Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ՀՀ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ երեկ տեղի ունեցած ընտրության արդյունքները:
ՍԴ դատավորի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էր Արման Դիլանյանի թեկնածությունը: Գաղտնի քվեարկությանը 105 պատգամավորներից մասնակցել է 88-ը, թեկնածուին կողմ է քվեարկել 81 պատգամավոր, դեմ՝ 7-ը: Այսպիսով, Արման Դիլանյանն ընտրվել է: ՍԴ նորընտիր դատավորը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանին վստահության համար եւ պաշտոնն ստանձնել երդմամբ:
Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ընտրության արդյունքները եւ նշել, որ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 85 պատգամավոր, նրանցից 74-ը քվեարկել են կողմ, դեմ՝ 10-ը: Երվանդ Խունդկարյանն ընտրվել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ:
Այնուհետեւ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորի ընտրության արդյունքները: Այս պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էին Էդգար Սեդրակյանի, Արգիշտի Ղազարյանի եւ Արծրուն Միրզոյանի թեկնածությունները: Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել 89 պատգամավոր, անվավեր է ճանաչվել 2 քվեաթերթիկ: Էդգար Սեդրակյանի օգտին քվեարկել է 67 պատգամավոր, 11 կողմ ձայն ստացել է Արգիշտի Ղազարյանը, 9 կողմ` Արծրուն Միրզոյանը: Ընտրվել է Էդգար Սեդրակյանը: Նորընտիր դատավորը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանին եւ նշել, որ կփորձի արդյունավետ աշխատանքով արդարացնել ցուցաբերված վստահությունը:
Գագիկ Մելիքյանը հաջորդիվ ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության արդյունքները:
Այս պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էր ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի թեկնածությունը: Գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 85 պատգամավոր, անվավեր է ճանաչվել 1 քվեաթերթիկ, կողմ է քվեարկել 74 պատգամավոր, դեմ՝ 10:
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նորընտիր նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերված վստահության համար եւ հավաստիացրել, որ կանի առավելագույնը՝ հանձնաժողովի լիարժեք գործունեության ապահովման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 108-րդ եւ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածների համաձայն, ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը դիմել է իրեն՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի եւ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի մասին հարցի ուսումնասիրության նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու պահանջով: Այդ նպատակով հերթական նիստերի ավարտից անմիջապես հետո պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ: ԱԺ նախագահը նաեւ պարզաբանել է, որ քննիչ հանձնաժողովն ստեղծվում է իրավունքի ուժով, իսկ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանվում է Ազգային ժողովի որոշմամբ:

On September 13, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings.
The Chair of the RA NA Ad hoc Accounting Committee Gagik Melikyan presented the results of the election of the judge of the Constitutional Court was held the day before.
Arman Dilanyan was elected in the post of the CC Judge with 81 for and 7 against votes: 88 deputies took part in the secret ballot.
Gagik Melikyan also presented the results of the Chairman of the RA Court of Cassation and noted that 74 deputies voted for and 10 against Yervand Khundkaryan, and he was elected Chairman of the RA Court of Cassation.
Afterwards Gagik Melikyan presented the results of the voting of the Judge of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cassation. Edgar Sedrakyan was elected with 67 for and 11 against votes.
Then Gagik Melikyan presented the results of the voting of the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Tigran Urikhanyan was elected Chair of the Committee with 74 for and 10 against votes.
The RA NA Speaker Ara Babloyan has informed that under Article 108 of the RA Constitution of the Republic of Armenia and Article 20 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia the Rules of Procedure of the National Assembly, at least a quarter of the general number of the RA NA deputies applied to him with a demand to create Investigative Committee for the study of the item on impeding the execution of justice, the law of fair judicial examination and facts of violating the secrecy of telephone conversations. The RA NA extraordinary sitting was convened on the deputies’ initiative immediately after the end of the regular sittings for that purpose. The NA Speaker has clarified that the Investigative Committee is created by force of law, and the Committee members’ is established by the decision of the National Assembly.