ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյան. Ճգնաժամը բերում է նրան, որ մենք պետք է ձերբազատվենք ստերեոտիպերից: Հույս ունեմ, որ հաջորդ խորհրդարանը կլինի շատ ավելի որակյալ ու փաստահեն, եւ 2021-ի արդյունքները գնահատելիս մենք կխոսենք համախմբման եւ միասնության մասին: Այո, Հայաստանն ունի ապագա, բայց այս պահին քարկոծողները շատ են: Ապագայի համար մենք բոլորս պետք է համախմբվենք:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյան. Նշվել է, որ համավարակի ու պատերազմի ժամանակ իրականացրած միջոցառումները համարժեք չեն եղել տնտեսական անկման ծավալներին: Աջակցության համատեքստում պետք է դիտարկել նաեւ հարկային արձակուրդի մասին օրենքը, որով մոտ 60 մլրդ դրամ էր նախատեսվում տնտեսվարողների համար: Այդ նույն համատեքստում պետք է դիտարկել նաեւ մեր ընդունած օրենքը, որով բանկերին հնարավորություն էինք տալիս մարդկանց վարկերը վերակառուցելու, տուգանքներն ու տույժերը մարելու, եւ դրա համար նրանք հարկային պարտավորություններից ազատվում էին:  Տնտեսվարողների համար եղել են ուղիղ աջակցության միջոցառումներ եւս: 7.6 տոկոս տնտեսական անկումը շա՞տ է, թե՝ քիչ: Իհարկե շատ վատ է, որ ունեցել ենք այդքան անկում: Բայց պետք է ամեն ինչը նայել համեմատության մեջ: Մատերի վրա կարելի է հաշվել երկրներ, որոնք տնտեսական անկում չեն ունեցել: 2019-ին մենք ունեցել ենք բարձր աճ ու այդ դեպքում անկումը շատ հավանական էր:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյան. Վաղ է դեռ գնահատականներ տալ, թե համավարակի դեմ պայքարում որ երկրներն են հաջողությունների հասել, կա՞ արդյոք երկիր, որ հաջողության հասել է, ի՞նչ է նշանակում հաջողության հասնել կամ տապալվել: ՀՀ Կառավարությունը, դրսեւորելով հավասարակշռված, օպերատիվ գործելու, արագ արձագանքելու քաղաքականություն, ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հնարավորինս զսպելու վարակի տարածումը մեր երկրում: Եվ երբ վարակը, օբյեկտիվ պատճառներից ելնելով, այնուամենայնիվ ներթափանցեց մեր երկիր, կանխարգելիչ գործառույթներ են իրականացվել, որ առողջապահական համակարգը դիմակայի համավարակին: Ներդրվել են բոլոր անհրաժեշտ սանիտարահամաճարակային կանոնները, որոնք մի կողմից ապահովում են տնտեսական գործունեության հնարավորությունը, մյուս կողմից՝ փորձում պաշտպանել քաղաքացիներին: Հայաստանում այսօր առկա են պատվաստանյութեր, որոնք շատ կարեւոր վերջնական դերակատարում ունեն հիվանդացության հաղթահարման գործընթացում: Մենք առաջին օրվանից փորձել ենք քաղաքացիներին տրամադրել համավարակին վերաբերող ամբողջական տվյալներ: Ճգնաժամային կառավարմանը զուգահեռ իրականացվել են բոլոր ծրագրային պարտավորությունները: Վերջին 2-3 տարիների ընթացքում ՀՀ առողջապահական բյուջեն 30 % աճ է գրանցել: Մարզային հիվանդանոցների կարողությունները զարգացնելու նպատակով խոշոր ներդրումներ եւս կատարվել են:  Ցանկանում եմ ընդգծել, որ տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ պետությունն ուշադրություն է դարձրել Հոգեկան առողջության կենտրոնին եւ հաստատել է պետական բյուջեի միջոցներով այն ամբողջական վերակառուցելու եւ վերազինելու պարտավորությունը: Աշխատանքները կմենկնարկեն այս տարի: Մեծ փոփոխությունների, ներդրումների, զարգացման անհրաժեշտություն կա Հայաստանում, այդ թվում նաեւ առողջապահության ոլորտում: Սակայն մենք պետք է հասկանանք՝ ի՞նչ ենք ստացել, ինչպիսի՞ քայլեր ենք ձեռնարկել եւ ո՞ւր ենք գնում:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյան. Հայցում եմ ձեր ներողամտությունը, որ բուն թեմայից պետք է շեղվեմ, բայց իրերը պետք է կոչել իրենց անուններով: Անձնավորություն, որը եկել եւ նստել է թիվ մեկ ընդդիմադիրի աթոռին եւ փորձում է հագնել երբեմնի թիվ մեկ ընդդիմադիր գործիչ Նիկոլ Փաշինյանի հագուստը, ինչը նրան չի հաջողվում, ասում է, որ փոխվարչապետն ու նախարարը հազիվ վերջին պահին են եկել: Եթե դուք չեք տեսել մեզ, չեք ուզում նկատել մեզ այստեղ, ուրեմն պետք է նշեմ, որ մենք մշտապես գտնվել ենք մեր տեղում եւ կատարել Կառավարության անդամի մեր պարտավորությունը: Կամ ասում եք, որ դարձել եք նախարար՝ ձեզ ո՞վ պետք է ընտրեր: Լավ, նույն քաղաքական միավորի մեջ էինք, երբ սկսեց գործընթացը: Այո՛, հեղափոխությունն արել է ՀՀ քաղաքացին, լավ մենք այդտեղ կապ չունեինք: Եւ ո՞նց դրանից հետո ես ու իմ գործընկերները դարձանք նախարար, բայց դուք չդարձաք: Կան պատճառներ եւ ժողովուրդը դրա մասին գիտի:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան. Արձանագրումներն ու հարցերն, որոնք հնչեցին, հնարավորություն են տալիս վերաիմաստավորել եւ վերագնահատել արածը: Բնականաբար, զեկույցում արտացոլված չէ այն ամենը, ինչ արվել է: Եկեք մի բան արձանագրենք, որ մեզ հաջողվեց երկու ծանրագույն վիճակի պայմաններում ֆինանսական կայունությունն ապահովել: Ես կարող եմ վստահ ասել, որ մեզ հաջողվեց կառավարել այդ ռիսկերը՝ խուսափելով լուրջ ու ծանր հետեւանքներից:

Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Манукян: Кризис означает, что нам нужно избавиться от стереотипов. Надеюсь, что следующий парламент будет намного качественнее и содержательнее, и, оценивая итоги 2021 года, мы будем говорить о консолидации и единстве. Да, у Армении есть будущее, но на данный момент кидающих камни много. Мы все должны объединиться ради будущего.
Председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян:   Отмечено, что меры, принятые во время пандемии и войны, не были соизмеримы с объемами экономического спада. В контексте помощи следует также рассмотреть закон о налоговых отпусках, который предоставил предприятиям около 60 млрд   драмов. В этом же русле мы должны рассмотреть принятый нами закон, позволивший банкам реструктурировать ссуды граждан, погашать штрафы и пени, и для этого они были освобождены от налоговых обязательств. Также были меры прямой поддержки бизнеса. Экономический спад на 7,6% - это  много или мало? Конечно, очень плохо, что у нас был такой спад. Но должны смотреть на все в сравнении. Страны, не испытавшие экономического спада, можно пересчитать по пальцам. В 2019 г. у нас был высокий рост и в этом случае вполне был вероятен спад.
Министр здравоохранения РА А.Аванесян: Еще рано оценивать, какие страны преуспели в борьбе с пандемией, есть ли страна, добившаяся успеха, что означает успех или провал? Правительство РА, проводя политику взвешенного, оперативного и быстрого реагирования, приняло все необходимые меры для предотвращения распространения инфекции в нашей стране. И когда по объективным причинам инфекция все же проникла в нашу страну, были приняты профилактические меры, чтобы система здравоохранения выдержала пандемию. Введены все необходимые санитарно-эпидемиологические правила, которые, с одной стороны, обеспечивают возможность экономической деятельности, с другой – пытаются защитить граждан. Сегодня в Армении доступны вакцины, которые играют очень важную роль в процессе преодоления болезни. С первого дня мы старались предоставить гражданам полную информацию о пандемии. Параллельно с антикризисным управлением были выполнены все программные обязательства. Бюджет здравоохранения РА за последние 2-3 года увеличился на 30%. Также были вложены большие средства в развитие областных больниц. Хочу подчеркнуть, что впервые за десятилетия государство обратило внимание на Центр психического здоровья и подтвердило свое обязательство полностью перестроить его и оборудовать за счет средств государственного бюджета. Работы начнутся в этом году. В Армении нужны большие перемены, инвестиции, развитие, в том числе в сфере здравоохранения. Но нам нужно понимать, что мы получили, какие шаги предприняли и куда идем.
Министр территориального управления и инфраструктур РА С.Папикян: Прошу прощения, что мне приходится отклоняться от основной темы, но вещи следует называть своими именами. Человек, который пришел и сел на место оппозиционера номер один и иногда пытается рядиться в одежду когда-то оппозиционного деятеля номер один Н.Пашиняна, что ему не удается, говорит, мол, вице-премьер и министр прибыли едва ли не в последний момент. Если вы нас не видели, не хотите нас здесь замечать, то я должен сказать, что мы всегда были на своем месте и выполняли свои обязанности члена правительства. Или вы говорите, мол, стали министром, кто должен был вас избрать? Что ж, когда процесс начался, мы были в одной политической единице. Да, революцию совершил гражданин Республики Армения, нам там делать было нечего. И как же я и мои коллеги после этого стали министрами, а вы – нет? Есть причины, и народ об этом знает.
Вице-премьер М.Григорян: Замечания и прозвучавшие вопросы дают возможность переосмыслить и переоценить  сделанное. Естественно, в докладе отражено не все. Отметим, что нам удалось обеспечить финансовую стабильность в двух сложнейших ситуациях. Могу твердо сказать: справились с этими рисками, избежав серьезных и тяжелых последствий.