ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, մասնավորապես երկու պետությունների խորհրդարանական հանձնաժողովների միջեւ աշխատանքի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում երկու օրենսդիր մարմինների մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների համատեղ նիստ անցկացնելու առաջարկին:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ հանձնաժողովի օրակարգում է նաեւ երեխաների հարցերով զբաղվող հատուկ հանձնակատար ունենալու հարցը, որը հանձնաժողովը պատրաստվում է քննարկել Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ միջազգային կառույցներում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պատվիրակությունների գործունեությանը, մասնավորապես ԵԽԽՎ-ում, որի աշխատանքներն արդեն 5 տարի է ռուսական պատվիրակությունը բոյկոտում է, քանզի զրկված է ձայնի իրավունքից:
Դեսպանն առաջարկել է Նաիրա Զոհրաբյանին՝ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, Եվրոպայի խորհրդում քննարկել կանոնադրական որոշ փոփոխություններ, որոնք կպաշտպանեն պատգամավորի իրավունքները: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանին առնչվող խնդրի լուծման լավագույն ուղին երկխոսությունն է եւ կոչ է արել ռուսական կողմին շարունակել շփումները Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարության հետ՝ նշելով, որ հայկական կողմն ամեն ինչ կանի, որպեսզի այդ երկխոսությունը լինի արդյունավետ:

Посол России в РА в постоянной комиссии НС
8 февраля   председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла РФ С.Копыркина.
Стороны обсудили развитие двусторонних отношений, в частности вопросы активизации работы парламентских комиссий двух государств. Обсуждено предложение о проведении совместного заседания комиссий по защите прав человека законодательных органов РА и РФ.
Н.Зограбян отметила, что в повестке дня комиссии также вопрос назначения специального комиссара по вопросам детей, который намечается обсудить с Защитником прав человека РА.
Собеседники коснулись также деятельности делегаций Армении и России в международных структурах, в частности в ПАСЕ, работу которой российская делегация бойкотирует уже 5 лет, вследствие лишения ее права голоса.
Посол предложил Н.Зограбян, как члену армянской делегации в ПАСЕ, обсудить в Совете Европы некоторые уставные положения, которые защитят права депутата. Председатель комиссии отметила, что наилучший путь решения касающейся   РФ проблемы – диалог, и призвала российскую сторону продолжать контакты с руководством СЕ, заметив, что армянская сторона сделает все возможное для эффективности этого диалога.