Ատելությունը սնդիկի նման թունավոր է, որը թափվելուց հետո շատ դժվար է հավաքել. Սոնա Ղազարյան
«Ես բարձր եմ գնահատում այս զեկույցը՝ լավ գրված եւ ճիշտ ժամանակին: Քաղաքական կուսակցությունները, ի թիվս այլ գործող սուբյեկտների, պատասխանատվություն են կրում ատելության, ռասիզմի եւ քսենոֆոբիայի դեմ պայքարում: Սակայն այսօր մենք հաճախ ենք տեսնում, որ քաղաքական կուսակցությունները դրա փոխարեն կառուցում են իրենց նախընտրական արշավները, հռետորաբանությունը, երբեմն էլ՝ գործողություններն ատելության, ռասիզմի եւ այլատյացության վրա:
Դա տեղի է ունենում Եվրոպայում եւ Եվրոպայի սահմաններից դուրս:
Երբեմն նման քաղաքական կուսակցություններն ու նրանց առաջնորդները հայտնվում են սեփական ծուղակում: Նրանք ատելությունն այնքան են տարածում եւ ամրապնդում, որ հետո չգիտեն, թե ինչպես պետք է վերահսկել եւ հաղթահարել այն ատելությունը, որը նրանք ստեղծել են եւ սերմանել:
Հատկապես վտանգավոր է, երբ անմիջական հարեւանությամբ ապրող հասարակության նկատմամբ է տարածվում ու քարոզվում նման ահռելի ատելություն: Եւ ավելի վտանգավոր է, երբ գոյություն ունի չլուծված հակամարտություն, որը, միեւնույն ժամանակ, խաղաղ կարգավորման կարիք ունի՝ նկատի ունեմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Ադրբեջանում համակարգային հայատյացության համատեքստում:
Դուք շատ լավ գիտեք Բաքվի Ռազմավարի պուրակի դեպքը, որը փառաբանում է պատերազմը, պատկերում գերության մեջ գտնվող հայ զինվորներին, որտեղ նվաստացնում են մարդկային արժանապատվությունը եւ անմարդկային դարձնում հայերին: Նույնիսկ դպրոցականներին են տարել այդ այգի: Սա պետության կողմից հովանավորվող ատելության եւ ռասիզմի դեպք էր: Հայ զինվորների մանեկենները հանվել են միայն ժամանակ, երբ Հայաստանը դիմում է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի հիման վրա:
Արդարադատության միջազգային դատարանն արդեն ներկայացրել է միջանկյալ որոշում՝ կոչ անելով Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումն ու խթանումը, այդ թվում՝ իր պաշտոնյաների եւ հասարակական հաստատությունների կողմից, որոնք ուղղված են հայազգի կամ էթնիկական ծագման անձանց նկատմամբ»: Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը հայտարարել է, որ հենց Ադրբեջանում պաշտոնյաներն ու հասարակական կառույցներն են հրահրում եւ քարոզում ատելություն հայերի նկատմամբ:
Ես կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը եւ իր խորհրդարանական վեհաժողովը նույնպես պետք է բարձրաձայնեն եւ պետական մակարդակով ատելության խոսքը, ռասիզմը եւ այլատյացությունն ուղղակիորեն կոչեն իրենց անուններով, եւ մենք պետք է միասին պայքարենք դրա դեմ, քանի որ ատելությունը սնդիկի նման թունավոր է, որը թափվելուց հետո շատ դժվար է հավաքել»,- իր ելույթում ասել է Սոնա Ղազարյանը:

Hatred is a Poison Similar to Mercury; It is Very Hard to Collect Once It Spills Over: Sona Ghazaryan
The member of the RA NA delegation to PACE Sona Ghazaryan gave a speech at PACE Plenary Session.
“I highly appreciate the report, well-penned and very much on time. Political parties, among other actors, are responsible for combatting hate speech, racism, and xenophobia. However, what we often see today is that political parties, instead, build their election campaigns, rhetoric, sometimes even actions on hatred, racism, and xenophobia.
This happens in Europe, and this happens beyond Europe.
And then sometimes, these political parties and their leaders find themselves in their own trap. They build up and build on hate so much that they then do not know how to control and deal with the amount of hatred they have created themselves.
This is especially dangerous when hatred is proliferated towards a society living in close proximity, towards a neighbor. And even more dangerous when there is an unresolved conflict in need of a robust peace process. This is the case in the context of the Nagorno-Karabakh conflict and the systemic Armenophobia in Azerbaijan.
You know too well the case of the trophy park in Baku that glorifies war and that depicted Armenian soldiers in captivity degrading human dignity and dehumanizing Armenians. Schoolchildren were taken to this park. This was an outrageous case of state-sponsored hatred and racism. The mannequins of Armenian soldiers were taken down only after Armenia filed a case at the International Court of Justice based on the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
The International Court of Justice has already produced an interim decision in which it calls on Azerbaijan to “take all necessary measures to prevent the incitement and promotion of racial hatred and discrimination, including by its officials and public institutions, targeted at persons of Armenian national or ethnic origin.” I would like to draw your attention to the fact that the International Court of Justice has stated that it is the officials and public institutions in Azerbaijan that incite and promote hatred against Armenians.
I believe that the Council of Europe and its Parliamentary Assembly should also be very vocal and direct calling state-level hate speech, racism and xenophobia by name, and we should together combat this because hatred is a poison similar to mercury; it is very hard to collect once it spills over.” Sona Ghazaryan said in her speech.