ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի նախաձեռնությամբ մարտի 15-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման թեմայով:
Քննարկմանը մասնակցել են խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներն ու գործադիրի համապատասխան կառույցների եւ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցներին խորհրդարանում՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ համատեղ քննարկման նպատակն է օրենսդիրի եւ գործադիրի սերտ համագործակցությունը՝ ի նպաստ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, ելույթում անդրադառնալով Հայաստան-Հնդկաստան հարաբերություններին, նշել է, որ վերջին տարիներին Հնդկաստանի հետ հարաբերությունները թեւակոխել են ինտենսիվ զարգացման փուլ: Նա ընդգծել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման խորացումն ու առաջընթացը Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է, որն ամրագրված է Կառավարության ծրագրում. քաղաքական երկխոսության մակարդակում զգալի առաջընթաց է գրանցվել: Հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման հարցում կարեւորվել է նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Քննարկվել են նաեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել մշակույթի ոլորտում համագործակցությանն ու միմյանց մշակույթների նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացման ու մշակութային արժեքների հանրահռչակմանը նվիրված ծրագրերի իրականացմանը:
Խոսելով մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին՝ ներկայացվել են հայ նկարիչ Սարգիս Խաչատուրյանի Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների գործերը, որոնք մեծ հետաքրքրություն կարող են առաջացնել ոչ միայն օտարերկրացիների, այլեւ մեր հանրության համար՝ ընդգծելով հայ ժողովրդի հետաքրքրվածությունը հին ժողովուրդների մշակույթով եւ պատմությամբ: Կարեւորվել է համագործակցությունը ֆիլմարտադրության ոլորտում, զբոսաշրջության զարգացման հարցում եւ միջմարդկային շփումների խթանման ուղղությամբ:
Մտքերի փոխանակման ձեւաչափում պատգամավորները կարեւորել են զբոսաշրջության եւ ֆիլմարտադրության, առողջապահության, միգրացիայի ոլորտներում համագործակցությունը, առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացման անհրաժեշտությունը:
Մասնակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների զարգացման ծրագրերում ՀՀ ներգրավվածության եւ ՀՀ կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին առնչվող հարցերի:
Ամփոփելով քննարկումը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ բոլոր ջանքերը պետք է ներդրվեն Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում՝ համոզմունք հայտնելով, որ բավարար ջանքեր գործադրելու դեպքում կարձանագրվեն իրատեսական արդյունքներ: Ծրագրերի իրականացման հարցում Հակոբ Արշակյանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:

On March 15, on the initiative of the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-India Friendship Group Hakob Arshakyan, a working discussion was held on the theme on Development and Deepening of Relations between Armenia and India.
The members of the Parliamentary Friendship Group and the representatives of the relevant structures and departments of the executive body took part in the discussion.
Welcoming the participants in parliament, Hakob Arshakyan noted that the purpose of the joint discussion is the close cooperation between the legislative body and the executive body for the benefit of the development of the Armenia-Indian relations.
The RA Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan in his speech touched upon Armenia-India relations and noted that in recent years the relations with Armenia turned into stage of intensive development. He underscored that the deepening of the development of the Armenian-Indian relations and the progress is one of the foreign political priorities of Armenia, which is enshrined in the Government programme: considerable progress was registered at the level of political dialogue. In the issue of the development of the Armenian-Indian relations the inter-parliamentary cooperation was also highlighted.
The opportunities of the development of the relations in the trade-economic sphere was also debated. Reference was made to the cooperation in the sphere of culture and the implementation of the programmes dedicated to the rise of interest towards each other’s cultures and popularization of the cultural values.
Speaking about cooperation in the sphere of culture, the murals of Ajanta caves of the Armenian painter Sargis Khachaturyan, which could arise interest not only for the foreigners, but also for our public, underlining the Armenian people’s interest in the ancient peoples’ culture and history. The cooperation in the sphere of film production, in the development of tourism and the boosting of inter-human contacts was highlighted.
In the format of exchange of ideas, the deputies emphasized the cooperation in the spheres of tourism and film production, health, migration, the need of increasing the volumes of trade turnover.
The participants also referred to the issues of the engagement of the Republic of Armenia in the development programmes of the regional ways of communication and the Crossroads of Peace project advanced by the Republic of Armenia.
Summing up the discussion the NA Vice President Hakob Arshakyan noted that all the efforts should be introduced in the development of the relations with India, expressing conviction that in case of making sufficient efforts realistic results will be registered. In the implementation of the programmes Hakob Arshakyan expressed readiness to support.