Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 8-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի հեղինակած ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրենսդրական փաթեթով: Հեղինակի տեղեկացմամբ փոփոխությունների հիմնական նպատակը Հայաստանում զենքի շրջանառության կապակցությամբ ծագող հարաբերությունների կարգավորումն է` ուղղված  քաղաքացու ինքնապաշտպանության իրավունքի օրենսդրական իրացմանը` պատշաճ պաշտպանական միջոցների հասանելիության միջոցով: Փաթեթը միտված է նաեւ սեփականության իրավունքի, ինչպես նաեւ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կողմից քաղաքացիական զենքի օգտագործման պայմանների իրավական կարգավորմանը:
Օրենսդրական փոփոխությունները պետք է կանոնակարգեն նոր ստեղծվող իրավահարաբերությունները քաղաքացիական զենքի շրջանառության ոլորտում, կարգավորեն եւ ներդնեն նոր իրավահարաբերություններ, որոնք ուղղված են տնտեսության, սպորտի եւ հրաձգության զարգացմանը, հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարմանը, ինքնապաշտպանության եւ անօրինական զենքի քանակի նվազեցմանն ու ստվերային շրջանառությունից աստիճանաբար դուրսբերմանը:
Վիլեն Գաբրիելյանը հայտնել է, որ Կառավարությունը ներկայացրել է բազմաթիվ առաջարկներ եւ առարկություններ, որոնց մեծ մասն ընդունվել է:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը:
Դրական էր նաեւ Կառավարության կարծիքը: Այն ներկայացրել է Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն արտահերթ ելույթում նշել է, որ ոլորտում իրականացվող քայլերը նպատակ ունեն կարգավորել դաշտը: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի` փաթեթի ընդունմամբ համապարփակ լուծում կտրվի առկա բոլոր մարտահրավերներին: Հակոբ Արշակյանը մասնավոր ներդրողներին կոչ է արել Հայաստանում հիմնել քաղաքացիական հրաձգարաններ, որոնք կլինեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան` պրոֆեսիոնալ մակարդակի: «Ներդրումների համար մեծ դաշտ է բացվում»,- կարծում է ԱԺ նախագահի տեղակալը:

8 декабря на очередном заседании НС обсуждался проект о внесении изменений и дополнений в закон “О регулировании обращения оружия" в авторстве депутата НС от фракции "Гражданский договор" В.Габриеляна   с прилагаемым законодательным пакетом. По мнению автора, основной целью изменений является регулирование отношений, возникающих в связи с оборотом оружия в Армении, направленное на законодательную реализацию права гражданина на самооборону посредством доступа к надлежащим средствам защиты. Пакет также направлен на правовое регулирование прав собственности, а также условий применения гражданского оружия физическими и юридическими лицами.
Законодательные изменения должны урегулировать вновь возникающие правоотношения в сфере обращения гражданского оружия, урегулировать и ввести новые правоотношения, направленные на развитие экономики, спорта и стрельбы, преодоление возможных коррупционных рисков, сокращение количества оружия самообороны и нелегального оружия, постепенного выводя их из теневого оборота.
В.Габриелян сообщил, что правительство представило много предложений и возражений, большинство из которых были приняты.
Заместитель председателя комиссии А.Хачатрян представил положительное заключение по проекту Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Мнение правительства также было положительным. Его представила заместитель министра внутренних дел А.Саргсян.
Вице-спикер НС А.Аршакян во внеочередном выступлении отметил, что предпринимаемые шаги направлены на регулирование сферы. По его словам, принятие пакета обеспечит комплексное решение всех существующих проблем. А.Аршакян призвал частных инвесторов создать в Армении гражданские стрельбища, которые будут соответствовать международным стандартам. "Открывается большое поле для инвестиций", - подчеркнул зампредседателя НС.