Ապրիլի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է բարեկամ Սիրիայի հետ  պատմական եղբայրությունը եւ բազմաբեւեռ կապերի առկայությունը՝ ընդգծելով սիրիահայ համայնքի գործուն դերակատարումը:
Անդրադառնալով Սիրիայի խորհրդարանում հայազգի պատգամավորների ներկայությանը՝  Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է նրանց ընդգրկվածությունը նաեւ Հայաստանի հետ բարեկամական խմբում:
Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի նախագահ Համուդահ Սաբբաղի ուղերձը, որը վերահաստատում  է խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված փոխվստահությունն ու համագործակցությունը:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ այս համատեքստում շեշտելով երկու երկրների խորհրդարանների համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչումը:  Փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում երկուստեք արձանագրվել  է միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, հետպատերազմյան Արցախին, ինչպես նաեւ Սիրիայում հայ խաղաղապահների իրականացրած առաքելությանը:
Հանդիպման ավարտին սիրիացի գործընկերները հիշել են իրենց երկրում տարածված ժողովրդական ճշմարտությունը, որ հավատարմությանը հավատարմությամբ են պատասխանում՝ ընդգծելով, որ այն ի հայտ է եկել հայերի եւ սիրիացիների խաղաղասիրության եւ փոխվստահության արդյունքում:

26 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем парламентской группы дружбы Сирия-Армения Народного собрания Сирийской Арабской Республики (САР) Л.Исканян.
Приветствуя гостей, спикер парламента подчеркнул историческое братство и многополярные связи с дружественной САР, а также весомую роль армянской общины Сирии.
Касаясь наличия армянских депутатов в сирийском парламенте, А.Симонян приветствовал их вовлечение в группу дружбы с Арменией.
Руководитель группы дружбы Сирия-Армения, поблагодарив за теплый прием, передала Председателю НС послание Председателя Народного собрания Сирии Хамуда Саббаха, подтверждающее сложившееся между парламентами взаимное доверие и сотрудничество.
Стороны обратились к 30-летию установления дипломатических отношений между РА и САР, подчеркнув в этом контексте реализацию совместных программ парламентов двух стран. В укреплении основ взаимовыгодного сотрудничества отмечена важность межпарламентского взаимодействия.
На встрече обсуждались ситуация в регионе, послевоенный Арцах, а также миссия армянских миротворцев в Сирии.
В завершение сирийские коллеги напомнили о распространенной в их стране народной истине: на верность отвечают верностью, подчеркнув, что она возникла в итоге миролюбия и взаимного доверия между армянами и сирийцами.