Աշխատանքային քննարկման առանցքում են եղել արդյունաբերության գերակա ուղղությունները
Դեկտեմբերի 27-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հերթական աշխատանքային քննարկումը, որի առանցքում Կառավարության կողմից հայտարարված արդյունաբերության գերակա ճյուղերն էին:
Հանդիպումը դեռեւս նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցած քննարկման տրամաբանական շարունակությունն էր, որի ընթացքում արծարծվել էին արտադրության եւ արտահանման խթանմանն ուղղված միջոցառումները: Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել այդ հարցերին առավել հանգամանորեն անդրադառնալ հաջորդ հանդիպման ժամանակ:
Քննարկմանը հրավիրված են եղել պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, նրա տեղակալները, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի գործընկեր եւ Կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը, «Էքսպորտ Արմենիա» ասոցիացիայի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ փորձագետներ:
Կառավարությունը հաստատել է արդյունաբերության զարգացման հինգ գերակա ճյուղերը՝ ոսկերչություն, ադամանդագործություն, թեթեւ եւ ծանր արդյունաբերություն, սարքաշինություն եւ դեղագործություն:  Անդրադարձ է կատարվել դրանց ընտրության մեթոդաբանությանը, պատճառներին եւ ռազմավարություններին, որոնցով Կառավարությունը նպատակադրված է այդ ոլորտներում հասնելու նոր ներդրումների ներգրավման, աշխատատեղերի ստեղծման եւ այլն:
Շահագրգիռ քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ մի շարք այլ հարցերի, որոնք վերաբերել են արտադրողականությունը բարձրացնելուն եւ առանձին ոլորտների զարգացման հեռանկարներին: Կարեւորվել է վերլուծությունների հիման վրա որոշումների կայացման գործընթացն ու դրան փորձագիտական  շրջանակների ներգրավումը:
Վերոնշյալ ոլորտներում անելիքների եւ հնարավորությունների հետ կապված հարցերը քննարկվել են Կառավարության ներկայացուցիչների եւ փորձագետների հետ:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չի առաջադրվել
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 28-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ: Արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ իրավասու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հանձնա...

27 декабря по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папояна состоялось очередное рабочее обсуждение, в центре которого – заявленные правительством приоритетные отрасли промышленности.
Встреча стала логическим продолжением прошедшей 12 ноября дискуссии по мерам стимулирования производства и экспорта. Достигнута договоренность более детально рассмотреть эти вопросы на следующей встрече.
На обсуждение были приглашены представители государственных органов, министр экономики В.Керобян и его заместители, заместитель председателя КГД А.Манукян, партнер группы компаний “Америя” и руководитель консультационной службы управления Т.Джрбашян, ассоциация “Экспорт Армения”, а также эксперты.
Правительство утвердило пять приоритетных направлений развития промышленности: ювелирные изделия, производство алмазов, легкая и тяжелая промышленность, приборостроение и фармацевтика. Обоснованы методология, причины и стратегии их выбора, с помощью которых правительство намечает привлечение новых инвестиций в эти сферы, создание рабочих мест и т.д.
В ходе заинтересованного обсуждения затронут и ряд других вопросов, касающихся повышения   производительности и перспектив развития отдельных сфер. Подчеркнута важность процесса принятия решений на основе анализа и вовлечение в него экспертных кругов.
С представителями правительства и экспертами обсуждена дальнейшая работа и потенциальные возможности по вышеуказанным направлениям.
28 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности созвала внеочередное заседание.В повестке дня – вопрос  избрания заместителя председателя комиссии.Председатель комиссии А.Кочарян сообщил, что правомочная фракция “Гражданский договор” не выдвигала кандидата в заместители пре...