Օրենքի նախագծի նպատակն է ապահովել սնանկության վարույթի էլեկտրոնային եղանակով իրականացումը՝ սկսած դրա հարուցումից մինչեւ վարույթի ավարտը, ինչպես նաեւ լուծել իրավակիրառ պրակտիկայում ծագած որոշ հրատապ եւ առանցքային հարցեր:
Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ դեկտեմբերի 8-ի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Դատական եւ իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությամբ Էլեկտրոնային արդարադատության միասնական կառավարման համակարգի ստեղծում եւ տվյալների էլեկտրոնային բազաների մատչելիության ապահովում, արդիականացում՝ ռազմավարական նպատակի շրջանակում՝ նախատեսվում է մշակել, ներդնել եւ գործարկել էլեկտրոնային  դատարան, դատական գործերի էլեկտրոնային կառավարման միասնական համակարգի սնանկության գործերով էլեկտրոնային մոդուլը: Այդ առումով պահանջվում է համապատասխան օրենսդրության առկայություն»,- պարզաբանել է հիմնական զեկուցողը: Մասնավորապես, հստակեցվել է նաեւ սնանկության դիմումին կից փաստաթղթերի ցանկը, որը դիմողը պարտավոր է ներկայացնել:
ՀՀ  ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է համակարգի թվայնացման հարցը՝ հետաքրքրվելով, թե կոնկրետ գործարարների կյանքում նախագծի ընդունմամբ ինչպիսի բարելավումներ  կլինեն: «Ամբողջ սնանկության գործընթացը տեղափոխվում է թվային դաշտ, եւ մարդկային շփումը հասցվել է նվազագույնի»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Արա Մկրտչյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել է պարզաբանումներ սնանկության դիմում ներկայացնելու պահին պահանջվող ապացույցների, համապատասխան փաստաթղթերի, ինչպես նաեւ ժամանակավոր կառավարչի համար սահմանվող աշխատավարձերի վերաբերյալ:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը, խոսելով թվայնացման ռազմավարության մասին, նշել է, որ խորհրդարանը պետք է հստակ հետեւողական լինի գործընթացին՝ վերահսկողական գործառույթի ներքո: Նա առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

The purpose of the draft law is to ensure the electronic implementation of bankruptcy proceedings, from its initiation to the end of the proceedings, as well as to solve some urgent and key issues arising in legal practice.
The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan said this while presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Bankruptcy in the first reading at the RA NA regular sitting on December 8.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan highlighted the issue of digitalization of the system, inquiring what kind of improvements there will be in the lives of specific businessmen with the adoption of the draft. “The entire bankruptcy process is transferred to the digital field, and human contact has been reduced to a minimum,” Ara Mkrtchyan said.
Ara Mkrtchyan, answering the MPs’ questions, presented clarifications regarding the evidence required at the time of submitting the bankruptcy application, the relevant documents, as well as the salaries set for the temporary manager.
The co-rapporteur, the member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan, speaking about the digitalization strategy, noted that the Parliament should be clearly consistent with the process under the control function. She proposed to vote for the draft.