ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 21-ին կազմակերպել էր քննարկում, որը վերաբերում էր  Արցախի Հանրապետությունում բնակվող, Արցախից բռնի տեղահանված եւ Հայաստանում  բնակություն հաստատած քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական, իրավական, կրթական եւ այլ խնդիրներին: Մասնակցում էին պատգամավորներ Արցախի եւ Հայաստանի խորհրդարաններից, անդամներ ՀՀ-ում ԱՀ ներկայացուցչի գրասենյակից, հասարակական կազմակերպություններից:
Քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են արցախցիների խնդիրները, խոսել դրանց լուծման իրենց պատկերացումներից:
Հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի խոսքով՝ նպատակը երկու երկրների համար   չափազանց կարեւոր հարցերի քննարկումն է, որոնք անցած մեկ տարվա ընթացքում դեռ չեն լուծվել: «Խոսքը բռնի տեղահանված արցախահայերի մասին է, որոնք կորցրել են իրենց ապրելու միջոցները, կացարանը, եւ մինչ այսօր կան մարդիկ, ովքեր կացարանի խնդիր ունեն: Կան մարդիկ, ովքեր ունեն սոցիալական ամենատարբեր եւ ամենածանր խնդիրներ, մարդիկ էլ կան, որոնք, այո, հաղթահարել են դրանք, եւ բավական լավ պայմաններում են ապրում: Սակայն մեր նպատակն այսօր խնդիրների վերհանումն է, ոչ թե կատարվածի գովերգումը: Կան շատ թերություններ, որոնք վաղուց պետք է լուծված լինեին: Ես ուզում եմ հասկանալ՝ ինչու՞»,-ասել է նա:
ԱՀ խորհրդարանի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի դիտարկմամբ էլ, կան խնդիրներ, որոնք առայսօր լուծված չեն, թեեւ դրանց առնչությամբ արվել են առաջարկներ: «Խնդիրները լուծվել են տարերայնորեն, եւ այսօր հասկանալի չէ, թե ովքե՞ր են ցանկանում վերադառնալ Արցախ:  Խնդիրներից  ամենակարեւորն ընտանիքների կարիքների գնահատումն ու խմբավորումն է՝ ըստ առաջնահերթության: Պետք է առաջնորդվել  սոցիալական արդարության սկզբունքով, ինչը չի եղել թե՛ նախկինում, թե՛ հիմա: Պետք է նշել, որ Արցախից մեկ տարի շարունակ ոչ հասցեական, տարերայնորեն իրականացված  սոցիալական ծրագրերը բերեցին հսկայական գումարների վատնման եւ շորթման»,-ասել է նա: Պատգամավորի կարծիքով՝ արտագաղթն Արցախից եւս լրջագույն խնդիր է:
«Վերադարձ դեպի Քաշաթաղ» հկ գործադիր տնօրեն Կարինե Մովսիսյանը, ինչպես նաեւ այլ ելույթ ունեցողներ  անհրաժեշտ են համարել կարգավորել բռնի տեղահանված արցախցիների կարգավիճակի խնդիրը,  լուծել նրանց կացարանների եւ  ֆինանսական աջակցության  հարցը, քանի որ կան մարդիկ, որոնք չեն կարողացել ստանալ  սոցիալական աջակցություն: Ըստ նրա՝ խախտված են տեղահանվածների բոլոր, այդ թվում՝ ապրելու իրավունքը:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն առաջնահերթ են համարել  Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի հարցի լուծումը, անդրադարձել անվտանգության հետ կապված հարցերին:
«Անհրաժեշտություն կա թեմաներին շատ ավելի խորքային անդրադառնալ, վերլուծություններ անել: Տեսնում ենք, որ խորհրդարանում Արցախի թեման առկա է, բայց այն մեզ  չի բավարարում:  Մեզ համար կարեւոր են  քաղաքական կայունությունն ու որոշակիությունը, որպեսզի  հասկանանք՝ հայկական երկու հանրապետություններն ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, եւ ի՞նչ օրակարգ ունեն: Անվտանգությունը թիվ մեկ խնդիրն է, բայց, ինչպես տեսնում եք, խաղաղապահներով հանդերձ էլ ունենում ենք պատահարներ, իրադարձություններ, որոնք շատ անհանգստացնող են»,-ասել է   «Հադրութի դեօկուպացիա»  հկ նախագահ Մերի Դավթյանը՝ հավելելով՝ մենք չգիտենք, թե Արցախի ճանաչման խնդիրը ե՞րբ է մտնելու օրակարգ:
Հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը պարզաբանել է, որ առաջիկայում Հայաստանի խորհրդարանում կձեւավորվի  ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԱՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, իսկ Արցախի կարգավիճակի  վերաբերյալ հարցը ենթադրում է  քաղաքական լայն քննարկումների անցկացում:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ այսօր Արցախում ամենակարեւոր խնդիրն անվտանգությունն է, Պաշտպանության բանակի վերականգնումն ու արդիականացումը: Ըստ նրա՝ պարզ չէ, թե ի՞նչ իրավիճակ կլինի այնտեղ չորս տարի անց:
Քննարկման ավարտին մասնակիցները կարեւորել են նման հանդիպումների շարունակականությունը, ներկայացրել առաջարկներ, կարեւորել պատասխանատու պաշտոնյաների մասնակցությունը նման քննարկումներին:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Գուրգեն Արսենյանը, Սարգիս Խանդանյանը, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը եւ պատվիրակության անդամներ Ար...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին Աթենքում հանդիպել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելթի հետ: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Մարգարետա Սեդերֆելթին ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:  Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խ...
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահի տեղակալ Պասկալ Գրյունիին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ֆրանսիացի գործընկերների հետ հանդիպումները մշտապես առանձնանում են բարեկամական ջերմ երանգներով: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին հանդիպել է Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահ Իգոր Զորչիչի հետ: Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Սլովենիայի հետ բարեկամական հարաբերությունները, երկու երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են փոխգործ...
Հոկտեմբերի 21-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայ...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Էլինար Վարդանյանի եւ Լիլիթ Գալստյանի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 21-ին խորհրդարանում կազմակերպվել է քննարկում «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների եւ լրացումնե...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ««ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը: Օրինագծի ընդունման արդյունքում կապահովվի ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ ազգ...
Առաջարկվում է հստակեցնել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերապահված մի շարք լիազորություններ
««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 2...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 21-ի նիստում քննարկել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ նախաձեռնության ընդունումը պայման...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մասնակցում է ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների երկօրյա խորհրդաժողովին, որին մասնակցում են 47 երկրի պատվիրակներ: Այս ձեւաչափով խորհրդաժողովներն անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ: Համաժողովը մեկնա...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները: ՀՀ տարածքային կառավար...

On October 21, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs organized discussion, which related to the social-economic, legal, educational and other problems of the citizens residing in the Artsakh Republic, forcibly displaced from Artsakh and settled in Armenia. Members from the parliaments of Artsakh and Armenia, members from the Artsakh Representative in the Republic of Armenia and the NGOs took part there.
The participants of the discussion presented the Artsakh people’s problems and spoke about the pictures of their solution.
According to the Committee Chair Taguhi Tovmasyan, the goal is the discussion of the very important issues for the two countries, which have not been solved during one year. “We speak about the forcible displaced Artsakh Armenians, who have lost their living means, lodging, and until now there are people, who have a lodging problem. There are people, who have social most different and gravest problems, there are also people, who, yes, have overcome them, and they live in good conditions. However, today our goal is the raising of problems, but not the praising of what happened. There are many shortcomings, which should be solved long ago. I would like to know why,” she said.
To the observation of the deputy of the Justice Faction of the Artsakh Republic Parliament Metakse Hakobyan, there are problems, which are not solved until now, though there have been proposals related to it. “The problems were solved naturally, and today it is not understandable who want to return to Artsakh. One of the most important problems is the evaluation and grouping of the families’ needs, according to priority. We should be led by the principle of social justice, which has not been before and now. We should note that the social programmes non addressed and naturally implemented for one year resulted in wasting and extorting of huge amounts of money,” she said. In the MP’s opinion, the emigration from Artsakh is also the most serious problem.
The Executive Director of the NGO ‘Return to Kashatagh’ Karine Movsisyan, as well as others delivering speeches considered necessary to regulate the problem of the forcibly displaced Artsakh people’s status, the issue of their dwellings and financial support, as there are people, who could not receive social support. According to her, all rights of the displaced, including the right to living are violated.
The representatives of the NGOs considered necessary the solution of the issue of the status of the Artsakh Republic (AR) and touched upon the issues related to security.
“There is need to touch upon much more deeply the topics and make analyses. We see that the topic of Artsakh exists in parliament, but it does not satisfy us. The political stability and the certainty are important for us to understand the to which directions the two Armenian republics move and what agenda they have. The security is number one problem, but as you see, together with the peacekeepers we have accidents which are very concerning,” the Chairperson of the NGO De-Occupation of Hadrut Mary Davtyan said, adding that we don’t know when the problem of recognition of Artsakh will enter into agenda.
The Committee Chair Taguhi Tovmasyan has clarified that in the near future the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the AR National Assembly will be formed, and the issue on the Artsakh status supposes holding political wide debates.
As the deputy pf the RA NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan has assessed, today the most important problem in Artsakh is the security, the restoration and modernization of the Defense Army. According to him, it is not clear what situation will be there after four years.
At the end of the discussion the participants highlighted the continuity of similar meetings, presented proposals and emphasized responsible officials’ participation in such discussions.
On October 21, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan, the Committee members Gurgen Arsenyan and Sargis Khandanyan, the Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security, the Head of the RA NA Delegation to NATO PA Andranik Kocharyan and members of Del...
On October 21, the RA NA President Alen SImonyan met with the President of the OSCE Parliamentary Assembly Margareta Cederfelt.The Head of Parliament congratulated Margareta Cederfelt on being elected OSCE PA President, and wished him fruitful work. Alen Simonyan highly assessed the role of the OSCE...
On October 21, the RA NA President Alen SImonyan met with the Vice President of the Senate of the Republic of France Pascale Gruny.Alen Simonyan has noted that the meetings with the French colleagues are permanently distinguished with friendly warm nuances. According to the NA President, the evidenc...
On October 21, the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the National Assembly of Slovenia Igor Zorčič.Alen Simonyan highlighted the friendly relations with Slovenia and the effective cooperation of legislative bodies. In this context the interlocutors underlined the nece...
On October 21, within the framework of the European Conference of Presidents of Parliament of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the RA NA President Alen Simonyan had a meeting with the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Maria Pejčinović Burić.Tha...
On October 21, on the initiative of the members of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Elinar Vardanyan and Lilit Galstyan a debate on the amendments and addenda being designed to the law on Mass Media was organized in parliament, where representatives...
At the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the Deputy Head of the RA Police Ara Fidanyan presented for debate the draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on RA Citizenship authored by the Government. As a result of the adoption of the bill, the full executi...
It is Proposed to Clarify Number of Authorities Reserved to Local Self-Government Bodies
At October 21 regular sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Local Self-Government was debated. The executive body proposes to compl...
At October 21 sitting moderated by Vladimir Vardanyan, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the draft law on Amending the RA Law on the RA Holidays and Memorial Days.The Minister of Economy Vahan Kerobyan has noted that the adoption of the initiative is conditioned by the exp...
The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan takes part in the two-day European Conference of Presidents of Parliament in the capital of Greece Athens, where delegates of 47 countries attend. The Conferences with this format are held once in two years.The Conference began on October 21 wi...
At October 21 next sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection the addenda being proposed to the law on Local Self-Government in the City of Yerevan were debated in the first reading.The RA Deputy Minister of Te...