ԱԺ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը հունվարի 12-ին գումարել է 4-րդ նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Արծվիկ Մինասյանը: Քննիչ հանձնաժողովը նպատակ ունի ուսումնասիրել հիմնադրամի հավաքագրած գումարների ծախսման ուղղությունները  եւ պարզել`  արդյո՞ք դրանք ծառայել են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ստեղծված իրավիճակի եւ դրանից հետո առաջացած  հետեւանքների հաղթահարմանը:
Հերթական նիստին հանձնաժողովը հրավիրել էր այդ ժամանակահատվածում ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Զարուհի Բաթոյանին, ով պաշտոնավարել է մինչեւ 2020թ-ի նոյեմբերի 20-ը: Նշված ժամանակահատվածում  նախարարությունն իրականացրել է  հիմնականում համակարգման աշխատանքներ: Շուրջ 90.000 արցախցիների համար իրականացվել են առողջապահական ծառայությունների ուղղորդումներ, հումանիտար աջակցության ծրագրեր: Նախարարության լծակներով կարգավորվել են նաեւ նրանց  կեցության խնդիրները: Բոլոր  միջոցառումները գերատեսչությունն իրականացրել է մասնավոր հատվածի եւ բարեգործական տարբեր կազմակերպությունների միջոցներով. ընդգծել է Զարուհի Բաթոյանն ու հավելել, որ դրանց իրականացման համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից ֆինանսական աջակցություն չի եղել: Ներկայացնելով մանրամասները` նախկին նախարարը նշել է, որ հիմնադրամի աջակցությունը եղել է հոկտեմբերից սկսած: Միջոցներն ուղղվել են   մասնավորապես շտապ օգնության մեքենաների ձեռքբերման եւ առողջապահական հրատապ խնդիրների լուծման համար:  Նախարարությունն  ավելի ուշ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով իրականացրել է հուղարկավորությունների կազմակերպման ու գերեզմանատների ձեռքբերման ծախսերը, ինչպես նաեւ «Հյուրընկալ ընտանիքներ» ծրագրի շրջանակում գումարներ են տրամադրվել Հայաստանի շահառու ընտանիքներին:
Հանձնաժողովի անդամները  Զարուհի Բաթոյանին ուղղել են հարցեր ծրագրերի իրականացման ժամկետների, ծախսային բաշխվածության  վերաբերյալ: Արծվիկ Մինասյանի առաջարկով պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանին հանձնաժողովականները  լիազորել են կոնկրետ ծրագրերի մասով ուսումնասիրել նախարարությունում առկա տվյալները եւ դրանք փաստագրված ներկայացնել հանձնաժողովին:

12 января Следственная комиссия НС по изучению использования средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в Государственный бюджет РА , созвала четвертое заседание под председательством А.Минасяна. Цель – выяснить, как были истрачены собранные фондом средства, и определить, послужили ли они преодолению ситуации, сложившейся в ходе 44-дневной войны и после нее.
На очередное заседание комиссия пригласила З.Батоян, которая в то время была министром труда и социальных вопросов РА и занимала этот пост до 20 ноября 2020 г. В указанный период министерством проводились в основном координационные работы. Направления на медицинские услуги и программы гуманитарной помощи реализованы для около 90 тысяч арцахцев. Проблемы их существования также решались рычагами министерства. Все мероприятия проводились ведомством при содействии частного сектора и различных благотворительных организаций. З.Батоян подчеркнула, что финансовой поддержки со стороны Всеармянского фонда “Айастан” для их реализации не было. Представляя подробности, экс-министр отметила, что фонд получает поддержку с октября. Средства были направлены на покупку карет скорой помощи и решение неотложных здравоохранительных проблем. Позже министерство покрыло расходы на организацию похорон и приобретение кладбищ с помощью Всеармянского фонда “Айастан”, а также средства были предоставлены семьям-бенефициарам Армении в рамках программы “Гостеприимные семьи”.
Члены комиссии задали З.Батоян вопросы о сроках реализации программ, распределении расходов. По предложению А.Минасяна члены комиссии уполномочили депутата О.Агазаряна  изучить имеющиеся в министерстве данные по конкретным программам и представить их комиссии задокументированными.