Աշխատանքային քննարկման առանցքում են եղել արդյունաբերության գերակա ուղղությունները
Դեկտեմբերի 27-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հերթական աշխատանքային քննարկումը, որի առանցքում Կառավարության կողմից հայտարարված արդյունաբերության գերակա ճյուղերն էին:
Հանդիպումը դեռեւս նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցած քննարկման տրամաբանական շարունակությունն էր, որի ընթացքում արծարծվել էին արտադրության եւ արտահանման խթանմանն ուղղված միջոցառումները: Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել այդ հարցերին առավել հանգամանորեն անդրադառնալ հաջորդ հանդիպման ժամանակ:
Քննարկմանը հրավիրված են եղել պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, նրա տեղակալները, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի գործընկեր եւ Կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը, «Էքսպորտ Արմենիա» ասոցիացիայի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ փորձագետներ:
Կառավարությունը հաստատել է արդյունաբերության զարգացման հինգ գերակա ճյուղերը՝ ոսկերչություն, ադամանդագործություն, թեթեւ եւ ծանր արդյունաբերություն, սարքաշինություն եւ դեղագործություն:  Անդրադարձ է կատարվել դրանց ընտրության մեթոդաբանությանը, պատճառներին եւ ռազմավարություններին, որոնցով Կառավարությունը նպատակադրված է այդ ոլորտներում հասնելու նոր ներդրումների ներգրավման, աշխատատեղերի ստեղծման եւ այլն:
Շահագրգիռ քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ մի շարք այլ հարցերի, որոնք վերաբերել են արտադրողականությունը բարձրացնելուն եւ առանձին ոլորտների զարգացման հեռանկարներին: Կարեւորվել է վերլուծությունների հիման վրա որոշումների կայացման գործընթացն ու դրան փորձագիտական  շրջանակների ներգրավումը:
Վերոնշյալ ոլորտներում անելիքների եւ հնարավորությունների հետ կապված հարցերը քննարկվել են Կառավարության ներկայացուցիչների եւ փորձագետների հետ:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չի առաջադրվել
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 28-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ: Արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ իրավասու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հանձնա...

On December 27, initiated by the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, the regular working debate was held. The priority directions of the industry announced by the Government were at the core of the working debate.
The meeting was still the logical continuation of the debate held on November 12, during which, the measures taken for promoting production and export were touched upon. An agreement was reached to refer to those issues in more detail at the next meeting.
The representatives of the state bodies, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan, his Deputy Ministers, the Deputy Chairman of the SRC Artur Manukyan, the partner and the Head of the Management Advisory Services at the Ameria Group of Companies Tigran Jrbashyan, the representatives of the Export Armenia Association, as well as experts were invited in the debate.
The Government approved the five priority directions for the development of the industry - jewelry, diamond production, light and heavy industry, machine production and pharmacy. They have referred to the methodology, reasons and strategies of their selection by which the Government is aimed at attracting new investments in those spheres, creating jobs etc.
During the concerned debate, they referred to a number of other issues which were related to the increase of productivity and the prospects of the development of separate spheres. The decision-making process based on the analysis and the involvement of expert circles in it were highlighted.
The issues on the activities and opportunities in the abovementioned spheres were debated with the representatives of the Government and the experts.
On December 28, the RA NA Standing Committee on Defense and Security convened an extraordinary sitting. The item of the election of the Deputy Chair of the Committee was on the agenda of the extraordinary sitting.The Cha...