Նախագծի մշակումը բխում է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու եւ դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցերի քննության արդյունքում կայացվող որոշումների բողոքարկման հնարավորության նախատեսման, ինչպես նաեւ այդ ինստիտուտների կիրառության արդյունքում ծագած մի շարք գործնական խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունից: ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ սեպտեմբերի 11-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
Նախարարը նշել է, որ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունն իրականացնելու է Բարձրագույն դատական խորհրդի 4 անդամ ընդգրկող կազմը: Նշված կազմը յուրաքանչյուր կարգապահական վարույթով լինելու է տարբեր եւ ընդգրկելու է դատավորների ընդհանուր ժողովի եւ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված երկուական անդամ: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի մասին որոշման դեմ բերված բողոքի քննությունն իրականացնելու է Բարձագույն դատական խորհուրդը՝ տվյալ կարգապահական վարույթով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննության կազմում չընդգրկած անդամների կազմով:

Разработка проекта обусловлена ​​необходимостью предусмотреть возможность обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения вопросов дисциплинарной ответственности и прекращения полномочий судьи, а также необходимостью решения ряда практических задач, возникающих вследствие применения этих институтов. 11 сентября министр юстиции Г.Минасян представил в первом чтении на заседании НС проект закона о внесении дополнений и изменений в Судебный кодекс РА.
Министр отметил, что рассмотрение вопроса о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности будет осуществляться в составе 4 членов Высшего судебного совета (ВСС). Указанный состав будет разным для каждого дисциплинарного производства и будет включать по два члена, избираемых общим собранием судей и НС. Рассмотрение жалобы, поданной на решение о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности, осуществляется ВСС, члены которого не участвуют в рассмотрении вопроса о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности в данном дисциплинарном производстве.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представила А.Джулакян.