Մարտի 3-ի ԱԺ նիստում խորհրդարանը քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի ընտրության հարցը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին է առաջարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Լեւոն Սահակյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ մասնագիտական աշխատանքային գործունեությունը ներկայացրել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Թեկնածուն սովորել է Երեւանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտում, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու է, ունի դոցենտի գիտական աստիճան: 2019թ.  ընդունվել է ՀՊՏՀ «Ֆինանսներ, հաշվապահական հաշվառում» մասնագիտությամբ դոկտորանտուրա: Ունի 14-ից ավելի գիտական հրապարակումներ, ուսումնական ձեռնարկի համահեղինակ է:
Լեւոն Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը վստահության համար: Նա անդրադարձել է ֆինանսական կայունության առկա վիճակին եւ մարտահրավերներին, խոսել գնաճի հիմնահարցի ու դրա զսպմանն ուղղված քաղաքականության մասին:
Զեկուցողը փաստել է, որ ԿԲ-ն պատշաճ իրագործում է սահմանադրական նպատակները. այն է` երկրում գների եւ ֆինանսական կայունության ապահովումը: Լեւոն Սահակյանի խոսքով`  2021թ. տնտեսության վերականգնման եւ գնաճի ցուցանիշներով Հայաստանն առավել բարենպաստ դիրքում է:

At March 3 NA sitting, the parliament debated the issue of electing member of the Board of the Central Bank.
Pursuant to Article 145 of the constitutional law the Rules of Procedure, the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs proposed Levon Sahakyan’s candidacy presented by the Civil Contract Faction to the National Assembly for the vacant post of the member of the Board of the Central Bank.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the candidate’s biographical data and the professional work activity.
The candidate studied at Yerevan State Institute of Economics, candidate of the Economic Sciences, has a scientific degree of docent. In 2019, he entered the doctorate with the profession Finances, Accounting of Yerevan State University of Economics. He has more than 14 scientific publications, and he is an author of an educational manual.
Levon Sahakyan thanked the Civil Contract Faction for the trust. He touched upon the current situation of the financial stability and the challenges, spoke about the inflation problem and the policy directed to its restriction.
The rapporteur has documented that the Central Bank decently carries out the constitutional goals: i.e. provides the price and financial stability in the country. According to Levon Sahakyan, Armenia is in more favourable position by the recovery of the economy and the inflation indices.