Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ՀՀ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ երեկ տեղի ունեցած ընտրության արդյունքները:
ՍԴ դատավորի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էր Արման Դիլանյանի թեկնածությունը: Գաղտնի քվեարկությանը 105 պատգամավորներից մասնակցել է 88-ը, թեկնածուին կողմ է քվեարկել 81 պատգամավոր, դեմ՝ 7-ը: Այսպիսով, Արման Դիլանյանն ընտրվել է: ՍԴ նորընտիր դատավորը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանին վստահության համար եւ պաշտոնն ստանձնել երդմամբ:
Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ընտրության արդյունքները եւ նշել, որ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 85 պատգամավոր, նրանցից 74-ը քվեարկել են կողմ, դեմ՝ 10-ը: Երվանդ Խունդկարյանն ընտրվել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ:
Այնուհետեւ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորի ընտրության արդյունքները: Այս պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էին Էդգար Սեդրակյանի, Արգիշտի Ղազարյանի եւ Արծրուն Միրզոյանի թեկնածությունները: Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել 89 պատգամավոր, անվավեր է ճանաչվել 2 քվեաթերթիկ: Էդգար Սեդրակյանի օգտին քվեարկել է 67 պատգամավոր, 11 կողմ ձայն ստացել է Արգիշտի Ղազարյանը, 9 կողմ` Արծրուն Միրզոյանը: Ընտրվել է Էդգար Սեդրակյանը: Նորընտիր դատավորը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանին եւ նշել, որ կփորձի արդյունավետ աշխատանքով արդարացնել ցուցաբերված վստահությունը:
Գագիկ Մելիքյանը հաջորդիվ ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության արդյունքները:
Այս պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էր ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի թեկնածությունը: Գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 85 պատգամավոր, անվավեր է ճանաչվել 1 քվեաթերթիկ, կողմ է քվեարկել 74 պատգամավոր, դեմ՝ 10:
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նորընտիր նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերված վստահության համար եւ հավաստիացրել, որ կանի առավելագույնը՝ հանձնաժողովի լիարժեք գործունեության ապահովման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 108-րդ եւ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածների համաձայն, ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը դիմել է իրեն՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի եւ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի մասին հարցի ուսումնասիրության նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու պահանջով: Այդ նպատակով հերթական նիստերի ավարտից անմիջապես հետո պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ: ԱԺ նախագահը նաեւ պարզաբանել է, որ քննիչ հանձնաժողովն ստեղծվում է իրավունքի ուժով, իսկ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանվում է Ազգային ժողովի որոշմամբ:

13 сентября НС продолжило работу очередных заседаний.
Председатель счетной комиссии НС Г.Меликян представил итоги состоявшихся вчера выборов судьи Конституционного суда (КС).
Для избрания на пост судьи КС была выдвинута кандидатура  А.Диланяна. В тайном голосовании из 105 депутатов участвовали 88, в пользу кандидата проголосовали 81, против – 7 депутатов. Таким образом, А.Диланян был избран. Новоизбранный судья КС поблагодарил парламент за доверие и вступил в должность с клятвой.
Г.Меликян также представил итоги выборов председателя Кассационного суда РА и отметил, что в тайном голосовании участвовали 85 депутатов, в пользу кандидата проголосовали 74, против – 10 депутатов. Е.Хундкарян избран председателем Кассационного суда РА.
Далее Г.Меликян представил итоги выборов судьи гражданской и административной палаты Кассационного суда РА. Он сообщил, что из трех выдвинутых кандидатур в результате тайного голосования  89 депутатов на пост избран Э.Седракян, набравший 67 голосов “за”. Новоизбранный судья, поблагодарив парламент, заверил, что попытается продуктивной работой оправдать проявленное доверие.
Затем Г.Меликян представил итоги выборов председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
На эту должность от фракции “Царукян” выдвинута кандидатура Т.Уриханяна. В тайном голосовании участвовали 85 депутатов, в пользу кандидата проголосовали 74, против – 10 депутатов, при одном недействительном бюллетене.
Новоизбранный председатель комиссии, поблагодарив за оказанное ему доверие, заверил, что сделает все возможное для обеспечения полноценной деятельности комиссии.
Председатель НС А. Баблоян сообщил, что, согласно ст. 108 Конституции РА и ст.20 “Регламента НС”, как минимум одна четверть от общего числа депутатов НС обратилась к нему с требованием о создании Следственной комиссии (СК) для изучения фактов воспрепятствования осуществлению правосудия, нарушения прав на свободное судопроизводство и тайны телефонных переговоров. С этой целью сразу же после завершения очередных заседаний по инициативе депутатов созывается внеочередное заседание НС РА. Спикер также разъяснил, что СК создается силой закона, а число членов комиссии устанавливается решением НС.