Նախագծի մշակումը բխում է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու եւ դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցերի քննության արդյունքում կայացվող որոշումների բողոքարկման հնարավորության նախատեսման, ինչպես նաեւ այդ ինստիտուտների կիրառության արդյունքում ծագած մի շարք գործնական խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունից: ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ սեպտեմբերի 11-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
Նախարարը նշել է, որ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունն իրականացնելու է Բարձրագույն դատական խորհրդի 4 անդամ ընդգրկող կազմը: Նշված կազմը յուրաքանչյուր կարգապահական վարույթով լինելու է տարբեր եւ ընդգրկելու է դատավորների ընդհանուր ժողովի եւ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված երկուական անդամ: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի մասին որոշման դեմ բերված բողոքի քննությունն իրականացնելու է Բարձագույն դատական խորհուրդը՝ տվյալ կարգապահական վարույթով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննության կազմում չընդգրկած անդամների կազմով:

The development of the draft stems from the necessity to provide for the possibility of appealing the decisions made as a result of examining the issues of disciplinary liability and termination of the judge’s powers, as well as the need to solve a number of practical problems arising as a result of functioning these institutions. The RA Minister of Justice Grigor Minasyan presented the draft law on Making Addenda and Amendments to the Constitutional Law Judicial Code of the Republic of Armenia in the first reading at the NA sitting on September 11.
The Minister noted that the examination of the issue of subjecting the judge to disciplinary liability will be carried out by 4 members of the Supreme Judicial Council (SJC). The mentioned members will be different for each disciplinary proceeding and will include two members elected by the General Assembly of judges and the National Assembly. The examination of the complaint brought against the decision on subjecting the judge to disciplinary liability will be carried out by the Supreme Judicial Council, with the members not included in the examination of the question of subjecting the judge to disciplinary liability in the given disciplinary proceedings.