Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 16-ին գումարված արտահերթ նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) եւ Տնտեսական համագործակցության խթանման եւ մասնակցության ընկերության (Պրոպարկո) հիմնադրման եւ գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որն ստորագրվել է 2018 թվականի մայիսի 28-ին Երեւանում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ համաձայնագրով  հնարավորություն  է ստեղծվում Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության  եւ Տնտեսական համագործակցության խթանման եւ մասնակցության ընկերության ներկայացուցչություններ բացելու համար: Նախարարի խոսքով՝ վերոնշյալ  երկու կառույցները Հայաստանում գործունեություն են ծավալում 2013 թվականից, եւ համաձայնագրի վավերացումը կարող է նպաստել  հայ-ֆրանսիական տնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ներդրումների ներգրավմանն ու  Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին՝ զարգացման նոր  հնարավորություններ ընձեռելով:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արծվիկ Մինասյանը: Նա կարեւորել է համաձայնագիրն ու դրանից բխող գործողությունները, սակայն տարակուսանք հայտնել տնտեսության հետագա զարգացման առնչությամբ:

16 декабря на внеочередном заседании Национальное Собрание обсудило законопроект о ратификации подписанного 28 мая 2018 г. в Ереване Соглашения между Правительством РА и Правительством ФР о создании и деятельности в Армении Французского агентства развития и компании по стимулированию экономического сотрудничества (PROPARCO)”.
Министр экономики РА В.Керобян отметил, что соглашение создает возможность для открытия в Армении представительств Французского агентства развития и компании по стимулированию экономического сотрудничества. По его словам, две указанные структуры действуют в Армении с 2013 г., и ратификация документа может способствовать расширению армяно-французских экономических связей, привлечению инвестиций и социально-экономическому росту в РА, открывая новые возможности   развития.
Выступивший от имени фракции НС “Армения” А.Минасян подчеркнул важность соглашения и связанных с ним действий, выразив, однако, сомнения по поводу дальнейшего развития экономики.