ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն Ազգային ժողովում
Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքիոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան եւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, կարեւորելով այն աջակցությունը,  որ Եվրախորհրդին անդամության յոթ տարիներին Հայաստանը բազմիցս  ստացել է տարբեր առիթներով, անդրադարձավ այն քայլերին, որոնք կատարվում են ԵԽԽՎ 1609 բանաձեւի կատարման ուղղությամբ: Նշվեց, որ ԵԽԽՎ-ի հետ հիանալի համագործակցության օրինակ են նաեւ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումները, երբ մեկ ամսում Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ հնարավոր եղավ առաջարկների շուրջ համաձայնություն ձեռք բերել եւ արդեն խորհրդարանում քննարկվում են այդ առաջարկությունների հիման վրա կատարված փոփոխությունները: Պարոն Թորոսյանը նշեց նաեւ, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել  ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման մասին (հունիսյան քառօրյայի ընթացքում), որը արտախորհրդարանական ուժերի. հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությամբ կհետաքննի մարտյան իրադարձությունների պատճառները: Կարեւորվեց այդ հանձնաժողովի խնդիրների եւ լիազորությունների որոշարկումը: Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ ԵԽԽՎ 1601 բանաձեւում արձանագրված ընդդիմության իրավունքներին, նշելով, որ դրանցից 27-ից 22-ը ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով արդեն իսկ կան, իսկ երկուսը պահանջում են սահմանադրական փոփոխություններ, մնացած երեքի շուրջ նախապատրաստվում է օրենքի նախագիծ: Նշվեց նաեւ, որ ՀՀ նախագահը պատրաստվում է ստեղծել հանրային խորհուրդ, որը ԵԽԽՎ-ի առաջարկած կարեւոր հարթակ կարող է դառնալ ընդդիմության հետ երկխոսության նպատակով:  ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ 8 քրեական գործեր արդեն քննվել են, որոնց արդյունքում մեղադրվողները ազատ են արձակվել` հետագայում որեւէ հանցագործություն չկատարելու պայմանով: ԱԺ նախագահը ընդգծեց, որ ինքը լիովին կիսում է այն տեսակետը, ըստ որի ծանր, քրեորեն պատժելի հանցագործություններ կատարածները պարտադիր պիտի պատժվեն, սակայն մարդիկ չպիտի պատժվեն սոսկ իրենց արտահայտած տեսակետների ու գաղափարների համար: ԱԺ նախագահն իրազեկեց նաեւ, որ ընտրական օրենսդրության եւ գործընթացների բարելավման նպատակով Աժ-ում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` կուսակցությունների, միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ընդգրկումով: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մարտյան իրադարձությունները, որոնց հետեւանքով տասը զոհեր եւ 200-ից ավելի  վիրավորներ են եղել, չպետք է կապել ընտրությունների հետ. նախագահական ընտրությունները միջազգային դիտորդների կողմից ստացել են իրենց գնահատականը, արդյունքները բողոքարկվել են Սահմանադրական դատարանում, որի որոշումը նույնպես արդեն եղել է: ԱԺ նախագահը անընդունելի համարեց այն գնահատականը, որ ոստիկանությունը ուժ է կիրառել խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ` նշելով, որ Ֆրանսիայի դեսպանատանը հարող տարածքում, իհարկե, կային խաղաղ ցուցարաներ, բայց միանշանակորեն կային նաեւ մետաղե ձողերով, նռնակներով ու մոլոտովյան կոկտեյլներով զինված մարդիկ,  որոնք հասել են մինչեւ Մաշտոցի պողոտա, ավերածություններ են արել եւ կատարած հանցագործություններ համար պիտի պատժվեն: Ամեն ինչ պետք է արվի, որ նման իրադարձություններ չկրկնվեն:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքիոն նշեց, որ Եվրախորհւդում մշտապես լավ իրազեկված են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին եւ ամեն կերպ ջանում են սատարել Հայաստանին, նա գոհունակություն հայտնեց, որ ԱԺ-ում արագորեն անդրադարձել են «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկություններին: Տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի գնահատականով` մարտյան իրադարձությունների հետաքննության համար ստեղծվող հանձնաժողովը պետք է լինի անկախ, վայելի հասարկության վստահությունը եւ գործի թափանցիկ: Նա կարեւորեց տեղի ունեցածի պատճառների վերհանումը, ուստի անհրաժեշտ համարեց նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Օգտակար համարվեց նաեւ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ խորհրդակցությունը` փորձագետների ներգրավման նպատակով: ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն անդրադարձավ նաեւ կալանավորվածների հարցին` նշելով, որ այդ հարցը քննարկել է արդարադատության նախարարի հետ եւս, եւ խնդրեց համապատասխան ատյաններին փոխանցել` ճիշտ կլինի կալանքից ազատ արձակել նրանց, ովքեր ազատության մեջ չեն խոչընդոտի գործի քննությանը: Տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի կարծիքով` պետք է քննվի նաեւ իրավապահ մարմինների գործողությունների իրավաչափության հարցը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ այդ հարցում ընդգծվել է, որ եթե հետաքննությունը պարզի որեւէ մեկի նկատմամբ հանիրավվի խիստ պատժամիջոցի կիրառումը, մեղավորները կպատժվեն: Աժ նախագահը վստահեցրեց, որ գործերը քննվում են ամբողջությամբ, նաեւ տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի հարցը, թե  որքանով են իրավաչափ իրավապահների գործողությունները: Նա հույս հայտնեց, որ, թեեւ մեծ ծավալի աշխատանքի անհրաժեշտություն կա, բայց  ամբողջական պատկերը հետաքննության արդյունքում  կպարզվի:

Deputy Secretary General of the Council of Europe in the National Assembly
On May 19 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr Tigran Torosyan received the delegation headed by Ms Maud de Boer-Buquicchio, Deputy Secretary General of the Council of Europe. The Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe in Armenia Ms Boyana Urumova and the Permanent Representative of Armenia in PACE Mr Christian Ter-Stepanian attended the meeting.
Stressing the support that Armenia had repeatedly received upon different occasions during its seven year membership to the Council of Europe the President of the National Assembly Mr Tigran Torosyan touched upon the steps, undertaken to fulfill the PACE 1609 resolution. It was noted that the discussions On Amending the Law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations are also an example of wonderful cooperation with PACE, when in one month it was possible to reach an agreement over recommendations with the experts of the Venice Commission and already in parliament the amendments made on the basis of those recommendations. Mr Torosyan also noted that at the consultation held by the President of the Republic of Armenia Mr Serge Sargsyan an agreement was reached on setting up an Ad-hoc Committee of the National Assembly (during the June four-day sittings), which will investigate the reasons of the March events with the participation of extra-parliamentary forces, public and international organizations. The definition of the problems and authorities of that committee was highlighted. The NA President also touched upon the opposition’s rights recorded in the PACE 1601 resolution, noting that there were already 22 from 27 of them by RA Constitution and laws, and the two of them require constitutional amendments, and a draft law was being prepared over three of them. It was noted that the President of the Republic of Armenia was going set up a Public Council, which could become an important platform for the dialogue with opposition proposed by PACE. The NA President reminded that 8 criminal cases had been investigated, as a result of which the accused were released, provided not to commit a crime. The NA President underlined that he fully shared the view, according to which, those who committed crimes criminally punished should be obligatory punished, but the people should not be punished merely for their expressed views and ideas. The NA President also said that for the improvement of the electoral legislation and process a working group was set up in the National Assembly with participation of the representatives of parties, international and public organizations. Mr Torosyan noted that the March events, as a result of which there were 10 victims and more than 200 wounded, should not be connected with elections: the presidential elections had received their assessment by the international observers, the results were appealed in the Constitutional Court, and its decision had already been. The NA President considered unacceptable the assessment that the police applied force towards peaceful demonstrators, noting that, of course, there were peaceful demonstrators in the territory adjacent to the Embassy of France, but unequivocally there were also people armed with metallic rods, grenades and “Molotov cocktails”, who reached up to Mashtots avenue. They had destroyed places and they should be punished for the crimes they had committed . We should do everything possible in order to avoid such events being repeated.
Ms Maud de Boer-Buquicchio, Deputy Secretary General of the Council of Europe, noted that in the Council of Europe they were well aware of the events taking place in Armenia, and they tried to support Armenia, and she expressed her satisfaction that in the National Assembly they rapidly touched upon the recommendations on Amending the law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations. As Ms Maud de Boer-Buquicchio assessed, the committee for the investigation of the March events should be independent, enjoy the society’s trust and act transparently. She stressed the disclosure of the reasons of what took place, and considered necessary the participation of the representatives of the civil society. The consultation with the Commissioner of CE Human Rights was regarded useful with the purpose of including experts. The Deputy Secretary General of the Council of Europe also touched upon the issue of the detained, noting that the issue was discussed with the Minister of Justice too, and she asked to pass to the relevant instances that it would be right to release those who would not hamper the investigation of the case. In Ms Maud de Boer-Buquicchio’s opinion, the issue of lawfulness of the actions of the law enforcement bodies should be also investigated.
The President of the National Assembly Mr Tigran Torosyan noted that at the consultation held by the President of the Republic of Armenia, it was underlined in that issue that if the investigation clarified the use of severe punitive measures, those who are guilty, would be punished. The NA President ensured that the cases are completely under investigation, as well as Ms Maud de Boer-Buquicchio’s question – to what extent are lawful the actions of the law enforcement bodies. He expressed hope that though there is need of a great amount of work, but the complete picture would be clarified as a result of investigation.