Դեկտեմբերի 7-ին խորհրդարանն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝  հաստատելով  նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:  ԱԺ որոշմամբ՝ մի խումբ նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Քննարկվել է  ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովների բացասական եզրակացությանն արժանացած նախագծերն ԱԺ նստաշրջանի   օրակարգում ընդգրկելու հարցը:
Խորհրդարանը դեմ է քվեարկել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության   պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած  ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ աշնանային նստաշրջանի օրակարգում ներառելուն:
Գլխադասային՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին  բացասական եզրակացություն էր տվել: Հեղինակն առաջարկում է սահմանել, որ զինծառայողների առողջական վիճակի հետազոտումը, փորձաքննությունն ու բուժումը կատարվում են առաջնահերթ ու անվճար՝ պետության երաշխավորած բժշկական օգնության եւ սպասարկման շրջանակներում: Հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն՝ հիմնավորելով, որ  առաջարկվող փոփոխության անհրաժեշտություն չկա, քանի որ հարցը կարգավորվում է ՀՀ կառավարության որոշումներով:
Խորհրդարանի որոշմամբ ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում չի ներառվել նաեւ ԱԺ  «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  «Սահմանագծման եւ սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն՝ նախագիծը  դեկտեմբերի 6-ին քննարկելով փակ ձեւաչափով: Հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը փոխանցել է հանձնաժողովի տեսակետը, ըստ որի՝ նախագիծը նպատակահարմար չէ քննարկել ԱԺ հերթական նիստում՝ ելնելով դրանում առկա մի շարք անընդունելի  դրույթներից, որոնք չեն բխում ՀՀ շահերից:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել  է, որ նախագծի լրամշակված տարբերակն  այսօրվանից կրկին դնելու են պաշտոնական շրջանառության մեջ՝ դեկտեմբերի 14-ին հրավիրելով ԱԺ արտահերթ նիստ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն անդրադարձել է  ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած հայտարարության նախագծին: Նրա բնորոշմամբ՝  նախագծում առկա են  ներքաղաքական բովանդակություն եւ  նպատակներ հետապնդող ձեւակերպումներ, որոնք անընդունելի են քաղաքական մեծամասնության համար: «Սա ներքաղաքական շահարկման դաշտում գտնվող հայտարարության նախագիծ է»,-ասել է Հայկ Կոնջորյանը:
Ելույթ են ունեցել ԱԺ պատգամավորները՝ նախագծի վերաբերյալ բարձրաձայնելով իրարամերժ տեսակետներ: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի  խոսքով՝  ժողովուրդը հոգնել է այս կենցաղային եւ ոչ քաղաքական ելույթներից: Նա  ընդդիմադիր պատգամավորներին կոչ է արել մնալ կառուցողական դաշտում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Հայկ Կոնջորյանը՝ վերստին անդրադառնալով նախագծի ընդունման աննպատակահարմարությանը:   Նա ողջամիտ է համարել ազգային անվտանգությանն առնչվող  հարցերի քննարկումը փակ ձեւաչափով:
Խորհրդարանն այսօր փակ ձեւաչափով քննարկելու է «Ռազմագերիների, պատանդների, անհայտ կորածների եւ պահվող այլ անձանց ճակատագրի պարզման եւ հայրենիք վերադարձնելու խնդիրները»  հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասինե հարցը, որը ներկայացրել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ՝  խորհրդարանը դեկտեմբերի 7-ի նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը ...
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում  հյուրընկալել է Հայաստանի մարզերի, սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին, ինչպես նաեւ ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցի աշակերտներին ու ուսուցիչներին: Հյուրերը նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքին, այցելել գրադարան ու թանգարան: ՀՀ...

On December 7, the parliament began the work of the regular sittings, approving the draft agendas of the session and regular sittings. The debate of a group of draft laws in the second reading will be held after passing them in the first reading within twenty-four hours by the NA decision.
The item of including the draft laws not endorsed by the NA Head Committees on the agenda of the NA session was debated.
The parliament voted against including the draft law on Making Addendum to the law on Military Service and the Serviceman’s Status authored by Taguhi Tovmasyan in the agenda of the NA autumn session.
The NA Standing (Head) Committee on Defense and Security did not endorse the draft law. The author proposes to set that the examination and treatment of the servicemen’s health state are carried out as a priority and for free within the framework of the medical aid and service guaranteed by the state. The Committee has not endorsed the draft law, substantiating that there is no necessity for proposing amendment, as the item is regulated by the decisions of the RA Government.
By the decision of parliament, the NA draft statement on Main Problems of Demarcation and Delimitation authored by the NA Armenia Faction was not also included in the NA session, and the NA Standing Committee on Foreign Relations did not endorse the draft law, debating it in closed format on December 6. The member of the Committee Maria Karapetyan has conveyed the viewpoint of the Committee, according to which, the draft law is not expedient to debate at the NA regular sitting, stemming from a number of unacceptable provisions existing in it, which do not come from the RA interests.
The Secretary of the Armenia Faction Artsvik Minasyan informed that they would put the revised version of the draft law in official circulation, convening the NA extraordinary sitting on December 14.
The Head of the Civil Contract Faction Hayk Konjoryan touched upon the draft statement authored by the opposition Armenia Faction. To his characterization, there are formulations, pursuing inner-political content and goals, which are unacceptable for political majority. “This is a draft statement being in the field of inner-political speculation,” Hayk Konjoryan said.
The NA deputies delivered speeches, voicing controversial viewpoints on the draft law. According to the NA President Alen Simonyan, the people got tired of this household and non-political speeches. He called on the opposition deputies to remain in the constructive field.
On behalf of the Civil Contract Faction Hayk Konjoryan gave a speech, once again referring to the inexpediency of the draft law adoption. He considered reasonable the debate of the issues on the national security in the closed format.
Today, the parliament will debate in the closed format the issue on holding urgent debate on the theme of public interest ‘The Problems of Clarifying the destiny of prisoners of war, hostages, the missing and other held persons and returning them to the Motherland,’ which presented the deputies of the NA opposition factions.