ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն Ազգային ժողովում
Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքիոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան եւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, կարեւորելով այն աջակցությունը,  որ Եվրախորհրդին անդամության յոթ տարիներին Հայաստանը բազմիցս  ստացել է տարբեր առիթներով, անդրադարձավ այն քայլերին, որոնք կատարվում են ԵԽԽՎ 1609 բանաձեւի կատարման ուղղությամբ: Նշվեց, որ ԵԽԽՎ-ի հետ հիանալի համագործակցության օրինակ են նաեւ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումները, երբ մեկ ամսում Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ հնարավոր եղավ առաջարկների շուրջ համաձայնություն ձեռք բերել եւ արդեն խորհրդարանում քննարկվում են այդ առաջարկությունների հիման վրա կատարված փոփոխությունները: Պարոն Թորոսյանը նշեց նաեւ, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել  ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման մասին (հունիսյան քառօրյայի ընթացքում), որը արտախորհրդարանական ուժերի. հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությամբ կհետաքննի մարտյան իրադարձությունների պատճառները: Կարեւորվեց այդ հանձնաժողովի խնդիրների եւ լիազորությունների որոշարկումը: Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ ԵԽԽՎ 1601 բանաձեւում արձանագրված ընդդիմության իրավունքներին, նշելով, որ դրանցից 27-ից 22-ը ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով արդեն իսկ կան, իսկ երկուսը պահանջում են սահմանադրական փոփոխություններ, մնացած երեքի շուրջ նախապատրաստվում է օրենքի նախագիծ: Նշվեց նաեւ, որ ՀՀ նախագահը պատրաստվում է ստեղծել հանրային խորհուրդ, որը ԵԽԽՎ-ի առաջարկած կարեւոր հարթակ կարող է դառնալ ընդդիմության հետ երկխոսության նպատակով:  ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ 8 քրեական գործեր արդեն քննվել են, որոնց արդյունքում մեղադրվողները ազատ են արձակվել` հետագայում որեւէ հանցագործություն չկատարելու պայմանով: ԱԺ նախագահը ընդգծեց, որ ինքը լիովին կիսում է այն տեսակետը, ըստ որի ծանր, քրեորեն պատժելի հանցագործություններ կատարածները պարտադիր պիտի պատժվեն, սակայն մարդիկ չպիտի պատժվեն սոսկ իրենց արտահայտած տեսակետների ու գաղափարների համար: ԱԺ նախագահն իրազեկեց նաեւ, որ ընտրական օրենսդրության եւ գործընթացների բարելավման նպատակով Աժ-ում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` կուսակցությունների, միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ընդգրկումով: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մարտյան իրադարձությունները, որոնց հետեւանքով տասը զոհեր եւ 200-ից ավելի  վիրավորներ են եղել, չպետք է կապել ընտրությունների հետ. նախագահական ընտրությունները միջազգային դիտորդների կողմից ստացել են իրենց գնահատականը, արդյունքները բողոքարկվել են Սահմանադրական դատարանում, որի որոշումը նույնպես արդեն եղել է: ԱԺ նախագահը անընդունելի համարեց այն գնահատականը, որ ոստիկանությունը ուժ է կիրառել խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ` նշելով, որ Ֆրանսիայի դեսպանատանը հարող տարածքում, իհարկե, կային խաղաղ ցուցարաներ, բայց միանշանակորեն կային նաեւ մետաղե ձողերով, նռնակներով ու մոլոտովյան կոկտեյլներով զինված մարդիկ,  որոնք հասել են մինչեւ Մաշտոցի պողոտա, ավերածություններ են արել եւ կատարած հանցագործություններ համար պիտի պատժվեն: Ամեն ինչ պետք է արվի, որ նման իրադարձություններ չկրկնվեն:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքիոն նշեց, որ Եվրախորհւդում մշտապես լավ իրազեկված են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին եւ ամեն կերպ ջանում են սատարել Հայաստանին, նա գոհունակություն հայտնեց, որ ԱԺ-ում արագորեն անդրադարձել են «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկություններին: Տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի գնահատականով` մարտյան իրադարձությունների հետաքննության համար ստեղծվող հանձնաժողովը պետք է լինի անկախ, վայելի հասարկության վստահությունը եւ գործի թափանցիկ: Նա կարեւորեց տեղի ունեցածի պատճառների վերհանումը, ուստի անհրաժեշտ համարեց նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Օգտակար համարվեց նաեւ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ խորհրդակցությունը` փորձագետների ներգրավման նպատակով: ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն անդրադարձավ նաեւ կալանավորվածների հարցին` նշելով, որ այդ հարցը քննարկել է արդարադատության նախարարի հետ եւս, եւ խնդրեց համապատասխան ատյաններին փոխանցել` ճիշտ կլինի կալանքից ազատ արձակել նրանց, ովքեր ազատության մեջ չեն խոչընդոտի գործի քննությանը: Տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի կարծիքով` պետք է քննվի նաեւ իրավապահ մարմինների գործողությունների իրավաչափության հարցը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ այդ հարցում ընդգծվել է, որ եթե հետաքննությունը պարզի որեւէ մեկի նկատմամբ հանիրավվի խիստ պատժամիջոցի կիրառումը, մեղավորները կպատժվեն: Աժ նախագահը վստահեցրեց, որ գործերը քննվում են ամբողջությամբ, նաեւ տիկին Բոյեր-Բուքիքիոյի հարցը, թե  որքանով են իրավաչափ իրավապահների գործողությունները: Նա հույս հայտնեց, որ, թեեւ մեծ ծավալի աշխատանքի անհրաժեշտություն կա, բայց  ամբողջական պատկերը հետաքննության արդյունքում  կպարզվի:

Заместитель Генерального Секретаря СЕ в Национальном Собрании
19 мая Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую заместителем Генерального Секретаря СЕ Мод де Бойер-Букикио. На встрече присутствовали спецпредставитель Генерального Секретаря СЕ в Армении Б.Урумова и постоянный представитель Армении в ПАСЕ К.Тер-Степанян.
Председатель НС РА Тигран Торосян, подчеркивая важность поддержки, неоднократно по разным поводам оказываемой Армении за семь лет ее членства в Евросовете, обратился к шагам, предпринимаемым по выполнению резолюции ПАСЕ N 1609. Отмечено было, что прекрасным примером  сотрудничества с ПАСЕ явились также дебаты по поправкам в законе “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций”, когда за месяц удалось достигнуть согласия по предложениям с экспертами Венецианской комиссии и в парламенте уже обсуждаются сделанные на основе этих предложений поправки. Г-н Торосян отметил также, что в ходе созванного Президентом РА С.Саркисяном совещания достигнуто соглашение о создании временной комиссии НС (в ходе июньской четырехдневки), которая при участии внепарламентских сил, общественных и международных организаций расследует  причины мартовский событий. Подчеркнута была важность конкретизации задач и полномочий этой комиссии. Председатель НС обратился также к правам оппозиции, зафиксированным в резолюции ПАСЕ N 1601, отметив, что в 27 из них 22 уже есть по Конституции РА и законам, а два требуют конституционных поправок, вокруг остальных трех готовится проект закона. Отмечено было также, что Президент РА готовится создать Общественный совет, способный стать предложенной ПАСЕ важной площадкой для   диалога с оппозицией. Председатель НС напомнил, что 8 уголовных дел уже расследовано, в итоге чего обвиняемые освобождены при условии недопущения впредь какого-либо преступления. Председатель НС подчеркнул, что он полностью разделяет  точку зрения об обязательном наказании лиц, совершивших  тяжкие, уголовно наказуемые преступления, но люди не должны наказываться лишь за высказанные ими точки зрения и идеи. Председатель НС информировал также, что для совершенствования избирательного законодательства и процессов в НС создана рабочая группа   с привлечением представителей партий, международных и общественных организаций. Г-н Торосян отметил, что мартовские события, в результате которых погибло 10 человек и свыше 200 ранено, нельзя связывать с выборами: президентские выборы получили оценку международных наблюдателей, итоги их обжалованы в Конституционном Суде, вердикт которого также уже вынесен. Председатель НС считает неприемлемой оценку о применении полицией силы против мирных демонстрантов, отметив, что на прилегающей к Посольству Франции территории, конечно, были мирные демонстранты, но однозначно были также люди, вооруженные металлическими прутьями, гранатами и “молотовскими коктейлями”, которые дошли до проспекта Маштоца, громя все вокруг, и должны быть наказаны за совершенные преступления.   Должно быть сделано все возможное для исключения впредь подобных событий.
Заместитель Генерального Секретаря Совета Европы Мод де Бойер-Букикио отметила, что  в СЕ всегда хорошо информированы о происходящих в Армении событиях и всячески способствуют поддержке Армении; она выразила удовлетворение тем, что в НС оперативно обратились   к предложениям по поправкам  к закону РА “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций”. В оценке г-жи Мод де Бойер-Букикио, создаваемая с целью расследования мартовских событий комиссия должна быть независимой, пользоваться доверием общества и действовать открыто. Она подчеркнула важность вскрытия   причин происшедшего, почему считает необходимым также участие представителей гражданского общества. Полезной сочтена также консультация с комиссаром СЕ по правам человека – с  целью  вовлечения экспертов. Заместитель Генерального Секретаря СЕ обратилась также к вопросу об арестованных, отметив, что эта тема обсуждалась ею также с  министром юстиции, и попросила передать соответствующим инстанциям: было бы правильным освободить из-под ареста тех, кто не станет противодействовать  расследованию дела. По мнению г-жи Бойер-Букикио, должен быть обсужден также вопрос о правомерности действий правоохранительных органов.
Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что во время созванного Президентом РА совещания в этом вопросе подчеркнуто было, что если расследование выяснит применение неоправданно жестких мер наказания в отношении кого-либо, виновные будут наказаны. Председатель НС заверил, что дела расследуются целиком, в том числе и по заданному г-жой Бойер-Букикио вопросу о правомерности действий правоохранительных органов. Он выразил надежду, что, несмотря на необходимость проведения большого об’ема работы, в итоге расследования целостная картина будет выяснена.