Ալբանիա կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 19-ին հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Հունաստանի պատվիրակության ղեկավար Կոնստանտինոս Մորֆիդիսի հետ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է հայ եւ հույն ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությանը, ընդհանուր պատմական անցյալին: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ առկա հարաբերությունների ամրապնդումն ու համագործակցության ոլորտների ընդլայնումը:
Անդրադառնալով միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությանը՝ կողմերը կարեւորել են միմյանց աջակցելու անհրաժեշտությունը:
Խոսելով Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Հունաստանի խորհրդարանն այն կվավերացնի հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանին՝ Ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագիծ ընդունելու համար: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի խորհրդարանն իր հերթին ընդունել է «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թվականներին իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարություն, որի համահեղինակն է նաեւ ինքը:
«Հայերը եւ հույները ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդներ են: Թուրքիայի ապակառուցողական ու ժխտողական քաղաքականությունը մտահոգիչ է ու դատապարտելի»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովում տեղի ունեցած իրադարձություններին: Նա վստահություն է հայտնել, որ ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում լավագույն թեկնածուն անդամ պետությունների հետ որեւէ կոնֆլիկտ չունեցող եւ ժողովրդավարական արժեքների մեծ ավանդույթ ունեցող պետության ներկայացուցիչը պետք է լինի: ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ՝ գլխավոր քարտուղարի կարեւորագույն հատկանիշներից մեկը պետք է լինի անկողմնակալությունը, ինչը պետք է հաշվի առնվի ընտրությունների անցկացման գործընթացում:

19 июня вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения – Греция Э.Шармазанов в рамках визита в Албанию встретился с главой делегации Греции в ПАЧЭС Константиносом Морфидисом.
Э.Шармазанов обратился к многовековой дружбе, общему историческому прошлому армянского и греческого народов. Он подчеркнул важность существующих отношений и расширения сфер сотрудничества между Арменией и Грецией.
Коснувшись сотрудничества парламентских делегаций двух стран в международных структурах, стороны особо выделили необходимость взаимной поддержки.
Затронув Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, Э.Шармазанов выразил надежду, что парламент Греции ратифицирует его в сжатые сроки.
Обратившись к процессу международного признания Геноцида армян, вице-спикер НС поблагодарил Грецию за принятие законопроекта о криминализации отрицания геноцидов. Э.Шармазанов подчеркнул, что в свою очередь парламент Армении принял Заявление НС “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской империи в 1915-1923 гг.”, соавтором которого он является.
“Армяне и греки – пережившие геноцид народы. Деструктивная политика отрицания Турции предосудительна и вызывает беспокойство”, - заметил Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС обратился к процессам в ПАЧЭС. Он выразил уверенность, что на пост Генерального секретаря должен быть избран представитель государства, не имеющего конфликтов со странами-членами и имеющего ощутимые демократические традиции. По мнению Э.Шармазанова, одной из главных черт генсека должна быть беспристрастность, которая должна учитываться в процессе проведения выборов.