Խորհրդարանը հոկտեմբերի 27-ի նիստում քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի ընտրության հարցը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջարկել է Արտակ Չուբարի Մանուկյանի թեկնածությունը: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները, մասնագիտական հմտություններն ու աշխատանքային ուղին:
ԿԲ խորհրդի անդամի թեկնածու Արտակ Մանուկյանը ներկայացրել է ընտրվելու դեպքում իր գործունեության առաջնահերթությունները: Դրանք վերաբերում են նոր ֆինանսական նախագծերի իրականացմանը, միասնական չափորոշիչների մշակմանը, թվայնացման օրակարգի սպասարկմանն ուղղված աշխատանքներին, կապիտալ շուկայի զարգացման ծրագրերի իրականացմանը եւ դրա համեմատական մոնիտորինգին, ֆինանսական կրթվածության ծրագրերին: Արտակ Մանուկյանը կարեւորել է ոլորտի խնդիրները քննարկելու առումով հանրության հետ երկխոսությունը բարելավելու անհրաժեշտությունը: Կանաչ տնտեսության օրակարգի առաջմղման հարցում թեկնածուն ընդգծել է կանաչ պարտատոմսերի հավելյալ խթանման գործիքակազմի կիրառումը՝ նշելով, որ այս հարցում դեռեւս անելիքներ կան:
Արտակ Մանուկյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է գնաճի հետեւանքների հաղթահարման հարցում ԿԲ դերակատարությանը, մակրոտնտեսական միջավայրի հսկողությանը, կրիպտոարժույթների կարգավորմանը, ոլորտի արհեստավարժ մասնագետներին երկրում պահելու կարեւորությանը, գնումների գործընթացին եւ այլ խնդիրների: ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի հարցն առնչվել է էլեկտրոնային առեւտրաշրջանառությանը եւ վճարման միջոցներին: Նշվել է, որ մայրաքաղաքի փոքր շրջանառություն ունեցող եւ մարզային խանութներում էլեկտրոնային վճարման համակարգը գրեթե չի գործում: Արտակ Մանուկյանը կարծիք է հայտնել, որ այս մասով ավելի ռազմավարական ծրագրեր են իրականացվում: Ըստ նրա՝ թափանցիկության աճին նպաստող կարեւորագույն գործիք է անկանխիկ շրջանառությունը, որն այլընտրանք չունի:
Իրենց ելույթներում օրենսդիրները խոսել են թեկնածուի մասնագիտական որակների, դաշտում առկա խնդիրների մասին, անդրադարձել որոշ ապրանքների գների թանկացման պատճառներին, գնումների գործընթացին եւ մրցույթների անցկացմանը, նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմանն ուղղված քայլերին եւ այլն:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տեսակետը հայտնելով՝ Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել Արտակ Մանուկյանի մարդկային որակները եւ մասնագիտական կարողությունները: Խմբակցության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ իրենք կողմ են քվեարկելու առաջադրված թեկնածությանը:
Եզրափակիչ ելույթում ԿԲ խորհրդի անդամի թեկնածու Արտակ Մանուկյանն անդրադարձել է ելույթների ընթացքում հնչած որոշ դիտարկումներին, մասնավորապես գնումների գործընթացի, գների կայունության հարցում ԿԲ դերի վերաբերյալ: Չժխտելով, որ գնաճի հետեւանքով սոցիալական որոշակի լարվածություն կա՝ Արտակ Մանուկյանը կարեւորել է խորհրդարանում  ԿԲ-ի, Էկոնոմիկայի նախարարության եւ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հանրային քննարկումների կազմակերպումը, որի ընթացքում հանրությունը կստանա հուզող հարցերի պատասխանները:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 145-րդ 10-րդ մասի համաձայն՝ ԿԲ խորհրդի անդամն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրել է քվեարկության անցկացման կարգը, ժամը եւ տեղը:

27 октября парламент на заседании обсудил вопрос избрания члена Совета Центрального банка (ЦБ).
Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам выдвинула кандидатуру А.Манукяна. Вопрос обсуждался в соответствии со ст.135   “Регламента НС”.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян представил биографические данные кандидата, профессиональные навыки и трудовой путь.
Кандидат в члены Совета ЦБ А.Манукян представил свои приоритеты в случае избрания: реализация новых финансовых проектов, разработка общих стандартов, поддержание цифровой повестки дня, проведение программ развития рынка капитала и его сравнительный мониторинг, программы финансового образования. В части обсуждения проблем сферы он подчеркнул необходимость совершенствования диалога с обществом. Продвигая повестку зеленой экономики, кандидат подчеркнул использование дополнительных инструментов для продвижения зеленых облигаций, отметив, что в этом вопросе еще предстоит определенная работа.
Отвечая на вопросы депутатов, А.Манукян отметил роль ЦБ в преодолении последствий инфляции, контроль макроэкономической среды, регулирование криптовалют, важность сохранения профессиональных специалистов в стране, процесс закупок и др. На вопрос вице-спикера НС А.Аршакяна об электронном торговом   обороте и средствах платежа, кандидат ответил, что система электронных платежей в столичных и региональных магазинах с небольшим оборотом практически отсутствует. А.Манукян выразил мнение, что в этом направлении реализуется больше стратегических программ. По его словам, важнейшим инструментом повышения прозрачности является безналичное обращение, которому нет альтернативы.
В своих выступлениях законодатели коснулись профессиональных качеств кандидата, проблем сферы, причин роста цен на некоторые товары, процесса закупок и тендеров, шагов по повышению минимальной заработной платы и др.
А.Конджорян, выражая точку зрения фракции “Гражданский договор”, высоко оценил личные качества и профессиональные возможности А.Манукяна. Руководитель фракции сообщил, что они будут голосовать за выдвинутого кандидата.
В заключительном слове кандидат в члены Совета ЦБ А.Манукян среагировал на сделанные в ходе выступлений некоторые наблюдения,   в частности, о процессе закупок, роли ЦБ в стабильности цен. Не отрицая определенной социальной напряженности вследствие инфляции, он подчеркнул важность организации общественных обсуждений в парламенте с участием представителей ЦБ, Министерства экономики и ГКЗЭК, в ходе которых общество получит ответы на волнующие вопросы.
Председатель НС А.Симонян отметил, что, согласно ч.10 ст.145 закона “Регламент НС”, член Совета ЦБ избирается тайным голосованием большинством от общего числа голосов депутатов.