Օրենքի նախագծի նպատակն է ապահովել սնանկության վարույթի էլեկտրոնային եղանակով իրականացումը՝ սկսած դրա հարուցումից մինչեւ վարույթի ավարտը, ինչպես նաեւ լուծել իրավակիրառ պրակտիկայում ծագած որոշ հրատապ եւ առանցքային հարցեր:
Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ դեկտեմբերի 8-ի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Դատական եւ իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությամբ Էլեկտրոնային արդարադատության միասնական կառավարման համակարգի ստեղծում եւ տվյալների էլեկտրոնային բազաների մատչելիության ապահովում, արդիականացում՝ ռազմավարական նպատակի շրջանակում՝ նախատեսվում է մշակել, ներդնել եւ գործարկել էլեկտրոնային  դատարան, դատական գործերի էլեկտրոնային կառավարման միասնական համակարգի սնանկության գործերով էլեկտրոնային մոդուլը: Այդ առումով պահանջվում է համապատասխան օրենսդրության առկայություն»,- պարզաբանել է հիմնական զեկուցողը: Մասնավորապես, հստակեցվել է նաեւ սնանկության դիմումին կից փաստաթղթերի ցանկը, որը դիմողը պարտավոր է ներկայացնել:
ՀՀ  ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է համակարգի թվայնացման հարցը՝ հետաքրքրվելով, թե կոնկրետ գործարարների կյանքում նախագծի ընդունմամբ ինչպիսի բարելավումներ  կլինեն: «Ամբողջ սնանկության գործընթացը տեղափոխվում է թվային դաշտ, եւ մարդկային շփումը հասցվել է նվազագույնի»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Արա Մկրտչյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել է պարզաբանումներ սնանկության դիմում ներկայացնելու պահին պահանջվող ապացույցների, համապատասխան փաստաթղթերի, ինչպես նաեւ ժամանակավոր կառավարչի համար սահմանվող աշխատավարձերի վերաբերյալ:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը, խոսելով թվայնացման ռազմավարության մասին, նշել է, որ խորհրդարանը պետք է հստակ հետեւողական լինի գործընթացին՝ վերահսկողական գործառույթի ներքո: Նա առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

Цель законопроекта  - обеспечить возможность реализации процедуры банкротства в электронном виде от его возбуждения до завершения производства, а также решение некоторых актуальных и ключевых вопросов, возникающих в правовой практике.
Об этом 8 декабря сообщил заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О банкротстве" на очередном заседании НС.
"Стратегией судебно-правовой реформы на 2022-2026 гг. намечается разработать, внедрить и запустить электронный суд – электронный модуль единой электронной системы управления судебными делами по делам о банкротстве, в рамках стратегической цели создания единой системы управления электронным правосудием и обеспечения доступности электронных баз данных. В этом смысле необходимо наличие соответствующего законодательства", - пояснил основной докладчик. В частности, уточнен перечень документов, прилагаемых к заявлению о банкротстве, которые обязан представить заявитель.
Вице-спикер НС А.Аршакян акцентировал внимание на вопросе цифровизации системы, интересуясь, какие улучшения произойдут в жизни конкретных бизнесменов с принятием проекта. "Весь процесс банкротства переведен в цифровое поле, а человеческий контакт сведен к минимуму", - пояснил А.Мкртчян.
Замминистра юстиции, отвечая на вопросы депутатов, представил разъяснения относительно доказательств, необходимых при подаче заявления о банкротстве, соответствующих документов, а также заработной платы, установленной для временного управляющего.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Л.Минасян, коснувшись стратегии цифровизации, отметила, что парламент должен четко соответствовать процессу в рамках контрольной функции. Она предложила проголосовать за проект.