Օրենսդրական փաթեթով անհրաժեշտ օրենսդրական նախադրյալներ են ստեղծվում Գեղարքունիքի մարզի պարեկային ծառայության կազմում ջրային մասնագիտացված ստորաբաժանում ունենալու համար, որը կկարողանա Սեւանա լճի մակերեւույթին անմիջապես եւ դրա առափնյա հատվածում իրականացնել նոր, ավելի բարձր պատրաստվածություն ունեցող ծառայություն. ասել է   ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ: Օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է մայիսի 15-ին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Օրենքի նախագծով ամրագրվում են լողամիջոցների շահագործման ներկայացվող օրենսդրական պահանջների նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու ոստիկանության իրավունքները: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ հսկողությունն իրականացնելիս պետք է լինի հանցագործության կամ վարչական իրավախախտման կանխման կամ բացահայտման նպատակ, կամ ոստիկանությունը կկարողանա այդ իրավունքներն իրացնել վարչական իրավախախտում կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության դեպքում: Կարգավորումներով ոստիկանության ներկայացուցիչը կարող է նաեւ սթափության վիճակի զննություն իրականացնել, մեկուսացնել ոչ սթափ վիճակում լողամիջոցը վարող անձին, ստուգել հրդեհային անվտանգության կանոնները չպահպանելու համար, ինչպես նաեւ  տիրապետողի կամ քաղաքացիների ներկայությամբ զննել լողամիջոցը:
Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքում գործածվող «ջրային լողամիջոց» հասկացությունը  փոխարինվել է «լողամիջոց» հասկացությամբ: Նախարարի տեղակալը հավելել է, որ անհրաժեշտ է նաեւ կատարելագործել ենթաօրենսդրական դաշտը` պարեկային ծառայողներին գործուն մեխանիզմներ ապահովելու համար:  Նա տեղեկացրել է, որ ջրային պարեկային ծառայության պաշտոնական մեկնարկը նախատեսվում է 2023 թվականի հոկտեմբեր ամսին:
Ըստ փոխնախարարի` նախատեսվում է ջրային պարեկային ծառայության համար ունենալ վաշտի կարգավիճակով 95 հաստիքային միավորով կառուցվածքային միավոր Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման կազմում: 4 հենակետեր կսպասարկեն Սեւանա լճի մակերեւույթը եւ առափնյա հատվածը: «Սակայն ամռան ընթացքում դիմորդները կկարողանան պրակտիկա անցնել Սեւանա լճի տարածքում, քանի որ սա ենթադրում է ավելի վտանգավոր ծառայություն, ավելի բարձր պատրաստվածություն, հետեւապես ցամաքային հատվածում որոշակի փորձառություն ունեցող պարեկները պետք է կարողանան լրացուցիչ վերապատրաստման միջոցով ընդգրկվել այս խումբ ծառայության իրականացմանը»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը հարակից զեկույցում նշել է, որ հասարակական կարգի ապահովումը շատ կարեւոր է իրականացնել նաեւ ջրային մակերեւույթի վրա: «Այս ստորաբաժանման ստեղծման հետ նաեւ կուժեղանա հսկողությունն  ափամերձ տարածքներում, ավելի արդյունավետ կդառնա փրկարար ծառայության աշխատանքը եւ մի շարք խնդիրներ հասարակական կարգի անվտանգության հետ կապված կլուծվեն ավելի բարձր մակարդակով»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով նախագծի ընդունումը կնպաստի ոչ  միայն ձկնագողության, այլ նաեւ հանցագործությունների կանխարգելմանը: «Ոստիկանության բաժիններում այսօր առկա ուժերն օբյեկտիվորեն չեն բավարարում, որպեսզի ամբողջ ավազանի տարածքում իրականացվի հսկողություն»,- հավելել է պատգամավորը:
Հանձնաժողովը հավանության է արժանացրել օրենքի նախագիծը եւ կողմ քվեարկել լիագումար նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվելուն:
2022 թ. իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում գնաճն աստիճանաբար նվազել է՝ տարեվերջին կազմելով 8.3 տոկոս. ներկայացվել է ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը
12-ամսյա գնաճը 2022 թվականի մարտից զգալիորեն ավելացել է՝ երկրորդ եռամսյակի վերջին հասնելով 10.3 տոկոսի, իսկ այնուհետեւ, իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում, աստիճանաբար նվազել է եւ տարեվերջին կազմել 8.3 տոկոս: Այս մասին փաստել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանն ԱԺ ֆինանսավարկա...
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թ. ընթացքում իրականացրել է 54 հաշվեքննություն. Ատոմ Ջանջուղազյան
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թվականին հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը եւ գործել է նպատակ ունենալով նպաստել հանրային ունեցվածքի կառավարումը բարելավելուն. ասել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի հերթական նիստում՝ ներ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի   3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի  թափուր տեղի  համար առաջադրել է Անահիտ Թումանյանի...
Գործող դատավորների նկատմամբ եւս առողջության զննության գործընթաց հարուցելու հնարավորություն է նախատեսվում
Ներկայումս «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքն անդրադարձ չի կատարում նշանակված դատավորների բժշկական զննության իրականացման կարգին, ինչի պատճառով գործնականում դժվարություններ են առաջանում գործընթացը կազմակերպելու հարցում: Բացի այդ, բացակայում է դատավորի, դատավորի թեկնածուի հավակնորդի, դատավորի...
Էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի
Գործող քաղաքացիական օրենսգիրքը որոշակիորեն կարգավորում է էլեկտրոնային պայմանագրերի վերաբերյալ հարցերը, սակայն կարգավորումները հնացած են: Նախագծերով էլեկտրոնային եղանակով կնքվող պայմանագրերի եւ ընդհանրապես էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակ...
2.6 մլրդ դրամ կուղղվի շուրջ 1000 քննիչներին՝ ամսական հավելում վճարելու համար. լրացումներ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 15-ի նիստում հանձնաժողովականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելիս ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով մայիսի 12-ին զոհված ժամկետային զինծառայող Նարեկ Բաղդասարյանի հիշատակը: «Քննչական կոմիտեի քննիչները վերջին տարիներին...

Draft Law on Creation of Water Patrol Service Debated in Head Committee
Necessary legislative prerequisites are created with the legislative package for having a specialized water unit within the patrol service of Gegharkunik region, which will be able to implement a new, more highly trained service directly on the surface of Lake Sevan and in its coastal area: the RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan stated during the debate of the package of draft laws on Making Addendum to the Law on Police and on Amending the Law on State Regulation of Technical Security. The legislative package was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on May 15.
The draft law establishes the rights of the police to supervise the legal requirements for the use of watercraft. The Deputy Minister noted that the purpose of surveillance should be to prevent or detect a crime or an administrative offense. According to the regulations, the police representative can also perform a sobriety test, isolate the person driving the watercraft while intoxicated, check for non-observance of fire safety rules, as well as inspect the watercraft in the presence of the owner or citizens.
Arpine Sargsyan said that it is also necessary to improve the sub-legislative framework in order to provide effective mechanisms to the patrol officers. She informed that the official launch of the water patrol service is planned for October 2023.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan noted in the related report that it is very important to ensure public order on the water surface as well. “With the creation of this unit, surveillance in the coastal areas will also be strengthened, the work of the rescue service will become more efficient, and a number of problems regarding the security of public order will be solved at a higher level,” he said.
According to him, the adoption of the draft will contribute not only to the prevention of fish theft, but also to the prevention of crimes.
The Committee approved the draft law and voted for its inclusion in the draft agenda of the plenary sittings.
Annual report on activity of Central Bank presented: in 2022 as a result of monetary policy, inflation gradually decreases, reaching 8.3% at the end of year
The 12-month inflation has increased significantly since March 2022, reaching 10.3% at the end of the second quarter, and then, as a result of the implemented monetary policy, it gradually decreased and reached 8.3% at the end of the year. This was stated by the Deputy Governor of the Central Bank A...
Atom Janjughazyan: Audit Chamber carried out 54 audits in 2022
In 2022, the Audit Chamber remained faithful to its mission and acted with the aim of promoting to improve the management of public assets: the Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan said at the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on May 15...
RA NA President’s statement on nominating candidates for vacancy of judge of Court of Cassation
According to Article 166.3 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 143.2 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Higher Judicial Council nominated the candidates Anahit Tumanyan, Gayane Mazmanyan and Sergey Meghryan for the vacancy of the jud...
An opportunity is designed to initiate health examination process also towards acting judges
At present, the constitutional law the RA Judicial Code does not refer to the order of the implementation of the appointed judges’ medical examination, because of which in practice difficulties arise in organizing the process. Besides, the power of establishing the order of the implementation of the...
Regulations on electronic trade are brought to completely new modern level
The current Civil Code clearly regulates the issues on electronic contracts, but the regulations are out of date. The regulations on the contracts being signed by electronic means and in general, on the electronic trade are brought to a completely new, modern level by the drafts. At the same time, f...
Addenda to the law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions: 2.6 billion AMD to be directed to 1000 investigators for monthly supplement
At May 15 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the Committee members observed a minute silence in honour of the memory of the conscript serviceman Narek Baghdasaryan fallen because of the Azerbaijani provocation defending the sovereign territory of the Republic of Armenia...