ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանը եւ խմբի անդամները Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում նոյեմբերի 15-ին մասնակցել են Ուկրաինայի հայերի միության (ՈՒՀՄ) հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված աշխատանքային համաժողովին:
Հրաչյա Հակոբյանը ողջույնի խոսքում համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը նոր շունչ կհաղորդի հայ-ուկրաինական հարաբերություններին: Պատգամավորը կարեւորել է հայ համայնքի դերակատարությունն Ուկրաինայի կյանքում` նշելով, որ այն երկրի ակտիվ եւ կազմակերպված համայնքներից է:
Խոսելով ՈՒՀՄ-ի աշխատանքի մասին` Հրաչյա Հակոբյանը նշել է, որ միության գործունեությունը ներառում է մշակութային, մարզական, կրթական ոլորտները, հատուկ ուշադրության են արժանանում լեզվի եւ մշակութային ավանդույթների պահպանմանն ուղղված ծրագրերը: Նրա խոսքով` Հայաստանը եւ Ուկրաինան մի շարք ուղղություններով համագործակցության հնարավորություններ ունեն: Որպես բարեկամական խմբի ղեկավար` պատգամավորը կառուցողական փոխգործակցությունը խորացնելու եւ երկու երկրների շահերին միտված նախագծերի իրականացման հարցում աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանը բարձր է գնահատել Ուկրաինայի հայերի միության գործունեությունը: Պատգամավորի գնահատմամբ` պատահական չէ, որ հայ համայնքը Ուկրաինայի հասարակական-քաղաքական կյանքում ամենաակտիվներից է. հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդների հարաբերություններն ունեն պատմական հենք:
Իրենց ելույթներում հայ-ուկրաինական բարեկամական հարաբերությունների կարեւորությունը եւ հայ համայնքի դերն են ընդգծել Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Տեր Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող Վիկտոր Գոնչարը, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ Դարյա Վոլոդինան: ՈՒՀՄ-ն համաուկրաինական կազմակերպություն է, որի գործունեության հիմքում հայանպաստ նախաձեռնություններին օժանդակելն է:
Հայ-ուկրաինական հարաբերությունների խթանման գործում ակտիվ դերակատարում ունենալու համար Հրաչյա Հակոբյանը պարգեւատրվել է: Պարգեւատրվածների շարքում են եղել նաեւ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Արտյոմ Դմիտրուկը եւ խմբի անդամ Դարյա Վոլոդինան:

15 ноября руководитель группы дружбы НС Армения-Украина Г.Акопян и члены группы приняли участие в рабочей конференции к 20-летию Союза армян Украины (САУ) в СКК им. К.Демирчяна.
В приветственном слове Г.Акопян выразил уверенность, что конференция придаст новое дыхание армяно-украинским отношениям. Депутат подчеркнул роль армянской общины в жизни Украины, отметив, что это одна из активных и организованных общин страны.
Коснувшись работы САУ, Г.Акопян отметил, что деятельность союза охватывает культурно-образовательную и спортивную сферы, особое внимание уделяется программам по сохранению языка и культурных традиций. По его словам, у Армении и Украины есть возможности для сотрудничества по ряду векторов. Как руководитель группы дружбы депутат выразил готовность к углублению конструктивного взаимодействия   и поддержке реализации проектов в интересах двух стран.
Член группы дружбы Армения-Украина   Г.Арсенян высоко оценил деятельность САУ. По словам депутата, армянская община не случайно является одной из самых активных в общественно-политической жизни Украины – отношения   между армянским и украинским народами имеют историческую основу.
Важность армяно-украинских дружественных отношений и роль армянской общины подчеркнули в своих выступлениях президент САУ В.Шатворян, архиепископ Н.Оганесян, посол Армении в Украине В.Карапетян, врио посла Украины в РА В.Гончар, член группы по межпарламентским связям с РА депутат Верховной Рады Д.Володина. САУ – всеукраинская   организация, в основе деятельности которой содействие проармянским инициативам.
За активную роль в продвижении армяно-украинских отношений награждены   руководитель парламентской группы дружбы Армения-Украина Г.Акопян, руководитель группы по межпарламентским связям Верховной Рады с РА А.Дмитрук и член группы Д.Володина.