Ապրիլի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցան պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումները, որոնց թեման էր` «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքի նախագիծը: Այս օրինագծից բացի, քննարկվեցին նույնանուն մի օրինագիծ եւս, ինչպես նաեւ մի օրինագիծ, որը փոփոխություններ է  նախատեսում «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքում`  կապված տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության հետ: Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշեց, որ լսումների նպատակը քննարկվող օրինագծերի վերաբերյալ ոլորտի ներկայացուցիչների դիրքորոշումներն ու տեսակետներն իմանալն է, ինչը հնարավորություն կընձեռի օրենքի միջոցով կատարելագործելտեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության որակը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն իր ելույթում նշեց, որ ՏԻՄ վերաբերյալ բարեփոխումնե րը Հայաստանի` ԵԽ առջեւ ստանձնած պարտավորություններից է, եւ կարեւոր է, որպեսզի դրանք իրագործելուց առաջ լսվեն եւ հաշվի առնվեն համայնքների ղեկավարների, տարածքային կառավարման մարմինների ղեկավարների, ներկայացուցիչների տեսակետները:
ԱԺ նախագահը լսումները կարեւորեց նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների տեսանկյունից, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սահմանադրական փոփոխությունները վերաբերում են նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին: Մասնավորապես, ասաց ԱԺ նախագահը, առաջարկություն կա, որպեսզի համայնքների ղեկավարներն ընտրվեն 4 տարով, ներկայիս 3-ի փոխարեն, իսկ Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնն ընտրովի լինի:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների գործունեությունը համակարգող նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին»օրենքում նախատեսված փոփոխությունները երկու հիմնական նպատակ ունեն` մեծացնել համայնքներումավագանու դերը եւ կարգավորել տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ պետական մարմինների փոխհարաբերությունները:
Զեկուցողը տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցում անցած օրինագծի վերաբերյալ ԵԽ փորձագետների կարծիքը դրական է, հաշվի են առնվել նրանց դիտողությունները: Անդրադառնալով միջհամայնքային միավորումներ ձեւավորելու խնդրին, պարոն Տերտերյանը նկատեց, որ հանրապետության 930 համայնքներից շատերն այնքան փոքր են, որ տեղական ինքնակառավարումը պատշաճ չի կատարվում, ուստիհամայնքները կամ պիտի խոշորացվեն, ինչն այս պարագայում աննպատակահարմար է, կամ պիտի կամավորության սկզբունքով ստեղծվեն միջհամայնքային միավորումներ, ինչի իրավասությունը օրինագծով տրվում է նաեւ կառավարությանը:
Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Պավել Սաֆարյանը ներկայացրեց տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, միջհամայնքային միավորումներում ֆինանսական փոխհարաբերությունները: Ըստ փոխնախարարի, կարեւոր է, որպեսզի այս հարցի վերաբերյալ ընդունվի համապատասխան օրենք:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գեւորգ Մալխասյանն իր ելույթում նշեց, որ վարչական հսկողության իրականացումը ՏԻՄ-երում բաժանվել է երկու մասի` իրավական եւ մասնագիտական:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի անդամ, հարակից զեկուցող Արմեն Դանիելյանը կարեւորեց փոփոխությունները վարչական հսկողության իրականացման վերաբերյալ հոդվածներում, շեշտվեցհատկապես այն հոդվածը, ըստ որի մարզպետն իրավունք չի ունենալուչեղյալ համարել ՏԻՄ որոշումները. այդ իրավասությունը վերապահվում է բացառապես դատախազությանը:
Զեկուցողներն այնուհետեւ պատասխանեցին ներկաների հարցերին: Ելույթներ ունեցան ներկաներից շատերը, որոնց վերաբերմունքը փոփոխությունների վերաբերյալ միատարր չէր:
Ամփոփելով քննարկումը` հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանն ասաց, որ կառավարության հետ կքննարկվեն եւ հաշվի կառնվեն ներկայացված դիտողություններն ու առաջարկները:
Լսումներին մասնակցում էին պատգամավորներ, մարզպետեր, քաղաքապետեր, համայնքապետեր, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկվեցին կրթական համակարգի գործունեությունը կանոնակարգող օրինագծեր
Ապրիլի 27-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանի` օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենքում լրացում կատարել...

27 апреля в Национальном Собрании состоялись созванные Постоянной комиссией по государственно-правовым вопросампарламентские слушания, тема которых – проект принятого в первом чтении закона “О внесении дополнений и изменений в закон РА “Об органах местного самоуправления”. Кроме этого законопроекта, обсуждался еще один одноименный законопроект, а также законопроект, намечающий поправки в законе РА “О Прокуратуре”, связанные с деятельностью органов местного самоуправления (ОМС). Председатель комиссии по государственно-правовым вопросам Рафик Петросян отметил,что цель слушаний – выяснить позиции и точки зрения представителей сферы по обсуждаемым законопроектам, что даст возможность посредством закона совершенствовать качество деятельности органов местного самоуправления.
Председатель НС Артур Багдасарян в своем выступлении отметил, что реформы ОМС- одноиз взятых Арменией перед СЕ обязательств и важно, чтобы перед их выполнением были заслушаны и учтены точки зрения руководителей общин, руководителей органов территориального управления.
Председатель НС отметил важность слушаний также с точки зрения конституционных реформ, учитывая то обстоятельство, что конституционные поправки относятся также к органам местного самоуправления. В частности, сказал Председатель НС, есть предложение избирать руководителей общин на 4 года вместо 3-х, а должность мэра Еревана сделать выборной.
Заместитель министра по координации территориального управления и деятельности инфраструктур Ваче Тертерян отметил, что предусмотренные поправки в закон “Об органах местного самоуправления” имеют две основные цели: усилить в общинах роль авагани ( муниципального совета) и урегулировать взаимоотношения органов местного самоуправления и государственных органов.
Докладчик сообщил, что относительно прошедшего первое чтение законопроекта мнение экспертов СЕ позитивное, учтены их замечания. Обращаясь к вопросу формирования межобщинных объединений, г-н Тертерян отметил, что многие из 930 общин республики столь малы, что самоуправление не исполняется должным образом, следовательно общины должны быть или укрупнены, что в нынешних условиях нецелесообразно, или должны быть созданы на добровольной основе межобщинные объединения, полномочия на создание которых законопроектом даются также правительству.
Замминистра финансов и экономики Павел Сафарян представил финансовые взаимоотношения в ОМС, в межобщинных объединениях. По мнению замминистра, важно, чтобы по данному вопросу был принят соответствующий закон.
Замминистра юстиции Геворк Малхасян в своем выступлении отметил, что осуществление административного контроля в ОМС разделено на 2 части: правовую и профессиональную.
Член комиссии по государственно-правовым вопросам НС, содокладчик Армен Даниелян отметил важность изменений в статьях об осуществлении административного контроля.
Затем докладчики ответили на вопросы присутствующих.
Обобщая обсуждение, председатель комиссии Рафик Петросян сказал, что с правительством будут обсуждены и учтены представленные замечания и предложения.
В слушаниях участвовали депутаты, марзпеты, мэры, главы общин, представители общественных организаций.
Проблемы негосударственных школ обсуждены в Национальном Собрании
27 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с 36 директорами негосударственных школ Армении. Во время встречи развернулись открытые и непринужденные обсуждения – председатель парламента представилзаконодательные изменения,проводимые в системе образования: принятые и находящиеся в обраще...
27 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял 12 представителей компаний, занимающихся IPтелефонной связью, которые два месяца назад обратились за помощью к Председателю НС всвязи с имевшимися у них проблемами с “АрменТел” по вопросу обеспечения интернетовской телефонной связью. Председатель ...
По приглашению Председателя Парламента Грузии Нино Бурджанадзе 28 апреля делегация, возглавляемая Председателем НС РА Артуром Багдасаряном, отбудет с официальным визитом в Тбилиси.В ходе визита намечаются встречи с Президентом Грузии Михаилом Саакашвили, Председателем Парламента Нино Бурджанадзе, Пр...
Были обсуждены законопроекты, регулирующие деятельность образовательной системы
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи были обсуждены законопроекты, представленные в порядке законадательной инициативы депутатом Грануш Акопян: ,,Об обязательной копии документов” и ,,О внесении дополнения в Закон РА ,,Об административных ...