ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը մարտի 29-ին Եվրոպական խորհրդարանում հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հարավային Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ:
Հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել է Ադրբեջանի զինուժի ներխուժման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը:
Ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ շարունակական սադրանքներն ու ագրեսիվ գործողությունները, կենսական ենթակառուցվածքները վնասելու քայլերը:
Մեծապես կարեւորվել է ներկա իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության թիրախային արձագանքը՝ ուղղված Արցախից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերմանը եւ իրավիճակի ապաէսկալացիային:

29 марта руководитель фракции НС "Гражданский договор" А.Конджорян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и член делегации НС РА в ПАСЕ А.Джулакян встретились с главой делегации Европарламента по Южному Кавказу Мариной Кальюранд, руководителем делегации Европарламента в ПА Евронест Андрюсом Кубилиусом.
В ходе встреч представлена ​​ситуация в Нагорном Карабахе вследствие вторжения азербайджанских вооруженных сил.
Представлены непрекращающиеся провокации и агрессивные действия Азербайджана против мирного населения Арцаха, шаги по нанесению ущерба жизненно важным инфраструктурам.
Особо выделена важность адресной реакции международного сообщества на вывод азербайджанских вооруженных сил из Арцаха и деэскалацию ситуации.