ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը եւ ներկայացրել Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Ռուս պատգամավորները եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Ղալումյանը, Բաբկեն Թունյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը եւ Վաղարշակ Հակոբյանը ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ, հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակությունը Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 34-րդ նիստի շրջանակում, որն անցկացվել է ապրիլի 22-ին Ստեփանավանում:

Members of Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA Visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
On April 23, the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA visited the Tsitsernakaberd Memorial complex.
The Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Harutyun Marutyan met the guests and presented the history of three khachkars (Armenian cross-stones) placed in the area of Tsitsernakaberd, dedicated to the memory of the Armenians who died during the ethnic cleansing of the Armenian population in the territory of Azerbaijan at the end of the last century.
The Russian deputies and the RA NA Vice President Hakob Arshakyan, the deputies of the Civil Contract Faction Vahe Ghalumyan, Babken Tunyan, Aleksey Sandikov and Vagharshak Hakobyan laid flowers at the Eternal Flame and honored the memory of the victims of the Armenian Genocide.
The delegation is in Armenia within the framework of 34th meeting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and RF FA, which was held on April 22 in Stepanavan.