ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 21-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիին, ով խորհրդարան էր այցելել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ դեսպանի ծավալած գործունեությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ Իտալիան ժողովրդավարության եւ խորհրդարանական կառավարման առումով օրինակելի երկիր է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Իտալիայում հայկական համայնքի առկայությունը եւ երկու երկրների մշակութային սերտ կապերի դերը միջպետական կապերի խորացման գործում:
Արա Բաբլոյանի համոզմամբ՝ անհրաժեշտություն կա օրենսդիրների միջեւ կապերն աշխուժացնելու եւ խթանելու խորհրդարանական բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Ջովաննի Ռիչուլլին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը վերջին երկիրն է, որտեղ ինքը դիվանագիտական առաքելություն է իրականացնում: Դեսպանի խոսքով՝ երիտասարդ պետականություն, բայց հնագույն պատմություն ունեցող այս երկիրն իր համար դարձել է հոգեհարազատ:
Անդրադառնալով ԵՄ-ի հետ նախորդ տարի ստորագրված համաձայնագրին՝ Ջովաննի Ռիչուլլին կարեւորել է Հայաստանի՝ եվրոպական համայնքին անդամակցելու կամքն ու ցանկությունը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ հաջորդ դեսպանը նույնպես կսիրի Հայաստանը եւ կկարողանա նպաստել երկու ժողովուրդների, ինչպես նաեւ պետությունների ու խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների առավել խորացմանը:

On March 21, the RA NA Ara Babloyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to RA Giovanni Ricciulli, who visited the parliament on completing the diplomatic mission in Armenia.
Ara Babloyan highly assessed the Ambassador’s activities in the development of the Armenian-Italian relations.
According to the Head of the Parliament, Italy is an exemplary country in terms of democracy and parliamentary government.
The RA NA President emphasized the existence of the Armenian community in Italy and the role of the close cultural ties between the two countries in the deepening of the inter-state ties.
To Ara Babloyan’s conviction, there is necessity to enliven the relations between the legislators and boost the work of the Parliamentary Friendship Groups.
Expressing his gratitude to Ara Babloyan for the warm reception, Giovanni Ricciulli has noted that Armenia is the last country, where he implements his diplomatic mission. In the Ambassador’s word, this country with young statehood, but with ancient history has become close to his heart.
Touching upon the Agreement signed on the previous year with the EU, Giovanni Ricciulli highlighted Armenia’s will and desire to join the European community.
He expressed hope that the next Ambassador would also love Armenia and would be able to further deepen the relations between the two peoples, as well as states and parliaments.