ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Լեհաստանի Հանրապետություն
Մարտի 16-ին պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Informacje o Sejmie RP Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ Լեհաստանի Սեյմում:
Սեյմի մարշալ Մարեկ Բորովսկու հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի զարգացման խնդիրները: Պարոն Բորովսկին նշեց, որ Լեհաստանը հետաքրքրված է Հարավկովկասյան տարածաշրջանով` թե ժողովրդավարության զարգացման, թե հակամարտությունների կարգավորման, թե դարավոր կապերի նոր որակներով շարունակման առումով եւ մշտապես իր ջանքերն է գործադրում այդ ուղղությամբ: Նա միջորհրդարանական կապերի զարգացման` օրենսդրական փորձի եւ տեղեկատվության, երկու խորհրդարանների հանձնաժողովների Marszałek Sejmu - Marek Borowski եւ աշխատակազմերի համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց: Նկատի ունենալով, որ մայիսից Լեհաստանն անդամակցում է Եվրամիությանը եւ իբրեւ ԵՄ անդամ` Լեհաստանի անցած ճանապարհը ուսանելի կարող է լինել Հայաստանի համար` ՀՀ ԱԺ նախագահի առաջարկով ընդունվեց եվրաինտեգրման հարցերի քննարկման նպատակով համատեղ խորհրդաժողով անցկացնելու առաջարկը: ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Լեհաստանի Սեյմի նախագահ Մարեկ Բորովսկուն հրավիրեց Հայաստան, հրավերը սիրով ընդունվեց:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող բազմաթիվ այլ հարցեր եւս:
Լեհաստանի Սեյմում գործում է Լեհաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խումբ, որի անդամների եւ նախագահ Լուկաշ Աբգարովիչի հետ հանդիպման ժամանակ նշվեցին փոխհարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, կարեւորվեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ գործուն կապերի հաստատումը, հանձնաժողովների ու աշխատակազմերի փոխադարձ այցելությունների ընթացքում միմյանց փորձի ուսումնասիրությունն ու կիրառումը:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ գրասենյակում պատվիրակությանն ընդունեցին փոխտնօրեն Ստիվեն Վագենզայլը: Հանգամանալից քննարկվեցին ժողովրդավարության զարգացմանն առնչվող խնդիրներ: Նշվեց, որ կատարելով Եվրախորհրդին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների հիմնական մասը` Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել սահմանադրական բարեփոխումների հետ կապված պարտավորությունների կատարմանը` բուն սահմանադրական բարեփոխումներին, Ընտրական օրենսգրքի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների օրենսդրության բարեփոխմանը, դատաիրավական բարեփոխումներին: Պարոն Վագենզայլը դրվատանքով նշեց, որ ԵԱՀԿ-ում լավ ընդունելություն է գտել Հայաստանի Ազգային ժողովի կարճ ժամանակում կատարած մեծ ծավալի աշխատանքը` մասնավորապես մահապատժի վերացումը, սոցիալական խարտիայի ընդունումը, եւ շատ կարեւորվում են սահմանադրական բարեփոխումները, որոնց ձեռնամուխ է եղել խորհրդարանը: Նա պատրաստակամություն հայտնեց հնարավոր աջակցությունը ցույց տալ բոլոր հարցերում, որ առնչվում են ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ այն խնդիրներին, որոնցով զբաղվում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ գրասենյակը:
Վարշավայի տնտեսական գլխավոր դպրոցի ռեկտոր Մարեկ Ռոցկու հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների բուհական համակարգերին առնչվող խնդիրները: Երկու տարուց բուհը կտոնի իր հարյուրամյակը, ունի տասներկու հազար ուսանող, համարվում է երկրի լավագույն տնտեսագիտական կրթահամալիրը: Վարշավայի տնտեսական գլխավոր դպրոցում ուսանում են ոչ  միայն լեհեր, այլ ուսանողներ Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Մերձբալթյան երկրներից:
Հանդիպման արդյունքում Վարշավայի տնտեսական գլխավոր դպրոցի ռեկտոր Մարեկ Ռոցկին եւ Երեւանի Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Բիչախչյանը ստորագրեցին համագործակցության համա ձայնագիր:
Նույն օրը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ դրեցին Վարշավայի Անհայտ զինվորի հուշարձանին:

Официальный визит Председателя НС РА в Республику Польша
16 марта находящаяся с официальным визитом в Польше парламентская делегация, возглавляемая Председателем НСА РА Артуром Багдасаряном, имела встречи в Польском Сейме.
Informacje o Sejmie RP Во время встречи с Маршалом Сейма Мареком Боровским были обсуждены вопросы развития межпарламентских отношений двух стран. Г-н Боровский отметил, что Польша проявляет интерес к Южно-Кавказскому региону как в смысле развития демократии, урегулирования конфликтов, так и продолжения вековых связей в новом качестве, и постоянно прилагает свои усилия к этому. Он выразил свою готовность содействовать развитию межпарламентских связей в области обмена законодательным опытом и информацией, сотрудничеству аппаратов и комиссиий парламентов двух стран. Принимая во внимание то обстоятельство, что с мая Польша вступила в Евросоюз, и пройденный ею путь в качестве члена ЕС может быть для Армении поучительным; по предложению Председателя НС РА было принято предложение о проведении совместной конференции с целью обсуждения вопросов евроинтеграции. Председатель НС РА Артур Багдасарян пригласил Маршала Польского Сейма в Армению; приглашение было принято сMarszałek Sejmu - Marek Borowski благодарностью.
Во время встречи были обсуждены также многочисленные вопросы, представляющие взаимный интерес.
В Польском Сейме действует депутатская группа дружбы Польша-Армения, во время встречи с членами которой и ее руководителем Лукашем Абгаровичем были отмечены возможности развития взаимоотношений, установление действенных связей между парламентами двух стран, изучение и применение опыт   друг друга во время обоюдных визитов комиссий и аппаратов парламентов.
В БДИПЧ  ОБСЕ делегацию принял заместитель Директора Стивен Вагензейль. Обстоятельно были рассмотрены вопросы, касающиеся развития демократии. Было отмечено, что выполнив основную часть требований, принятых при вступлении в Евросоюз, Армения приступила к выполнению обязятельств, касающиеся конституционной реформы включая собственно, конституционную реформу, изменения  в Избирательном кодексе, законодательстве об органах местного самоуправлвния и судебно-правовую реформу. Г-н Вагензейль с удовлетворением отметил, что в ОБСЕ получила хорошие отзывы большая работа, проделанная Национальным Собранием Армении в короткие сроки, в частности, отмена смертной казни, принятие Социальной хартии, а также подчеркивается важность конституционной реформы, к работе над которой приступил парламент РА. Он выразил свою готовность содействовать по мере возможности во всех вопросах, касающихся развития демократии, защиты прав человека и тех проблем, которыми занимается БДИПЧ  ОБСЕ.
Во время встречи с ректором Главной экономической школы Варшавы Мареком Роцким были обсуждены вопросы, касающиеся вузовской системы обеих стран. Через два года этот вуз будет праздновать свой 100-летний юбилей, здесь учатся 12
000 студентов, и он считается лучшим эконимическим учебным комплексом страны. В этой школе обучаются не только поляки, но и студенты из Канады, США и стран Прибалтики.
В результате встречи ректор Главной экономической школы Варшавы Марек Роцкий и ректор Европейской региональной академии Еревана Сергей Бичахчян подписали Соглашение о сотрудничестве.
В тот же день Председатель Национального собрания Армении и члены  возглавляемой им делегации возложили венки у Памятника Неизвестному Солдату в Варшаве.