Քրեակատարողական ոլորտի խնդիրներին լուծում տալու նպատակով Կառավարությունն փոփոխություններ է առաջարկում ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում ու «Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 21-ի նիստում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ դատապարտյալի եւ կալանավորի պարտականությունն է սեփական առողջությանը վնաս չպատճառելը: Ինքնավնասման կամ ինքնասպանության փորձերի դեպքում անձը խախտում է ներքին կանոնակարգը, որի համար կարող է ենթարկվել պատասխանատվության: Հաշվի առնելով Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի ստանդարտները եւ ՄԻՊ-ի տարբեր արձանագրումները՝ զեկուցողը փաստել է, որ ինքնավնասում  կատարած անձի նկատմամբ վերաբերմունքը չպետք է լինի պատժողական: «Անձի նկատմամբ պետք է ցուցաբերել սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն՝ կանխարգելելու ինքնավնասման եւ ինքնասպանության փորձերը»,- ընդգծել է փոխնախարարը: Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է վերացնել ինքնավնասման համար պատժախուցը որպես կարգապահական տույժ կիրառելու  իրավական հնարավորությունը:
Նախատեսվում է նաեւ բացառել անչափահասներին պատժախուց տեղափոխելու կարգապահական տույժը: «Սա չի նշանակում, որ անպատժելիության որոշակի մթնոլորտ է ստեղծվելու, որովհետեւ կան եւս երկու կարգապահական տույժեր՝ նկատողություն եւ խիստ նկատողություն, որոնք անձի նկատմամբ կարող են նշանակվել՝ ըստ անհրաժեշտության», -արձանագրել է Արփինե Սարգսյանը:
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է ազատազրկման դատապարտված անձանց տեղաբաշխմանը, հստակեցվում են վերջիններիս առանձին պահելու կարգավորումները:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ համակարգում ցանկացած նորամուծություն դժվար է ընդունվում, սակայն անհրաժեշտ է գնալ բարեփոխումների ճանապարհով: «Այս նախագիծը չափազանց կարեւոր է, այն 2018թ. իրականացվող  ընդհանուր բարեփոխումների մաս է»,- նշել է պատգամավորը:
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի խոսքով՝ կարգավորումները ժամանակավրեպ են: Նրա կարծիքով՝ նախ պետք է բարելավել կենցաղային վիճակը քրեակատարողական հիմնարկներում եւ պատշաճ վերահսկողություն սահմանել առկա կանոնների պահպանման նկատմամբ:
Փոխնախարարը, անդրադառնալով պատգամավորների մտահոգություններին, պատրաստակամություն է հայտնել առաջինից երկրորդ ընթերցում կրկին քննարկել գործընկերների առաջարկները:

Для решения проблем уголовно-исполнительной (пенитенциарной) сферы правительство предлагает внести изменения в Уголовно-исполнительный кодекс (УПК) РА и в закон “О содержании задержанных и арестованных лиц”.
21 апреля инициатива обсуждена в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
По словам заместителя министра юстиции РА А.Саргсян, ответственность осужденного и задержанного заключается в том, чтобы не причинить вреда собственному здоровью. В случае членовредительства или попытки суицида лицо нарушает правила внутреннего распорядка, за что может быть привлечено к ответственности. Принимая во внимание стандарты Комитета по предотвращению пыток и различные протоколы Защитника прав человека, докладчик заявила, что обращение с лицом, совершившим членовредительство, не должно носить карательный характер. “Лицу должна быть оказана социально-психологическая поддержка для предотвращения членовредительства и попыток суицида”, — подчеркнула замминистра. Инициативой предлагается исключить правовую возможность применения карцера за членовредительство в качестве дисциплинарного взыскания.
Намечается также исключить дисциплинарное взыскание в виде перевода несовершеннолетних в карцер. “Это не означает, что создается некая атмосфера безнаказанности, так как есть еще два дисциплинарных взыскания – выговор и строгий выговор, которые могут быть наложены на лицо по мере необходимости”, – отметила А.Саргсян.
Другой поправкой регламентируется размещение осужденных к лишению свободы, их раздельное содержание.
Председатель комиссии В.Варданян в содокладе заметил, что любое нововведение в системе воспринимается с трудом, однако необходимо идти по пути преобразований. “Проект чрезвычайно важен – это   часть проводимых с 2018 г. общих реформ", - подчеркнул он.
По словам депутата А.Хачатряна, предлагаемое регулирование преждевременно – в   первую очередь необходимо улучшить условия содержания в пенитенциарных учреждениях и установить надлежащий контроль за соблюдением существующих правил.
Касаясь озабоченностей депутатов, замминистра выразила готовность пересмотреть предложения партнеров в период между первым и вторым чтениями.
21 апреля председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян и заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян посетили подведомственный министерству ГНКО "Дом ребенка" в Ереване, где ознакомились с условиями жизни питомцев, их бытом, пообщались с ними.С мин...
В пакете проектов о внесении дополнений в Гражданский кодекс РА и в закон “О государственной границе” предлагается дать возможность арендодателю и арендатору определять право пересечения арендуемым транспортным средством государственной границы или его ограничение. Проблема в том, что действующие пр...