«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԺ են այցելել Երեւանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Հյուրերը նիստերի դահլիճում հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին:
Նրանց հետ հանդիպել եւ «Բաց դասն» անցկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը: Պատգամավորը մանրամասնել է Ազգային ժողովի գործունեության հիմնական սկզբունքները, անդրադարձել խորհրդարանական կառավարման առանձնահատկություններին: Մարգարիտ Եսայանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են երկրի պաշտպանությանը, մասնավորապես «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» ծրագրերին, Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացին: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ կրթական ոլորտին եւ ճանապարհատրանսպորտային համակարգի խնդիրներին:
Մարգարիտ Եսայանն աշակերտներին հորդորել է լավ սովորել, ձեռք բերել գիտելիքների լայն պաշար եւ լինել լավ մասնագետ:
Աշխատանքային այցով 2018 թվականի մարտի 5-9-ը ներառյալ Վաշինգտոն եւ 2018 թվականի մարտի 10-ին Նյու Յորք (Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ) կգործուղվեն Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը (ներառյալ մարտի 11-ը Նյու Յորք), ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումի մասին հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ. Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ հայտարարում եմ, որ 2018 թվականի մա...
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում մարտի 1-ին տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ Վերահսկիչ-բյուջետային եւ Կրթության ու գիտության մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Վերահսկիչ-բյուջետային մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Կրթության եւ գ...
Մարտի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է նախորդ օրն առաջին ընթերցմամբ քննարկված «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրինագիծը, որից հետո պատգամավորները շարունակել են իրենց տեսակետները հայտնել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամ նշանակելու հա...

1 марта в рамках программы “Открытые двери” НС посетили учащиеся и учителя ереванской школы им. А.Айрапетяна. Гости в зале заседаний проследили за работой очередного заседания.
Открытый урок с ними провела депутат М.Есаян. Она представила гостям основные принципы деятельности НС,   ознакомила с особенностями парламентского правления. Г-жа Есаян ответила на вопросы школьников, которые касались защиты страны, в частности программ “Это я” и “Честь имею”,   переговорного процесса решения НК-проблемы. Затронуты также вопросы образовательной сферы и дорожно-транспортной системы.
М.Есаян призвала учащихся хорошо учиться, приобретать глубокие знания и стать хорошими специалистами.
Председатель НС А.Баблоян выступил с представляемым ниже заявлением по поводу прошения об отставке председателя Конституционного Суда (КС) РА Г.Арутюняна: “Согласно  ч.1 ст.147 конституционного закона РА “Регламент НС”, заявляю, что 1 марта 2018 г. председатель КС РА Г.Арутюнян представил проше...
1-2 марта в Таврическом дворце Санкт-Петербурга  состоялись заседания  постоянных комиссий МПА СНГ – контрольно-бюджетной, по образованию и науке, по культуре, информации, туризму и спорту.В работе комиссий участвовал постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.В работе вышеуказа...
Парламент избрал четвертого Президента Республики
2 марта НС продолжило работу очередных заседаний. Парламент голосованием принял все обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты, после чего приступил к прениям по вопросу избрания Г.Товмасяна членом Конституционного Суда РА. По вопросу выступили вице-спикер НС Э.Шармазанов, депутаты НС В.Багдасаря...