Կառավարությունն առաջարկում է լրացում կատարել «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում եւ հնարավորություն տալ ՊԵԿ-ի  հարկային եւ մաքսային մարմինների աշխատակիցներին օգտագործելու մարտական զենք: Այն կարող է կիրառվել   հետախուզական, օպերատիվ-հետախուզական, մաքսանենգության եւ այլ ապօրինի գործողությունների եւ օրենսդրության խախտումների դեպքերում:
Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 24-ի նիստում:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արշակ Գասպարյանը հայտնեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել, քանի որ չեն եղել առաջարկներ: Նախագիծը դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա նիստերի օրակարգի նախագծում:

Правительство предлагает внести дополнение в закон РА «Об оружии» и снабдить боевым оружием работников налоговых и таможенных органов Комитета государственных доходов (КГД). Его можно применять в разведывательной, оперативно-розыскной деятельности, при пресечении контрабанды и других незаконных действий и нарушений законодательства.
Проект обсуждался во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности 24 февраля.
Заместитель председателя КГД РА А.Гаспарян заметил, что после принятия в первом чтении проект не подвергся изменениям ввиду отсутствия предложений. Законопроект с положительным заключением будет включен в проект повестки дня предстоящих заседаний НС.