Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոն ապրիլի 5-ին այցելեց Կովկասում տարածաշրջանային եվրոպական ակադեմիաեւ հանդիպեց ակադեմիայի եւ ֆրանսիական համալսարանի ուսանողների ու դասախոսական անձնակազմի հետ:Պարոն Հերման դե Կրոոն ասաց, որ իր երկրի համար կարեւոր է բոլոր պետությունների հետ ունենալ լավ հարաբերություններ, իսկ այս այցը Հայաստան հնարավորություն կտա մի շարք ոլորտներում հաստատել համագործակցության լուրջ հիմքեր: Պարոն դե Կրոոն նշեց, որ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատը որդեգրել է խորհրդարանական դիվանագիտության քաղաքականությունը: Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը ողջունեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ձգտում է հատկապես կրթության ոլորտում տարածաշրջանում առաջատար դիրք գրավել:
Պատասխանելով ուսանողներից մեկի այնհարցին, թե որքանո՞վ է հնարավոր Բելգիայի բարձրագույնուսումնական հաստատություններում կազմակերպել հայ ուսանողների վերապատրաստումը, պարոն Հերման դե Կրոոն ասաց, որ դա միանգամայն հնարավոր է, առավել եւս, որ Հայաստանը միացել է Բոլոնիայի գործընթացին, ինչը ենթադրում է միասնական եվրոպական կրթական դաշտ: «Մենք որոշել ենք զարգացնելնոր հարեւանության ծրագիրը»-ավելացրեց Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը:
Ուսանողներից մեկին հետաքրքրում էր Հերման դե Կրոոյի դիրքորոշումը համընդհանուր եվրոպական Սահմանադրության վերաբերյալ:«27 երկրներից մի քանիսի ղեկավարները համարում են, որ դա այնքան լուրջ փաստաթուղթ է, որ հարկ է իմանալ յուրաքանչյուր քաղաքացու տեսակետը, հետեւաբար գործընթացը պահանջում է երկար ժամանակ: Ինչպիսին էլ լինեն մոտեցումները, փաստաթուղթը հիմնարար է ու խիստ կարեւոր»,-ասաց պարոն Հերման դե Կրոոն:
Վերջում Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը տեղեկացրեց, որ այսօր երեկոյան ինքը կմեկնի Վրաստան,այնտեղից էլ` Ադրբեջան, տարածաշրջանի մասին փորձելով կազմել լիարժեք պատկերացում:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ նորին գերազանցություն պրն. Հերման Դե Կրոոյի մասնակցությամբապրիլի 5-ին խորհրդարանում կազմակերպվելէր հանդիպում բելգիացի խորհրդարանականների եւ հայ ադամանդագործների միջեւ: Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջ...

Находящийся с официальным визитом в Армении Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии Герман де Кроо 5 апреля посетил Европейскую Региональную Академию на Кавказе и встретился со студентами и преподавательским составом академии и Французского университета. Г-н Герман де Кроо сказал, что для его страны важно иметь хорошие отношения со всеми странами, а этот визит в Армению даст возможность в ряде сфер подвести серьезную базу для сотрудничества. Г-н де Кроо отметил, что Палата представителей Королевства Бельгии проводит политику парламентской дипломатии. Председатель Палаты представителей приветствовал стремление Армении занять лидирующее положение в регионе особенно в области образования.
Отвечая на вопрос одного из студентов, насколько реальна организация переподготовки армянских студентов в вузах Бельгии, г-н Герман де Кроо сказал, что это вполне возможно, тем более, что Армения присоединилась к Болонскому процессу, предполагающему единое европейское образовательное поле. “Мы решили развивать программу нового соседства”, - добавил Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии.
Одного из студентов интересовала позиция Германа де Кроо о Всеобщей Европейской Конституции. “Руководители нескольких из 27 стран считают, что это столь серьезный документ, что следует знать точку зрения каждого гражданина, следовательно процесс требует длительного времени. Каковыми бы ни были подходы, документ основательный и очень важный”, - с казал г-н Герман де Кроо.
В заключение Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии информировал, что, пытаясь создать полоноценное представление о регионе, он сегодня вечером отбывает в Грузию, а затем - в Азербайджан.