Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԵԽԽՎ Բյուրոյի նախընտրական դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն այսօր ընդունեց Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի նախընտրական դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը` Բարոնուհի Էմմա Նիքոլսոնի(Միացյալ Թագավորություն) ղեկավարությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանում կայանալիք ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցելու իր հրավերն ընդունելու, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ եւ ՀՀ ԱԺ համագործակցության համար: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները, որոնց ակտիվ աշխատանքը պարոն Նիկոյանը բարձր գնահատեց:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրեց այն նախապատրաստական աշխատանքները, որոնք տարվում են ԱԺ առաջիկա ընտրությունները ժողովրդավարական սկզբունքներով եւ միջազգային չափանիշներին համահունչ անցկացնելու համար: Այս առումով նա կարեւորեց այն դրական մթնոլորտը, որ այսօր ձեւավորվել է երկրի ներքաղաքական  դաշտում: ԱԺ նախագահի խոսքով` մեծ ջանքեր պահանջվեցին ներքաղաքական իրադրությունը կարգավորելու  եւ բարենպաստ, հանդուրժողական մթնոլորտ ձեւավորելու համար: Պարոն Նիկոյանը կարեւորեց նաեւ «Ընտրական օրենսգրքի» կատարելագործումը, որտեղ հաշվի են առնվել շահագրգիռ բոլոր կողմերի մոտեցումները, այդ թվում` միջազգային կառույցների: «Մեր խնդիրն է, որ իրոք անցկացվեն ազատ, ժողովրդավարական, թափանցիկ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ, եւ որ դրանց արդյունքները հենց այդպես գնահատեն Հայաստանի ու միջազգային հանրությունը»,- նշեց ԱԺ նախագահը:
Բարոնուհու եւ դիտորդական առաքելության պատվիրակության անդամ Պյոտր Վախի(Լեհաստան) խնդրանքով, պարոն Նիկոյանը ներկայացրեց ԱԺ նախագահին կից ստեղծված մոնիթորինգային աշխատանքային խմբի կառուցվածքն ու գործառույթները: Այս նախաձեռնությունը  Էմմա Նիքոլսոնը գնահատեց որպես շատ հետաքրքրական եւ լավ գաղափար: Նա նաեւ նշեց այն նկատելի դրական աշխատանքը, որ տարվում է ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու ուղղությամբ, կարեւորեց դիտորդական առաքելությունների դերը դրանց ժողովրդավարական բնույթն ապահովելու գործում: Բարոնուհին հավաստիացրեց,  որ միջազգային դիտորդական առաքելությունները Հայաստանում ներկայացված կլինեն մեծ թիմով:
Նախընտրական գործընթացների, ընտրությունների կազմակերպման առնչությամբ իրենց մոտեցումերը ներկայացրեցին նաեւ Զարուհի Փոստանջյանը(«Ժառանգություն»), Արմեն Ռուստամյանը(ՀՅԴ), Դավիթ Հարությունյանը(ՀՀԿ), Հերմինե Նաղդալյանը(ՀՀԿ):

С.Никоян принял делегацию предвыборной наблюдательной миссии Бюро ПАСЕ
Председатель НС С.Никоян сегодня принял делегацию предвыборной наблюдательной миссии Бюро ПАСЕ во главе с баронессой Эммой Николсон (Соединнное Королевство).
Глава парламента поблагодарил за принятие его приглашения участвовать в предстоящих в Армении выборах с наблюдательной миссией, а также  за сотрудничество ПАСЕ с НС РА. Во встрече приняли участие также члены делегации НС РА в ПАСЕ, работу которых г-н Никоян оценил весьма высоко.
Спикер парламента представил подготовительные работы, ведущиеся для проведения предстоящих выборов в НС в русле демократических принципов и международных стандартов. В этом плане он подчеркнул позитивную атмосферу, которая сегодня сложилась во внутриполитическом поле страны. По словам г-н Никояна, понадобились большие усилия для урегулирования внутриполитической обстановки и сформирования благоприятной, толерантной атмосферы. Он подчеркнул также важность усовершенствования Избирательного кодекса, в котором учтены подходы всех заинтересованных сторон, в том числе международных структур. “Наша задача – действительно провести свободные, демократические, прозрачные, соответствующие международным критериям выборы, и чтобы их итоги именно так были оценены общественностью Армении и международным сообществом”, - отметил Председатель НС.
По просьбе баронессы и члена наблюдательной миссии П.Ваха (Польша) г-н Никоян представил структуру и функции созданной при спикере НС мониторинговой рабочей группы. Эту инициативу Э.Николсон оценила как весьма интересную и хорошую идею. Она также отметила заметную положительную работу по проведению выборов на должном уровне, подчеркнула важную роль наблюдательных миссий в деле  обеспечения их демократического характера. Баронесса заверила, что международные наблюдательные миссии будут представлены в Армении большой командой.
По вопросам предвыборных процессов, организации выборов свои подходы представили также депутаты З.Постанджян (”Наследие”), А.Рустамян (АРФД), Д.Арутюнян и Э.Нагдалян (РПА).