ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, մասնավորապես երկու պետությունների խորհրդարանական հանձնաժողովների միջեւ աշխատանքի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում երկու օրենսդիր մարմինների մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների համատեղ նիստ անցկացնելու առաջարկին:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ հանձնաժողովի օրակարգում է նաեւ երեխաների հարցերով զբաղվող հատուկ հանձնակատար ունենալու հարցը, որը հանձնաժողովը պատրաստվում է քննարկել Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ միջազգային կառույցներում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պատվիրակությունների գործունեությանը, մասնավորապես ԵԽԽՎ-ում, որի աշխատանքներն արդեն 5 տարի է ռուսական պատվիրակությունը բոյկոտում է, քանզի զրկված է ձայնի իրավունքից:
Դեսպանն առաջարկել է Նաիրա Զոհրաբյանին՝ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, Եվրոպայի խորհրդում քննարկել կանոնադրական որոշ փոփոխություններ, որոնք կպաշտպանեն պատգամավորի իրավունքները: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանին առնչվող խնդրի լուծման լավագույն ուղին երկխոսությունն է եւ կոչ է արել ռուսական կողմին շարունակել շփումները Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարության հետ՝ նշելով, որ հայկական կողմն ամեն ինչ կանի, որպեսզի այդ երկխոսությունը լինի արդյունավետ:

Ambassador of Russia to Armenia Hosted at RA NA Standing Committee
On February 8, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Sergey Kopirkin.
The sides discussed issues concerning the development of bilateral relations, particularly, the activation of the work between the parliamentary committees of the two states. They touched upon the proposal of holding a joint sitting of the committees being involved with the items of the two legislative bodies’ human rights in the future.
Naira Zohrabyan has noted that the item of having Children's Special Commissioner is also on the Committee’s agenda and the Committee is going to discuss it with the Human Rights Defender.
The interlocutors have also referred to the activity of the delegations of Armenia and Russia, particularly in PACE, the works of which the Russian delegation has been boycotting for already five years, as it is deprived of the right to vote.
The Ambassador proposed Naira Zohrabyan, as Member of the Armenian delegation to PACE, to discuss some regulatory amendments in the Council of Europe, which would protect the MP’s rights. The Committee Chair has noted that the best way of the solution of the problem is the dialogue and has called on the Russian side to continue the contacts with the heads of the Council of Europe, noting that the Armenian side would do its best in order the dialogue would be effective.