Պատգամավորները մայիսի 25-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեցին ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Դավթյանի, Աննա Կարապետյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Արթուր Դավթյանի հեղինակած ««Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը: Մանրամասները՝ այստեղ:
Կառավարության հեղինակած ««Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը եւս քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Մանրամասները՝ այստեղ:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Սերգեյ Ատոմյանի, Կորյուն Մկրտչյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Քրիստինե Պողոսյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նույնպես քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Մանրամասները՝ այստեղ:
Այնուհետեւ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Կարգավորումների մանրամասները՝ այստեղ:
Կառավարության հեղինակած ««Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը խորհրդարանը քննարկեց երկրորդ ընթերցմամբ: Օրինագծով առաջարկվող հիմնական փոփոխությունները՝ այստեղ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
Կառավարության հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Առաջին ընթերցման մանրամասները՝ այստեղ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Մաքսային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջին ընթերցման մանրամասները՝ այստեղ:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Մանրամասները՝ այստեղ:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Անուշ Բեղլոյանի հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Կարգավորումների մանրամասները՝ այստեղ:
Պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Նարեկ Ղահրամանյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Հայկ Ցիրունյանի, Հովիկ Աղազարյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած ««Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը եւս քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ: Մանրամասները՝ այստեղ:

A number of legislative initiatives were debated in the second reading.
At May 25 sitting, the MPs debated in the second reading the package of bills on Making Addendum to the RA Civil Code and on Making Addenda to the Law on State Border authored by the NA deputies Artur Davtyan and Anna Karapetyan.
The legislative initiative authored by the deputy Artur Davtyan on Making Amendments and Addenda to the Law on Bankruptcy and on Making Addenda to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts was debated in the second reading.
The package of bills authored by the Government on Making Amendments and Addenda to the Law on Joint Stock Companies and the presented enclosed ones was also debated in the second reading.
The bill on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offenses presented by the RA Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan was debated in the second reading.
The draft law on Amending the Law on State Service of the RA NA Staff authored by the MPs Nikolay Baghdasaryan, Viktor Yengibaryan, Sergey Atomyan, Koryun Mkrtchyan, Sergey Movsisyan and Kristine Poghosyan was also debated in the second reading.
Then the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions authored by the Government was debated in the second reading.
The parliament debated in the second reading the package of bills on Making Addenda and Amendments to the Law on Ensuring the Unity of Measurements authored by the Government.
The bill on Amending the RA Law on Local Self-Government presented by the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan was debated in the second reading.
The bill on Making Addendum to the RA Law on State Duty authored by the Government.
The draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on Customs Service authored by the Government was debated in the second reading.
The bill on Making Addenda to the RA Tax Code authored by the Government was debated in the second reading presented by the RA Deputy Chairman of State Revenue Committee Artur Manukyan.
The bill on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code presented by the RA Deputy Chairman of State Revenue Committee Artur Manukyan was also debated in the second reading.
The package of bills on Making Amendment and Addendum to the Law on State Duty authored by the deputies of the NA My Step Faction Mkhitar Hayrapetyan and Anush Begloian and on Making Amendment and Addendum to the Law on Licensing was debated in the second reading.
The package of bills on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Urban Development and the enclosed ones authored by the MPs Nikolay Baghdasaryan, Narek Ghahramanyan, Viktor Yengibaryan, Hayk Tsirunyan, Hovik Aghazaryan and Gevorg Papoyan was also debated in the first reading.