ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դեկտեմբերի 23-ին հանդիպել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ՝ հանձնաժողովի կողմից «Ի գործ» ծրագրի փորձագետ Թերեզա Դավթյանին ներկայացնելու նպատակով:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցության կարեւորությունը:
««Ի գործ» ծրագիրը նպաստում է Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ու սփյուռքահայերի հայրենադարձությանը»,-ասել է Թագուհի Թովմասյանը: ԱԺ պատգամավորը ներկայացրել է նաեւ հանձնաժողովի առաջիկա անելիքները:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչ Հերմինե Հարությունյանը նշել է, որ Կառավարության գործունեությունն ուղղված է Սփյուռքի ներուժի թիրախային օգտագործման, ինքնակազմակերպման եւ ազգային ինքնության հարցերում աջակցությանն ու սփյուռքահայերի մեր երկրում ինտեգրմանը: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ «Ի գործ» ծրագրի նպատակային իրականացման արդյունքում շուրջ 30 սփյուռքահայ որոշում են կայացրել մնալ հայրենիքում: Նրանց մի մասն արդեն անցել է աշխատանքի պետական եւ այլ կառույցներում:
Հերմինե Հարությունյանը շեշտադրել է օրենսդիր մարմնի հետ գործակցության անհրաժեշտությունը:
Փորձագետ Թերեզա Դավթյանը նշել է, որ փորձն ու գիտելիքները ներդնելով՝ իր նպաստը կբերի «Ի գործ» ծրագրի իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության այլ հարցերի:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Տիգրան Աբր...

23 декабря председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян встретилась с представителями офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Аппарата Премьер-министра РА – для   представления эксперта программы “К действию” Т.Давтян.
Председатель постоянной комиссии подчеркнула важность сотрудничества с офисом Главного уполномоченного   по делам диаспоры.
“Программа способствует укреплению связей Армения-Диаспора и репатриации армян”, - отметила Т.Товмасян. Депутат НС также ознакомила с дальнейшей деятельностью комиссии.
Представитель офиса Главного уполномоченного   по делам диаспоры Э.Арутюнян отметила, что деятельность правительства направлена ​​на поддержку целевого использования потенциала диаспоры, самоорганизации и национальной идентичности, а также интеграции армян диаспоры в РА. Она также сообщила, что в результате адресной реализации вышеуказанной программы около 30 армян диаспоры решили остаться на родине. Некоторые из них уже приступили к работе в государственных и других структурах.
Э.Арутюнян подчеркнула необходимость взаимодействия с законодательной властью.
Эксперт Т.​​Давтян заверила, что, используя свой опыт и знания, внесет посильный вклад в реализацию программы “К действию”.
В ходе встречи были затронуты и другие вопросы сотрудничества Армения-Диаспора.
22 декабря вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Индия А.Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Индия в РА Кишана Дана Девала.На встрече присутствовали также члены группы дружбы Ц.Варданян, Т.Казарян, Т.Абраамян и Н.Бабаян.Вице-спикер НС отметил, что богатое истори...