Համաձայնագրով սահմանվում են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման, արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների եւ տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացը, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցության տրամադրումը, տեղեկությունների փոխանակման եւ պահպանման հետ կապված հարաբերությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին կայացած ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի հերթական նիստի ընթացքում ասել է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման ընթացքում:
Ըստ զեկուցողի՝ համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակով կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու ՀՀ եւ Չեխիայի Հանրապետությունների ՊՆ-ները:
«Համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է շահագրգիռ պետական մարմինների հետ, ինչպես նաեւ ՍԴ կողմից ճանաչվել է սահմանադրության պահանջներին համապատասխանող»,- ասել է ՊՆ փոխնախարարն ու խնդրել պատեհ պահի կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանը: Նա հայտնել է, որ նախագիծը քննարկվել է համապատասխան հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն:

“Соглашение определяет направления сотрудничества в военно-технической сфере, включающие процесс производства, импорта, экспорта, лицензирования, контроль качества продукции военного назначения, подготовку необходимых специалистов и технических кадров, оказание содействия организациям военно-технической сферы, обмен и хранение информации”, - отметил заместитель министра обороны А.Саргсян на состоявшемся 11 сентября очередном заседании шестой сессии НС восьмого созыва в докладе по проекту закона "О ратификации Соглашения о военно-техническом сотрудничестве между Правительством РА и Правительством Чешской Республики".
По словам докладчика, в целях реализации положений соглашения уполномоченными органами сторон будут министерства обороны Армении и Чехии.
"Проект соглашения согласован с заинтересованными государственными органами, а также признан Конституционным Судом (КС) соответствующим требованиям Конституции", - подчеркнул замминистра обороны, призвав проголосовать в пользу законопроекта.
С содокладом выступил член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Г.Мелконян, проинформировав, что проект обсуждался в профильной комиссии и получил положительное заключение.