ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ին Արման Եղոյանի նախագահությամբ արտահերթ նիստ է գումարել: Քննարկվել է ««Պաշտոնական փաստաթղթերի մատչելիության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի վավերացման մասին»  նախագիծը, որը ստորագրվել է 2009թ. հունիսի 18-ին: Կոնվենցիայի նպատակը ԵԽ անդամ պետություններում յուրաքանչյուր անձի կողմից ներկայացված հարցման հիման վրա, առանց որեւէ խտրականության, պետական մարմինների տնօրինության տակ գտնվող փաստաթղթերի մատչելիության իրավունքի ապահովումն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը կոնվենցիան ստորագրել է 2020թ. հունիսի 20-ին: Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտել 2020թ. դեկտեմբերի 1-ից, այն ստորագրել է 20 պետություն, ուժի մեջ է մտել 11 պետություններում:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի խոսքով` կոնվենցիայով սահմանվող պարտավորությունները Հայաստանն արդեն  իրականացրել է իր օրենսդրությամբ եւ պրակտիկայով: Կոնվենցիան վերաբերում է պաշտոնական փաստաթղթերի մատչելիությանը եւ համադրելի է Հայաստանի կողմից հրապարակայնության եւ տեղեկատվության ազատության ապահովման հարցում ընտրած ուղղությանը:
Կոնվենցիան նախատեսում է դիմողի` հայցվող փաստաթղթի բնօրինակին ծանոթանալու իրավունք: 2015թ. փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրությունը  համալրվել է տեղեկություններ ստանալու իրավունքն ամրագրող 51-րդ հոդվածով, որի համաձայն` յուրաքանչյուր ոք ունի պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության մասին տեղեկություններ ստանալու եւ փաստաթղթերին ծանոթանալու իրավունք: Կոնվենցիան նախատեսում է, որ պաշտոնական փաստաթղթի մատչելիության համար դիմումատուն իրավունք ունի չներկայացնել հիմնավորումներ:
Նիստին ներկա Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանը հանձնաժողովին առաջարկել է հանդես գալ նախաձեռնությամբ` մասնավորապես նշելով. «Կցանկանայի առաջարկել Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովին` պատրաստել եւ Ազգային ժողովին առաջարկել բանաձեւ-առաջարկ-կոչ-պահանջ` ուղղված Եվրախորհրդարանին, որպեսզի որեւէ քաղաքական, դիվանագիտական, առավել եւս տնտեսական պայմանագիր Ադրբեջանի հետ չկնքվի` մինչեւ ազատ չարձակվեն հայ ռազմագերիները, մինչեւ գործուն եւ ակնհայտ կերպով չհարգվի, չպաշտպանվի, չերաշխավորվի ինչպես արցախահայության ազգային ինքնորոշման, այնպես էլ  մարդու իրավունքների ամբողջ համալիրը: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում շատ տեղին կլինի, եթե հանձնաժողովը ներկայացնի այդ պահանջը կամ կոչը Ազգային ժողովին, որպեսզի դա ներկայացվի Եվրախորհրդարանին»:

18 марта Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции созвала внеочередное заседание под председательством А.Егояна. Обсужден проект о ратификации “Конвенции Совета Европы о доступе к официальным документам”, подписанный 18 июня 2009 г. Цель Конвенции – обеспечение   права доступа без дискриминации, по запросу любого лица в государствах-членах СЕ, к документам, находящимся в ведении государственных органов.
Республика Армения подписала Конвенцию 20 июня 2020 г. Документ вступил в силу с 1 декабря 2020 г. Его подписали 20 государств, и Конвенция вступила в силу в 11 странах.
По словам заместителя министра юстиции Е.Туманянц, Армения уже выполнила свои обязательства по Конвенции в соответствии со своим законодательством и практикой. Конвенция касается наличия официальных документов и сопоставима с направлением, избранным Арменией в обеспечении гласности и свободы информации.
На заседании обсуждены и другие вопросы.
Присутствовавший на заседании председатель Европейской партии Армении Т.Хзмалян предложил комиссии выступить с инициативой, особо отметив: “Хотелось бы предложить Комиссии НС по вопросам европейской интеграции подготовить и внести в Национальное Собрание резолюцию (предложение-призыв-требование), адресованную Европарламенту, чтобы с Азербайджаном не подписывалось никаких политических, дипломатических, тем более экономических соглашений до тех пор, пока не будут возвращены армянские военнопленные, не будет защищен весь комплекс как национального самоопределения арцахских армян, как и прав человека. Думаю, в создавшейся ситуации было бы весьма уместно, если комиссия это требование или призыв представила Национальному Собранию для передачи в Европарламент”.