նվիրված ծրագրերի իրականացմանը:
Խոսելով մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին՝ ներկայացվել են հայ նկարիչ Սարգիս Խաչատուրյանի Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների գործերը, որոնք մեծ հետաքրքրություն կարող են առաջացնել ոչ միայն օտարերկրացիների, այլեւ մեր հանրության համար՝ ընդգծելով հայ ժողովրդի հետաքրքրվածությունը հին ժողովուրդների մշակույթով եւ պատմությամբ: Կարեւորվել է համագործակցությունը ֆիլմարտադրության ոլորտում, զբոսաշրջության զարգացման հարցում եւ միջմարդկային շփումների խթանման ուղղությամբ:
Մտքերի փոխանակման ձեւաչափում պատգամավորները կարեւորել են զբոսաշրջության եւ ֆիլմարտադրության, առողջապահության, միգրացիայի ոլորտներում համագործակցությունը, առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացման անհրաժեշտությունը:
Մասնակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների զարգացման ծրագրերում ՀՀ ներգրավվածության եւ ՀՀ կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին առնչվող հարցերի:
Ամփոփելով քննարկումը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ բոլոր ջանքերը պետք է ներդրվեն Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում՝ համոզմունք հայտնելով, որ բավարար ջանքեր գործադրելու դեպքում կարձանագրվեն իրատեսական արդյունքներ: Ծրագրերի իրականացման հարցում Հակոբ Արշակյանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:

15 марта по инициативе вице-спикера НС, руководителя группы дружбы Армения-Индия А.Аршакяна состоялось рабочее обсуждение по вопросам развития и углубления отношений между Арменией и Индией.
В дебатах приняли участие члены парламентской группы дружбы, представители соответствующих структур и ведомств исполнительной власти.
Приветствуя участников в НС, А.Аршакян отметил, что цель совместного обсуждения – тесное сотрудничество законодательной и исполнительной властей в развитии армяно-индийских отношений.
Заместитель министра иностранных дел РА М.Сафарян, коснувшись в своем выступлении отношений Армения - Индия, отметил, что в последние годы они вступили в фазу интенсивного развития. Он подчеркнул, что углубление и прогресс армяно-индийских отношений является одним из внешнеполитических приоритетов Армении, что зафиксировано в программе правительства, существенный прогресс достигнут на уровне политического диалога. В развитии армяно-индийских отношений особо отмечено межпарламентское сотрудничество.
Обсуждены возможности развития отношений в торгово-экономической сфере, сотрудничества в области культуры, реализации программ по повышению интереса к культурам друг друга, популяризации культурных ценностей.
В обмене мнениями депутаты подчеркнули важность взаимодействия в сферах туризма, кинопроизводства, здравоохранения, миграции, а также необходимость увеличения объемов товарооборота.
Участники также коснулись вопросов участия Армении в программах развития региональных коммуникаций и выдвинутой РА программы "Перекресток мира".
Обобщая дебаты, вице-спикер НС А.Аршакян отметил, что в развитие отношений с Индией необходимо приложить все усилия и лишь в этом случае будут достигнуты реальные результаты. Зампредседателя парламента выразил готовность содействовать осуществлению программ.