Մարտի 3-ի ԱԺ նիստում խորհրդարանը քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի ընտրության հարցը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին է առաջարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Լեւոն Սահակյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ մասնագիտական աշխատանքային գործունեությունը ներկայացրել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Թեկնածուն սովորել է Երեւանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտում, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու է, ունի դոցենտի գիտական աստիճան: 2019թ.  ընդունվել է ՀՊՏՀ «Ֆինանսներ, հաշվապահական հաշվառում» մասնագիտությամբ դոկտորանտուրա: Ունի 14-ից ավելի գիտական հրապարակումներ, ուսումնական ձեռնարկի համահեղինակ է:
Լեւոն Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը վստահության համար: Նա անդրադարձել է ֆինանսական կայունության առկա վիճակին եւ մարտահրավերներին, խոսել գնաճի հիմնահարցի ու դրա զսպմանն ուղղված քաղաքականության մասին:
Զեկուցողը փաստել է, որ ԿԲ-ն պատշաճ իրագործում է սահմանադրական նպատակները. այն է` երկրում գների եւ ֆինանսական կայունության ապահովումը: Լեւոն Սահակյանի խոսքով`  2021թ. տնտեսության վերականգնման եւ գնաճի ցուցանիշներով Հայաստանն առավել բարենպաստ դիրքում է:

3 марта на заседании НС обсужден вопрос избрания члена Совета Центрального банка (ЦБ).
Согласно ст.145 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам предложила Национальному Собранию на вакантную должность члена Совета ЦБ Л.Саакяна, выдвинутого фракцией “Гражданский договор”.
Председатель профильной комиссии Г.Папоян представил биографические данные и профессиональную деятельность кандидата.
Кандидат окончил Ереванский государственный экономический институт, кандидат экономических наук, доцент. В 2019г. поступил в докторантуру АГЭУ по специальности “Финансы, бухгалтерский учет”. Имеет более 14 научных публикаций, соавтор   учебного пособия.
Л.Саакян, поблагодарив фракцию "Гражданский договор" за оказанное доверие, коснулся текущего состояния финансовой стабильности и вызовов, а также проблемы инфляции и политики по ее сдерживанию.
Выступающий отметил, что ЦБ надлежащим образом реализует конституционные цели,   т.е. обеспечение ценовой и финансовой стабильности в стране. По Саакяну, в 2021 г. Армения находится в более благоприятном положении по показателям восстановления экономики и инфляции.
3 марта председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян внес на обсуждение проект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.Р.Бадасян в обстоятельном выступлении с приведением конкретных статистических данных, в частности, отметил, что в итоге внесенных поправок налоговые...
3 марта председатель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян и секретарь фракции А.Ованнисян приняли Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Анн Луйо.В ходе встречи представлена работа по продвижению демократии в Армении и особо отмечена поддержка Франции в этом направлении. Высоко оц...