ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը մարտի 29-ին Եվրոպական խորհրդարանում հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հարավային Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ:
Հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել է Ադրբեջանի զինուժի ներխուժման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը:
Ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ շարունակական սադրանքներն ու ագրեսիվ գործողությունները, կենսական ենթակառուցվածքները վնասելու քայլերը:
Մեծապես կարեւորվել է ներկա իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության թիրախային արձագանքը՝ ուղղված Արցախից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերմանը եւ իրավիճակի ապաէսկալացիային:

On March 29, the Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, the Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Member of the RA NA Delegation to PACE Arusyak Julhakyan met with the Chair of the Delegation for Relations with the South Caucasus Marina Kaljurand and the Chair of the Delegation of the European Parliament to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius in the European Parliament.
During the meetings the situation created in the Nagorno Karabakh because of the invasion of Azerbaijan was presented.
The continuous provocations and the aggressive actions carried out against the civilian population of Artsakh by Azerbaijan, the steps harming the infrastructures of vital importance were introduced.
The targeted response of the international community addressed to the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from Artsakh and the de-escalation of the current situation was greatly highlighted.