Դեկտեմբերի 7-ին խորհրդարանն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝  հաստատելով  նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:  ԱԺ որոշմամբ՝ մի խումբ նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Քննարկվել է  ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովների բացասական եզրակացությանն արժանացած նախագծերն ԱԺ նստաշրջանի   օրակարգում ընդգրկելու հարցը:
Խորհրդարանը դեմ է քվեարկել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության   պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած  ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ աշնանային նստաշրջանի օրակարգում ներառելուն:
Գլխադասային՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին  բացասական եզրակացություն էր տվել: Հեղինակն առաջարկում է սահմանել, որ զինծառայողների առողջական վիճակի հետազոտումը, փորձաքննությունն ու բուժումը կատարվում են առաջնահերթ ու անվճար՝ պետության երաշխավորած բժշկական օգնության եւ սպասարկման շրջանակներում: Հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն՝ հիմնավորելով, որ  առաջարկվող փոփոխության անհրաժեշտություն չկա, քանի որ հարցը կարգավորվում է ՀՀ կառավարության որոշումներով:
Խորհրդարանի որոշմամբ ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում չի ներառվել նաեւ ԱԺ  «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  «Սահմանագծման եւ սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն՝ նախագիծը  դեկտեմբերի 6-ին քննարկելով փակ ձեւաչափով: Հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը փոխանցել է հանձնաժողովի տեսակետը, ըստ որի՝ նախագիծը նպատակահարմար չէ քննարկել ԱԺ հերթական նիստում՝ ելնելով դրանում առկա մի շարք անընդունելի  դրույթներից, որոնք չեն բխում ՀՀ շահերից:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել  է, որ նախագծի լրամշակված տարբերակն  այսօրվանից կրկին դնելու են պաշտոնական շրջանառության մեջ՝ դեկտեմբերի 14-ին հրավիրելով ԱԺ արտահերթ նիստ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն անդրադարձել է  ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած հայտարարության նախագծին: Նրա բնորոշմամբ՝  նախագծում առկա են  ներքաղաքական բովանդակություն եւ  նպատակներ հետապնդող ձեւակերպումներ, որոնք անընդունելի են քաղաքական մեծամասնության համար: «Սա ներքաղաքական շահարկման դաշտում գտնվող հայտարարության նախագիծ է»,-ասել է Հայկ Կոնջորյանը:
Ելույթ են ունեցել ԱԺ պատգամավորները՝ նախագծի վերաբերյալ բարձրաձայնելով իրարամերժ տեսակետներ: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի  խոսքով՝  ժողովուրդը հոգնել է այս կենցաղային եւ ոչ քաղաքական ելույթներից: Նա  ընդդիմադիր պատգամավորներին կոչ է արել մնալ կառուցողական դաշտում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Հայկ Կոնջորյանը՝ վերստին անդրադառնալով նախագծի ընդունման աննպատակահարմարությանը:   Նա ողջամիտ է համարել ազգային անվտանգությանն առնչվող  հարցերի քննարկումը փակ ձեւաչափով:
Խորհրդարանն այսօր փակ ձեւաչափով քննարկելու է «Ռազմագերիների, պատանդների, անհայտ կորածների եւ պահվող այլ անձանց ճակատագրի պարզման եւ հայրենիք վերադարձնելու խնդիրները»  հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասինե հարցը, որը ներկայացրել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ՝  խորհրդարանը դեկտեմբերի 7-ի նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը ...
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում  հյուրընկալել է Հայաստանի մարզերի, սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին, ինչպես նաեւ ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցի աշակերտներին ու ուսուցիչներին: Հյուրերը նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքին, այցելել գրադարան ու թանգարան: ՀՀ...

7 декабря парламент приступил к работе очередных заседаний, утвердив проекты повесток дня сессии и очередных заседаний. По решению НС обсуждение ряда законопроектов во втором чтении будет проведено в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.
Обсужден вопрос о включении проектов с отрицательным заключением профильных комиссий в повестку дня сессии НС.
Парламент проголосовал против включения проекта о внесении дополнения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”, предложенного депутатом фракции “Честь имею” Т.Товмасян.
Решением парламента в повестку дня заседания также не вошел проект Заявления НС “О проблемах демаркации и делимитации”, подготовленный фракцией “Армения”, которому профильная   Постоянная комиссия НС по внешним связям дала отрицательное заключение на обсуждении 6 декабря в закрытом формате. Член комиссии М.Карапетян представила мнение комиссии, согласно которому обсуждение законопроекта на очередном заседании НС нецелесообразно, исходя из ряда неприемлемых для интересов РА положений.
Секретарь фракции “Армения” А.Минасян сообщил, что доработанная редакция законопроекта вновь будет введена в официальное обращение – с созывом 14 декабря внеочередного заседания НС.
Руководитель фракции “Гражданский договор” А.Конджорян коснулся   проекта Заявления НС, подготовленного   оппозиционной фракцией “Армения”. По его словам, проект содержит внутриполитическое содержание и формулировки, преследующие неприемлемые для политического большинства цели.
Депутаты НС выступили с заявлениями, в которых выразили полярные взгляды на законопроект. По словам спикера НС А.Симоняна, народ устал от повседневных и неполитических выступлений. Он призвал депутатов от оппозиции оставаться в конструктивном поле.
А.Конджорян   (“Гражданский договор”), вновь коснувшись нецелесообразности принятия законопроекта, счел продуктивным обсуждение вопросов национальной безопасности в закрытом формате.
Сегодня парламент обсудит в закрытом режиме вопрос о проведении срочного обсуждения   по волнующей общество теме “Проблемы   выяснения судьбы и возвращения на родину военнопленных, заложников, без вести пропавших и других задержанных лиц”, представленной депутатами оппозиционных фракций.
7 декабря заместителя начальника Полиции РА А.Фиданян представил к обсуждению парламента вопрос ратификации подписанного в Москве в  мае 2021 г. Соглашения между Правительством РА и Правительством РФ об информационном взаимодействии и электронном обмене информацией по вопросам, относя...
7 декабря в рамках программы “Открытый урок” НС посетили дети  приграничных областей и сел Армении,  а также учащиеся и педагоги старшей школы “Гераци”  ЕГМУ. Гости наблюдали за работой заседаний НС, посетили библиотеку и музей.Депутат фракции “Гражданский договор” В.Акопян встретился...