Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Աննա Մկրտչյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենի հետ (նստավայրը՝ Հելսինկի): Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ մեր երկրում Ֆինլանդիայի պատվավոր հյուպատոս Թիմոթի Դեյվիդ Սթրայթը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Աննա Մկրտչյանը կարեւորել է տարբեր բնագավառներում հայ-ֆիննական փոխշահավետ համագործակցության եւ խորհրդարանական կապերի  զարգացումը:
Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել Ֆինլանդիայի խորհրդարանի բարեկամական խմբին՝ 1915-1917թթ. օսմանյան ջարդերի եւ բռնի տեղահանությունների զոհերի ու նրանց հարազատների հիշատակը ոգեկոչելու եւ հայերին ուժ հաղորդելու հայտարարությամբ 2021-ին հանդես գալու համար: Ըստ Աննա Մկրտչյանի՝ դա կարեւոր քայլ է Ֆինլանդիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցում:
Դեսպանի գնահատմամբ՝ երկկողմ խորհրդարանական կապերը ակտիվ չեն, եւ նմանատիպ հանդիպումները նպաստում են դրանց աշխուժացմանը: Կիրստի Նարինենը համաձայնել է, որ մի շարք ոլորտներում առկա է չօգտագործված ներուժ, եւ կողմերը պետք է քայլեր ձեռնարկեն այդ ուղղությամբ:
Ֆինլանդիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարեւորվել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության տեսանկյունից:
Պատգամավորը խոսել է ներքաղաքական եւ հետպատերազմյան իրավիճակի մասին: Աննա Մկրտչյանն ընդգծել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք, ինչն ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Հայ օրենսդիրը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում պահվող գերեվարված անձանց նկատմամբ  անմարդկային վերաբերմունքի առնչությամբ, անթույլատրելի համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունները:
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանում ընդդիմության գործունեությանը, քննարկվել են օրենսդրական աշխատանքում ընդդիմության բնականոն աշխատանքի խոչընդոտների վերացման հնարավորությունները:
Հոկտեմբերի 25-26-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) անդամ պետությունների խորհրդարանականների դերի բարձրացմանը նվիրված աշխատաժողով: Կազմակերպիչներն են Միավորված ազգերի կազմակեր...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը նոյեմբերի 1-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի լիազորությո...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին: ԱԺ նախագահը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել հայ-իտալական հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում՝ վստահություն հայտնելով, որ դեսպանի առաքելությունը նոր լիցք կհաղորդ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 1-ի համատեղ նիստում ներկայացվել են Ազգային անվտանգության ծառայության 2022-ի պետբյուջեով նախատեսված հատկացումները: ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Արամ Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ 2022-ին ծառայությա...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Նորվեգիայի նորանշանակ դեսպանին
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելեն Սենդ Անդրեսենին: Կողմերը քննարկել են հայ-նորվեգական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելուն ուղ...
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են   ՀՀ ոստիկանությանը 2022-ի պետբյուջեով նախատեսված ծախսերը: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ գալիք տարվա բյուջեի նախագծով ոլ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 1-ին քննարկվել են «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...

On November 1, the deputy of the RA NA With Honor Faction, the Head of the NA Armenia-Finland Friendship Group Anna Mkrtchyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to the Republic of Armenia Kirsti Narinen (Residence: Helsinki). The Honorary Consul of Finland to our country Timothy David Straight also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador, Anna Mkrtchyan highlighted the development of the Armenian-Finnish Mutually beneficial cooperation and the parliamentary ties.
The MP thanked the Friendship Group of Parliament of Finland for commemorating the memory of the victims because of 1915-1917 Ottoman massacres and their family members because of forcible deportations and for making a statement in 2021 to give strength to the Armenians. According to Anna Mkrtchyan, that is an important step in the adoption of the Armenian Genocide by Finland.
As the Ambassador has assessed, the bilateral parliamentary ties are not active, and similar meetings promote their enlivening. Kirsti Narinen has agreed that in a number of spheres there is unused potential, and the sides should take steps in that direction.
The development of the relations with Finland was also highlighted in terms of Armenia-EU cooperation.
The MP Talked about the inner-political and post-war situation, Anna Mkrtchyan has underlined that the most important agenda item continues remaining the return of Armenian prisoners of war and the captives to the Motherland, which is fixed by November 9 statement. The Armenian legislator expressed concern about the inhuman attitude towards the captives being kept in Azerbaijan and considered inadmissible the encroachments of the Azerbaijani armed forces towards the RA sovereign territory.
The activities of the opposition in parliament were touched upon, and the opportunities of the elimination of the obstacles for the regular work of the opposition in the legislative work were discussed.
On October 25-26, a workshop dedicated to the increase of the role of the parliamentarians of the member states of the International Organization of the Francophonie (IOF) in the Universal Periodic Review process under the United Nations (UN) Human Rights Council was held in Geneva. The UN Human Rig...
Taguhi Tovmasyan Meets with Ambassador of Russia to Our Country
On November 1, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation (RF) to the Republic of Armenia Sergei Kopyrkin.Taguhi Tovmasyan presented the authorities of...
NA President Alen Simonyan Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to RA
On November 1, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to the RA Alfonso Di Riso.Welcoming the Ambassador, the NA President highly assessed the Armenian-Italian relations in all spheres, expressing con...
At November 1 joint sitting of the RA NA Standing Committees on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the allocations of the National Security Service envisaged by 2022 state budget were presented. The RA NSS Deputy Director Aram Hakobyan has informed that 42 bln 669 ml...
NA President Alen Simonyan Receives Newly Appointed Ambassador of Norway
On November 1, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway Helene Sand Andresen.The sides discussed a number of issues regarding the development of the Armenian-Norwegian relations. Both pa...
At November 1 joint sitting of the RA NA Standing Committees on Defense and Security, on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the expenditures envisaged for the RA Police by 2022 state budget were debated. As the RA Minister of Finance Tigran Khachatryan has informed, 66 bln 585.6 mln AMD is plan...
On November 1, at the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Andranik Kocharyan the financial allocations and budgetary programmes of the Ministry of Emergency Situations designed by the RA law on the RA State ...