Համաձայնագրով սահմանվում են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման, արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների եւ տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացը, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցության տրամադրումը, տեղեկությունների փոխանակման եւ պահպանման հետ կապված հարաբերությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին կայացած ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի հերթական նիստի ընթացքում ասել է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման ընթացքում:
Ըստ զեկուցողի՝ համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակով կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու ՀՀ եւ Չեխիայի Հանրապետությունների ՊՆ-ները:
«Համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է շահագրգիռ պետական մարմինների հետ, ինչպես նաեւ ՍԴ կողմից ճանաչվել է սահմանադրության պահանջներին համապատասխանող»,- ասել է ՊՆ փոխնախարարն ու խնդրել պատեհ պահի կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանը: Նա հայտնել է, որ նախագիծը քննարկվել է համապատասխան հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն:

The Agreement sets forth the directions of cooperation in the military-technical sphere, which include the process of ensuring control towards the production of the goods of military importance, import, export, licensing, quality, training of necessary specialists and technical personnel, providing support to the organizations carrying out the activities in the military-technical sphere, the relations regarding the exchange of information and its storage. The Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan said this during the regular sitting of the sixth session of the NA eighth convocation held on September 11 during the report of the draft law on Ratifying the Agreement on Military-Technical Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Czech Republic.
According to the rapporteur, the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Czech Republic are authorized bodies of the parties for the implementation of the provisions of the Agreement.
“The Draft Agreement was agreed with the concerned state bodies, as well as was recognized by the Constitutional Court complying with the requirements of the Constitution,” the Deputy Minister Defense said that asked the MPs at the opportune moment vote for the draft law.
The member of the Standing Committee on Defense and Security Gurgen Melkonyan made a co-report. He informed that the draft was debated at the relevant Committee and was endorsed.