Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության ոլորտում առկա իրավակազմակերպչական խնդիրներ
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն օգոստոսի 23-ին կազմակերպել է աշխատանքային քննարկում՝ ««Սուրմալուի» դեպքերի լույսի ներքո տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության ոլորտում առկա իրավակազմակերպչական խնդիրները» թեմայով:
Օգոստոսի 14-ին Երեւանի «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհի հետեւանքով 16 մարդ է մահացել: Որոնվում է մեկ անհետ կորած քաղաքացի: Շուրջ վեց տասնյակ քաղաքացի ստացել է տարբեր աստիճանի այրվածք եւ վնասվածք: Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի եւ 358-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կարեւորել է ողբերգական դեպքի համակողմանի բացահայտումը, ինչպես նաեւ առաջարկել է սահմանել, թե ինչպիսի իրավակարգավորումներ են անհրաժեշտ տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության համակարգը ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:  «Ուզում եմ հասկանալ՝ ինչո՞ւ պահեստների դռները զմռսված չեն եղել»,- բարձրաձայնել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Քաղաքաշինության, տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեղամ Շախբազյանը մանրամասն ներկայացրել է տեսչական մարմնի վերջին երկու տարվա գործունեության արդյունքները, տեղեկացրել, թե մինչեւ ողբերգական դեպքը քանի անգամ են ստուգումներ եւ վերստուգումներ իրականացրել «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում: Ըստ նրա՝ գործող օրենսդրության համաձայն՝ տեսչական մարմինը տարեկան մեկ անգամ իրավունք ունի ստուգում կատարել տվյալ կազմակերպությունում, իսկ խախտման համար սահմանված է ընդամենը 50.000 դրամ տուգանք, որը փաստացի չնչին գումար է: Խոսելով ոլորտում առկա բացթողումներից՝ նա ընդգծել է կադրային խնդիրը: Գեղամ Շահբազյանի հավաստմամբ՝ բազմաթիվ են այն հաստատությունները, որտեղ չեն պահպանվում տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության կանոններն ու պահանջները:
Հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը, ծանոթ լինելով ոլորտի խնդիրներին, բերել է բազմաթիվ օրինակներ՝ նշելով, որ նմանօրինակ վատթար վիճակ է տիրում նաեւ «Ոսկու շուկայում», որտեղ չեն պահպանվել ու մինչեւ օրս չեն պահպանվում տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության պահանջները: Ըստ պատգամավորի՝ պետք է կամք դրսեւորել եւ քայլ առ քայլ լուծել խնդիրները:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը շեշտադրել է ոլորտում պետական վերահսկողության խստացման անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր, գեներալ-լեյտենանտ Գուրգեն Մելքոնյանը նույնպես կարեւորել է ոլորտի խնդիրների օրենսդրական ճանապարհով լուծումը:
Պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, բարձրաձայնելով մի շարք խնդիրներ, տեսչական մարմնի ղեկավարին առաջարկել է մշակել պայթուցիկների վաճառքի նվազեցման վերաբերյալ նախագիծ:
Բացի իրավական խնդիրներից, կան նաեւ տեխնիկական բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք շտկման կարիք ունեն: Այս համատեսքտում հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կարեւորել է նմանատիպ խնդիրների լուծման հարցում ուժային կառույցների եւ տեսչական մարմինների ներդաշնակ աշխատանքը:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ օրվա քննարկման մասին նամակով կտեղեկացնի ՀՀ վարչապետին՝ առաջարկելով օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների համատեղ ջանքերով օրենսդրական հնարավոր լուծումներ գտնել բնագավառում առկա խնդիրների վերաբերյալ:
Նշենք, որ ոլորտում առկա խնդիրների մասին իրավակարգավորումների փաթեթ է ներկայացրել հանձնաժողովի փորձագետ Արտակ Հարությունյանը:
Մասնագիտական կողմնորոշմանն ու քաղաքական կյանքին առնչվող դաս-հանդիպում ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն օգոստոսի 23-ին «Քաղաքական գործչի կերպարը» թեմայով դաս-հանդիպում է ունեցել Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրին մասնակցող աշակերտների հետ: Ինտերակտիվ միջավայրում անցկացված դասի ընթացքում Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հայտնի քաղաքական գործիչներին բնորոշ եւ դրական գնահատա...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձն Անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Երբ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագրով սահմանվեց անկախ պետության հաստատման գործընթացի մեկնարկը, ամբողջ երկիրը, մի ընտանիք դարձած, անպատմելի ոգեւորության մեջ էր: Պատմական զարգացման հերթականությամբ՝ Հռչակագրով սահմանվածն ամրագրվեց  199...

Standing Committee on Defense and Security Discusses Existing Legal and Organizational Issues in Field of Technical and Fire Safety
On August 23, the NA Standing Committee on Defense and Security organized a working discussion on the topic Legal and organizational issues in the field of technical and fire safety in the light of Surmalu cases.
On August 14, 16 people died as a result of the fire that broke out in Surmalu shopping center in Yerevan. One missing citizen is being searched for. About six dozen citizens received burns and injuries of various degrees. The Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan highlighted the comprehensive disclosure of the tragic incident, as well as he proposed defining what legal regulations are necessary to bring the technical and fire safety system up to modern standards. “I want to understand why the warehouse doors were not sealed,” Andranik Kocharyan said.
The Head of Urban Development, Technical Standards and Fire Safety Inspectorate Gegham Shakhbazyan presented the results of the activity of the inspectorate in the last two years, informed how many times inspections and re-inspections were carried out in Surmalu shopping center before the tragic incident. According to him, in accordance with the current legislation, the inspectorate has the right to carry out an inspection in the given organization once a year, and a fine of 50.000 AMD is set for a violation, which is actually a small amount. Speaking about the gaps in the field, he emphasized the personnel problem. According to Gegham Shakhbazyan, there are many institutions where technical and fire safety rules are not observed and requirements are not met.
The Committee member, deputy Krtistine Poghosyan, being familiar with the problems of the field, gave many examples, noting that a similar bad situation prevails in the Gold Market where technical and fire safety requirements have not been met and are still not met. According to the deputy, it is necessary to show will and solve the problems step by step.
The Committee Chair Andranik Kocharyan stressed the need to tighten state control in the field.
The Committee member, deputy, lieutenant general Gurgen Melkonyan also highlighted the solution of the problems of the field through legislation.
The deputy Vilen Gabrielyan, raising a number of issues, suggested the Head of the inspectorate to develop a draft on reducing the sale of explosives.
In addition to legal issues, there are also many technical problems that need to be addressed. In this context, the Committee Chair Andranik Kocharyan emphasized the harmonious work of power structures and inspectorates in solving similar problems.
Summarizing the working discussion, the Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security noted that he will inform the RA Prime Minister about the discussion of the day by letter, proposing to find possible legislative solutions to the problems in the field with the joint efforts of the legislative and executive bodies.
It should be noted that Artak Harutyunyan, an expert of the Committee, presented a package of legal regulations about the problems in the field.
23.08.2022
Class-Meeting with RA NA President Related to Professional Orientation and Political Life
On August 23, the RA NA President Alen Simonyan held a class-meeting with the students participating in the Summer School programme of the National Assembly on the topic The character of a politician. During the class held in an interactive environment, Alen Simonyan referred to textbook and real ex...
Congratulatory Message by NA President Alen Simonyan on Day of Declaration of Independence
Dear compatriots, When the Declaration adopted by the Supreme Council on August 23, 1990 established the beginning of the process of establishment of an independence state, the whole country, becoming one family, was in indescribable excitement. In order of historical development, what was defined b...