Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոն ապրիլի 5-ին այցելեց Կովկասում տարածաշրջանային եվրոպական ակադեմիաեւ հանդիպեց ակադեմիայի եւ ֆրանսիական համալսարանի ուսանողների ու դասախոսական անձնակազմի հետ:Պարոն Հերման դե Կրոոն ասաց, որ իր երկրի համար կարեւոր է բոլոր պետությունների հետ ունենալ լավ հարաբերություններ, իսկ այս այցը Հայաստան հնարավորություն կտա մի շարք ոլորտներում հաստատել համագործակցության լուրջ հիմքեր: Պարոն դե Կրոոն նշեց, որ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատը որդեգրել է խորհրդարանական դիվանագիտության քաղաքականությունը: Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը ողջունեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ձգտում է հատկապես կրթության ոլորտում տարածաշրջանում առաջատար դիրք գրավել:
Պատասխանելով ուսանողներից մեկի այնհարցին, թե որքանո՞վ է հնարավոր Բելգիայի բարձրագույնուսումնական հաստատություններում կազմակերպել հայ ուսանողների վերապատրաստումը, պարոն Հերման դե Կրոոն ասաց, որ դա միանգամայն հնարավոր է, առավել եւս, որ Հայաստանը միացել է Բոլոնիայի գործընթացին, ինչը ենթադրում է միասնական եվրոպական կրթական դաշտ: «Մենք որոշել ենք զարգացնելնոր հարեւանության ծրագիրը»-ավելացրեց Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը:
Ուսանողներից մեկին հետաքրքրում էր Հերման դե Կրոոյի դիրքորոշումը համընդհանուր եվրոպական Սահմանադրության վերաբերյալ:«27 երկրներից մի քանիսի ղեկավարները համարում են, որ դա այնքան լուրջ փաստաթուղթ է, որ հարկ է իմանալ յուրաքանչյուր քաղաքացու տեսակետը, հետեւաբար գործընթացը պահանջում է երկար ժամանակ: Ինչպիսին էլ լինեն մոտեցումները, փաստաթուղթը հիմնարար է ու խիստ կարեւոր»,-ասաց պարոն Հերման դե Կրոոն:
Վերջում Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը տեղեկացրեց, որ այսօր երեկոյան ինքը կմեկնի Վրաստան,այնտեղից էլ` Ադրբեջան, տարածաշրջանի մասին փորձելով կազմել լիարժեք պատկերացում:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ նորին գերազանցություն պրն. Հերման Դե Կրոոյի մասնակցությամբապրիլի 5-ին խորհրդարանում կազմակերպվելէր հանդիպում բելգիացի խորհրդարանականների եւ հայ ադամանդագործների միջեւ: Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջ...

Meeting With Students
On April 5 Herman De Croo, President of the Chambers of Representatives of the Kingdom of Belgium, who was on an official visit to Armenia, visited the regional European Academy in Caucasus and met the students and the lecturers’ staff of the Academy and French University. Mr. Herman De Croo said that it’s important for his country to have good relations with all countries, and this visit to Armenia will enable them to establish serious bases of cooperation in a number of fields. Mr. Herman De Croo noted that the Chambers of the Representatives of the Kingdom of Belgium adopted the policy of parliamentary diplomacy. President of the Chambers of Representatives welcomed that Armenia was seeking to occupy a leading position in the region, especially in the sphere of education.
Answering to one of the student’s question, if it was possible to organize training of the Armenian students in the higher educational institutions of Belgium, Mr. Herman De Croo said that it’s absolutely possible; moreover, that Armenia joined the Bologna process, which supposes a unified European educational field. “We decided to develop the New Neighbourhood programme,” added the President of the Chambers of Representatives of the Kingdom of Belgium.
One of the students was interested in Herman De Croo’s position on Universal European Constitution. “Several heads from 27 countries consider that it is so serious document that they shall know every citizen’s viewpoint, therefore, the process requires long period. Whatever the approaches shall be, the document is fundamental and very important, said Mr. Herman De Croo.
At the end, President of the Chambers of Representatives of the Kingdom of Belgium informed that this evening he will leave for Georgia, then – to Azerbaijan, trying to have full picture on the region.